2024-04-26 09:25:10 JPM redakcja1 K

Zobaczcie zdjęcia nagrodzone w tegorocznym konkursie Sony World Photography Awards 2024

Francuska fotografka zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę w tegorocznym konkursie Sony World Photography Awards za projekt dokumentalny o sterylizacji kobiet na Grenlandii.

Liam Man został wybrany Fotografem Roku za Moonrise Sprites Over Storr. Zdjęcie: Liam Man/Sony World Photography

Juliette Pavy została ogłoszona zwycięzcą dorocznego konkursu podczas ceremonii w Londynie w czwartek za serię zatytułowaną Spiralkampagnen: Przymusowa antykoncepcja i niezamierzona sterylizacja grenlandzkich kobiet.

Juliette Pavy otrzymała tytuł Fotografa Roku za Spiralkampagnen: Przymusowa antykoncepcja i niezamierzona sterylizacja grenlandzkich kobiet. Zdjęcie: Juliette Pavy/Sony World Photography Awards

Już po raz 17. konkurs Sony World Photography Awards jest nagradzany za efektowne zdjęcia, które przyciągają uwagę widzów na całym świecie. Zwycięskie portfolio Pavy'ej miało na celu nakreślenie poważnych i trwałych skutków kampanii przymusowej kontroli urodzeń prowadzonej przez duńskie władze na Grenlandii w latach 60. i 70., która dotknęła kilka tysięcy eskimoskich kobiet, niektóre w wieku zaledwie 12 lat.

Pavy, która otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów, został wybrana spośród zwycięzców 10 profesjonalnych kategorii konkursu. Jej praca zwyciężyła w kategorii dokumentalnej. Inne kategorie zawodowe obejmują sport, środowisko i portrety.

Valery Poshtarov z Bułgarii zwyciężył w kategorii Portret za cykl Ojciec i syn. Zdjęcie: Valery Poshtarov/Sony World Photography Awards

Zdjęcie: Eddo Hartmann/Sony World Photography Awards

Zdjęcie: Siobhán Doran/Sony World Photography Awards

Zdjęcie: Daniel Murray/Sony World Photography Awards

Zdjęcie: Eva Berler/Sony World Photography Awards

W komunikacie prasowym wydanym przed wydarzeniem Monica Allende, przewodnicząca jury w 2024 roku, powiedziała o zwycięstwie Pavy: „Jury Sony World Photography Awards pochwaliło Juliette Pavy za empatyczne portretowanie fotografowanych osób, uwieczniając je w sposób zarówno godny, jak i głęboko intymny, podkreślając w ten sposób jej wyjątkowy talent”.

Liam Man, fotograf krajobrazu z Wielkiej Brytanii, został ogłoszony Otwartym Fotografem Roku konkursu za swoje nieziemskie zdjęcie (na zdjęciu powyżej) zatytułowane Moonrise Sprites over Storr.

Przedstawia formację skalną Old Man of Storr na szkockiej wyspie Skye, sfotografowaną późną nocą podczas potężnej zamieci.

Kald Sòl (Zimne słońce) Thomasa Meurota dokumentuje zimową wyprawę surfingową na Islandię. Zdjęcie: Thomas Meurot/Sony World Photography Awards

Seria o krajobrazie, dzikiej przyrodzie i ludziach z Gila Wilderness w południowo-zachodnim Nowym Meksyku przyniosła amerykańskiej fotografce Kathleen Orlinsky nagrodę w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Regularnie współpracujący z National Geographic i The New York Times, Orlinsky spędził ostatnią dekadę dokumentując wpływ kryzysu klimatycznego.

Studencki Fotograf Roku powędrował do Kayin Luys z Belgii, która wykorzystała brief – zatytułowany po prostu Dom – aby przedstawić intymny portret rodziny swojego partnera. Z kolei zdjęcie 15-letniego Daniela Murraya przedstawiające samotnego surfera na pustej plaży w Kornwalii w Anglii przyniosło mu tytuł młodzieżowego fotografa roku.

Światowej sławy fotograf Sebastião Salgado otrzymał nagrodę za wybitny wkład w fotografię za charakterystyczne czarno-białe prace, uchwycone w ciągu jego pięćdziesięcioletniej kariery. Czterdzieści zdjęć zrobionych przez Salgado, który dzieli swój czas między swoją ojczyznę Brazylię i Francję, zostanie pokazanych wiosną tego roku w londyńskim Somerset House na wystawie prezentującej prace zwycięzców konkursu i innych finalistów.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace ubiegłorocznego zwycięzcy, Edgara Martinsa z Portugalii. Ubiegłoroczny konkurs wzbudził kontrowersje, gdy niemiecki artysta odrzucił nagrodę w kategorii otwartej po ujawnieniu, że jego prace zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

W swoich wytycznych organizatorzy konkursu stwierdzają, że zgłoszenia: „mogą być manipulowane, ale zakres musi być opisany w sekcji opisu obrazu podczas przesyłania”. Obrazy generowane komputerowo nie są jednak dozwolone.

Dział: Fotografia

Autor:
Lianne Kolirin, CNN | Tłumaczenie: Adrianna Burzyńska

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/04/18/style/sony-world-photography-winners-gbr-scli-intl/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE