Pierwsze wydanie „Głodu” oddane z 107-letnim opóźnieniem
Książka miała zostać zwrócona do biblioteki w Oslo w 1917 roku. W te święta wielkanocne pewna kobieta weszła do biblioteki Deichman w Oslo. W ręku trzymała pierwsze wydanie klasycznej powieści „Głód”. Książka, uznawana za jedną z najważniejszych w historii norweskiej literatury, została zwrócona po 107 latach.

Źródło grafiki: Flickr
Rzut oka na życie studenckie z początku XX wieku
Książka miała zostać wypożyczona z biblioteki Deichmana w 1917 roku. Jednak według pieczęci znajdowała się w zbiorach biblioteki Studenckiego Towarzystwa Naukowego. Daje to pewien wgląd w życie studenckie i nawyki czytelnicze z początku XX wieku – podano w komunikacie prasowym biblioteki Deichman.
– Wygląda na to, że studenci tłumnie ruszyli, by przeczytać tę książkę – mówi Haugfos.
Wypożyczenia były pieczętowane bezpośrednio na okładce. Widać, że książka była wypożyczana niezliczoną ilość razy.
– Książka nosi ślady intensywnego użytkowania, więc nie ma dużej wartości materialnej. To raczej historia z nią związana jest bezcenna – dodaje Haugfos.
To synowa pierwotnego czytelnika w końcu zwróciła książkę.
Knut Hamsun
Knut Hamsun to jeden z najwybitniejszych norweskich powieściopisarzy, ważna postać zarówno dla neoromantyzmu lat 90. XIX wieku, jak i realistycznej prozy okresu międzywojennego. Powieść „Głód” z 1890 roku uważana jest za pionierskie dzieło europejskiego modernizmu. Na podstawie „Błogosławionej ziemi” z 1917 roku Hamsun otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 1920 roku. Wśród jego najważniejszych powieści znajdują się również: „Tajemnice” (1892), „Pan” (1894), „Benoni” (1908), „Róża” (1908), „Włóczędzy” (1927), „August” (1930) i „Krąg się zamknął” (1936).
Hamsun to również postać kontrowersyjna. W latach 30. XX wieku był zwolennikiem Niemiec i popierał niemiecką okupację Norwegii. Nie został oskarżony o zdradę, ponieważ psychiatrzy w 1946 roku orzekli, że miał „trwale osłabione zdolności psychiczne”. W 1948 roku Sąd Najwyższy orzekł, że musi zapłacić państwu odszkodowanie w wysokości 325 000 koron. Mimo jego kontrowersyjnego zaangażowania politycznego, reputacja jego powieści pozostała nienaruszona, a Hamsun nadal jest jednym z najbardziej poczytnych autorów literatury norweskiej.
– Nie musi mieć wyrzutów sumienia, że oddała książkę tak późno – tu nie będzie żadnej opłaty – mówi Maren Haugfos z biblioteki Deichman, jedna z osób, które przyjęły książkę.
Zachęta do oddawania starych książek
Obecnie trwają prace nad tym, by odpowiednio zabezpieczyć książkę i zachować jej historię dla potomnych.
– Ta historia pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by oddać książkę – podkreśla biblioteka Deichman.
– Może ta historia zainspiruje innych do zwrócenia zapomnianych książek – kto wie, jakie jeszcze skarby mogą się odnaleźć?
Dział: Czytanie książek
Autor:
Agderposten | Tłumaczenie Magdalena Stygar — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/