2023-12-08 14:34:29 JPM redakcja1 K

Jak zrobić dobre zdjęcie zorzy polarnej za pomocą telefonu?

Wiele osób opowiada o szczęściu i cierpliwości, ale kiedy pierwszy raz dostrzeżesz zorzę polarną, możesz zrobić przyciągające wzrok zdjęcia tego zjawiska swoim aparatem w telefonie.

Spektakularna zorza polarna nad Tromsø w 2022 roku. (Zdjęcie: Rune Stoltz Bertinussen / NTB)

            Sezon zórz polarnych rozpoczął się i nawet południowa część Norwegii została pobłogosławiona pięknym zjawiskiem pogodowym w tym sezonie.

            Czy byłeś pełen szczęścia mając okazję to przeżyć? Byłeś też może zirytowany tym, jak trudno jest uchwycić to piękne zielone, różowe i fioletowe światło na filmie lub zdjęciu. Mimo, że aparaty w najnowszych telefonach są teraz bardzo dobrej jakości.

            -‘’Z paroma wskazówkami możesz także zrobić fantastyczne zdjęcia zorzy polarnej.’’ – mówi pani fotograf Hanne C. Jonassen dla ‘’ABC Nyheter’’.

Szczęście, cierpliwość i doza planowania.

Jonassen wygrała w 2015 roku wygrała serię reality show NRK Mobilfotografene, a obecnie pracuje nad prowadzeniem kursów fotografii mobilnej dla firm i osób prywatnych.

            Podkreśla, że trzeba mieć sporo cierpliwości i szczęścia, żeby fotografować zorzę polarną.

            Nawet jeżeli ogłasza się, że nadejdzie zorza polarna, to jest ona często niewyraźna i widoczna przez krótki czas, w każdym razie przynajmniej w południowej części Norwegii. Musisz mieć dużą ilość szczęścia i cierpliwości – i wtedy nagle się pojawia.

            Dlatego Hanne C. Jonassen poleca oprócz śledzenia alertów pojawiania się zórz polarnych na aplikacjach takich jak: Aurora Forecast 3D, Space Weather Live i Aurora Alert, zwracać też uwagę na pogodę w aplikacjach pogodowych np.; Yr czy Storm.

            Jeśli chcesz mieć najlepsze warunki do robienia zdjęć zorzy polarnej, Jonassen poleca, żebyś oddalił się od centrum miasta, najlepiej pod górę. Następnie spójrz na północ. Tzw. zanieczyszczenie świetlne czyli światła uliczne czy znaki drogowe niszczą zdjęcia.

             -‘’Najważniejsza rzecz: wyłącz lampę błyskową i trzymaj telefon spokojnie w bezruchu. Ważne jest, aby telefon był wystarczająco dobrze naładowany.’’ – mówi Jonassen.

            -‘’Kiedy jest zima bateria w telefonie szybciej się rozładowuje, więc weź ze sobą powerbanka, jeśli będziesz się wybierał na ‘polowanie’ zorzy polarnej.

            Najważniejszą poradą pani fotograf jest wyłączenie lampy błyskowej i trzymanie telefonu nieruchomo.

            -‘’Oprzyj się o drzewo lub ścianę.’’ – radzi.

            -‘’Albo oprzyj telefon o kamień czy poręcz. Jeżeli masz statyw ze sobą to jest to oczywiście najlepsze rozwiązanie, ale nie konieczne, o ile jesteś w stanie utrzymać telefon spokojnie. Ważne jest także pomyśleć o kompozycji zdjęcia. Niebo jest często całe przepiękne, ale możesz śmiało umieścić coś na pierwszym planie zdjęcia. Na przykład ludzi podziwiających widok, albo sylwetki drzew. Bądź kreatywny.’’ – wyjaśnia.

Tryb nocny i ekspozycja.

            Dzisiejsze kamery w telefonach są bardzie zaawansowane i możesz naprawdę łatwo ustawić ustawienia w telefonie, tak by zwiększyć jakość twojego zdjęcia.

            -‘’Ale najpierw zrób parę zdjęć bez pozowania.’’ – poleca Jonassen.

            Następnie możesz wykonać dwa proste kroki. Jednym z nich będzie ustawienie trybu nocnego, który wydłuża czas otwarcia migawki obiektywu i wpuszcza więcej światła. Po drugie należy obniżyć ekspozycję. Można to łatwo zrobić, naciskając ekran telefonu komórkowego, gdy aparat jest otwarty. Następnie pojawi się ikona, po której możesz przesuwać palcem w górę i w dół lub na boki, w zależności od posiadanego telefonu, aby zdecydować, jak jasny lub ciemny powinien być obraz.

            - ‘’Zalecam obniżenie ekspozycji. Łatwiej rozjaśnić ciemne obrazy niż na odwrót.’’ - mówi Jonassen.

            Jeśli jesteś bardziej zaawansowany w obsłudze aparatu Jonassen poleca także przetestowanie funkcji poklatkowej. 

            -‘’ Musisz mieć wtedy mały statyw, ale dzięki temu możesz uchwycić ruch zorzy polarnej. Bardzo dobrze też działa podczas wschodów i zachodów słońca.’’

            Jeśli zrobiłeś zdjęcie możesz ulec pokusie częstej edycji zdjęć. Jonassen odradza to robić.

            -‘’Jeśli zastosujesz się do rad nie będziesz musiał tak często edytować zdjęć. Możesz trochę podkreślić kontrast lub kolor, ale nie przesadzaj!’’

Dział: Fotografia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE