2024-01-02 19:01:26 JPM redakcja1 K

Korea Południowa z klocków Lego

„Londyn, Nowy Jork, Paryż… Istnieje wiele serii klocków Lego reprezentujących historyczne dziedzictwo kulturowe zagranicznych miast. Dlaczego więc istnieje tylko jedna seria reprezentująca naszą kulturę, która przedstawia Sungyemun? A nawet ona została wycofana.”

Źródło: donga.com.

26 grudnia przeprowadzony został wywiad telefoniczny z artystą Lego So Jinho (49 lat, pseudonim artystyczny: Colin Jin), który niedawno opublikował album Lego zrobione przez tatę prezentujący dziedzictwo kulturowe Korei Południowej stworzone z klocków Lego. W albumie można znaleźć zdjęcia całej serii 20 zabytków kulturowych, takich jak Gwanghwamun, Irworobongdo czy Hahwetal, stworzonych w całości z klocków. Wszystkie dzieła zostały wykonane samodzielnie przez artystę bez jakichkolwiek planów od firmy Lego.

Dzięki firmie z zabawkami założonej przez jego ojca, So Jinho już od dziecka był otoczony zabawkami, a od roku 2020 zaczął pracować nad serią zabytków Korei z klocków Lego. Na długo przed początkiem prac nad serią artysta własnoręcznie tworzył długopisy oraz przedmioty codziennego użytku dla swojego dziecka, które urodziło się w 2007 roku. Wtedy właśnie w jego głowie pojawiła się myśl: „Dzieci zdają sobie sprawę z wartości historycznej jaką posiadają budowle takie jak Most Londyński czy Wieża Eiffla, dzięki możliwości tworzenia ich samodzielnie z klocków Lego. Jednak tak naprawdę nie są w stanie wytworzyć żadnych wspomnień związanych z naszym dziedzictwem kulturowym. Dzieje się tak, ponieważ takie serie klocków Lego nie są wypuszczane na rynek”. 

Z tego powodu So Jinho postanowił własnoręcznie wykonać zabytki kultury koreańskiej z kloców Lego. Stwierdził, że jego decyzja była podyktowana tym, że stworzenie serii samodzielnie wydawało mu się dużo szybsze niż czekanie aż zajmie się tym firma Lego. Jego pierwszym dziełem był Seungmu – taniec wykonywany przez buddyjskich mnichów zaliczany do Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Artysta podkreśla, że nie był to proste: „Ukazanie krzywizn oddających układ taneczny przy pomocy kanciastych i kwadratowych klocków było trudne” – wyznał So Jinho. Ostatecznie artysta zdecydował się na nieznaczne powiększenie przestrzeni pomiędzy klockami, zakrzywiając w ten sposób ruch rąk, co upodobniło je do akordeonu. Dzięki temu ruchy rąk w zestawach przedstawiających taniec żurawi czy taniec nowoczesny są przedstawione niczym fale.

Najbardziej reprezentatywnym dziełem z kolekcji jest Królewski Rytuał na cześć przodków w świątyni Jongmyo oraz towarzysząca mu muzyka. Zestaw ten powstawał w ciągu 18 miesięcy z tysięcy klocków Lego. Na wzór zdjęcia z Narodowego Instytutu Muzyki Klasycznej, 14 rodzajów instrumentów, w tym taepyongso (rodzaj oboju), oraz 88 muzyków zostało wykonanych przy użyciu klocków Lego. So Jinho zdradził, że jego końcowym celem jest wykonanie Podróży Jeongjo do Hwaseong z klocków Lego.

„Najbardziej dumny jestem w momencie, gdy dzieci, które zetknęły się z moimi pracami, przesyłają mi zdjęcia swoich dzieł z klocków Lego. Jeśli nie posiadamy zabawki, którą chcielibyśmy mieć, wystarczy wykonać ją własnoręcznie.”

Dział: Inne typowe

Autor:
Lee So-yeon | Tłumaczenie: Weronika Topyła

Żródło:
https://www.donga.com/news/Culture/article/all/20231229/122820057/1

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE