2023-10-19 22:10:41 JPM redakcja1 K

Spadkobiercy Silvio Berlusconiego rozważają los jego w większości bezwartościowej kolekcji dzieł sztuki

Szacuje się, że były premier Włoch wydał 20 mln euro na dzieła sztuki, często kupując je na aukcjach telewizyjnych.

Kolekcja jest przechowywana w magazynie, którego utrzymanie kosztuje podobno 800 000 euro rocznie. Zdjęcie: Raport

Następcy Silvio Berlusconiego odziedziczyli miliardy z jego imperium, ale teraz stoją przed dylematem: co zrobić z jego ogromną kolekcją głównie bezwartościowych dzieł sztuki, w tym obrazów nagich kobiet i Madonny, przechowywanych w magazynie naprzeciw jego domu koło Mediolanu.

Były premier, który zmarł w czerwcu w wieku 86 lat, miał podobno zgromadzić 25 000 dzieł w ostatnich latach swojego życia, kupując większość z programów telewizyjnych emitowanych w godzinach nocnych w okresie stawania się czołowym kolekcjonerem.

Vittorio Sgarbi, podsekretarz w ministerstwie kultury, krytyk sztuki i bliski przyjaciel Berlusconiego, powiedział w programie Report, emitowanym przez Rai, że obsesyjne kupowanie dzieł sztuki na aukcjach telewizyjnych zaczęło się poważnie w 2018 roku z powodu „bezsennych nocy".

Według niego Berlusconi wydał szacując 20 mln euro na to, co Sgarbi określił jako kolekcję „dzieł niskiej jakości", a nacisk wydawał się być kładziony na ilość.

Według gazety La Repubblica kolekcja stanowi obciążenie dla pięciorga dzieci Berlusconiego, zwłaszcza że utrzymanie ogromnego magazynu naprzeciw Villa San Martino, jego głównego miejsca zamieszkania w Arcore koło Mediolanu, w którym przechowywane są dzieła, kosztuje 800 000 euro rocznie.

Jednym z pierwszych ekspertów, który otrzymał telefon od Berlusconiego podczas nocnej aukcji telewizyjnej, był Lucas Vianini, który później został głównym kustoszem miliardera.

„To było w 2018 roku, kiedy telefonista powiedział mi, że zadzwonił Berlusconi", powiedział Vianini w programie Report. Vianini został później zaproszony do Villa San Martino. „Pierwszą rzeczą, którą zobaczyłem, był Dudu [pies], a potem pojawił się Berlusconi", powiedział.

Vianini powiedział, że zajmował się kuracją obrazów, w tym tych przedstawiających krajobrazy i ulubione miasta Berlusconiego, Mediolan i Paryż. Opisując magazyn naprzeciw Villa San Martino, Vianini powiedział: „Berlusconi lubił, żeby wszystko było w porządku... to nie był magazyn, to był bardziej butik".

Magazyn Berlusconiego jest przypuszczalnie wypełniony wieloma obrazami nagich kobiet, choć nie jest jasne, skąd pochodziły.

Setki obrazów przedstawiających postacie religijne pochodziły od Galleria Newarte, handlowca z okolic Neapolu. Właściciel, Giuseppe De Gregorio, powiedział w programie Report, że nie mógł uwierzyć, kiedy otrzymał telefon od Berlusconiego pytającego o obraz wart 150 euro.

Odpowiedział: „Kupuję!” – przypomniał De Gregorio. Ich interesy i przyjaźń kwitły, a De Gregorio podarował Berlusconiemu trzymetrową marmurową rzeźbę polityka na jego urodziny, którą Berlusconi postawił przed ogromnym autoportretem, eksponowanym w magazynie.

La Repubblica donosiła, że rodzina Berlusconiego planuje zniszczyć kolekcję sztuki, z wyjątkiem kilku dzieł uważanych za najbardziej wartościowe. „Nie wiem, czy niszczenie tych obrazów już się rozpoczęło" – powiedział gazecie Sgarbi. „Wiem jednak, że przynajmniej z punktu widzenia artystycznego, nie byłoby to przestępstwem."

Berlusconi pozostawił imperium, które obejmowało klub piłkarski, nieruchomości, jachty i jego główną firmę, Mediaset, największego komercyjnego nadawcę we Włoszech, wartego ponad 6 miliardów euro, głównie swoim dzieciom. Pozostawił także 100 milionów euro swojej partnerce Marcie Fascina, 100 milionów euro swojemu bratu Paolo i 30 milionów euro Marcello Dell'Utri, byłemu senatorowi z jego partii Forza Italia, który odbył karę w więzieniu za współpracę z mafią.

Rodzina rozważa przekształcenie Villi San Martino, gdzie Berlusconi organizował spotkania biznesowe i polityczne, a także niektóre ze swoich słynnych „bunga bunga" przyjęć, w muzeum.

Dział: Malarstwo

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE