2022-08-29 09:21:37 JPM redakcja1 K

Spotify usuwa Neila Younga po tym, jak domagał się odejścia Joe Rogana

Spotify zaczęło usuwać muzykę Neila Younga po tym, jak gwiazda rocka wymagała, aby platforma streamingowa wybrała między nim a podcasterem Joe Roganem. Oskarżył go nawet o wprowadzan...

Spotify zaczęło usuwać muzykę Neila Younga po tym, jak gwiazda rocka wymagała, aby platforma streamingowa wybrała między nim a podcasterem Joe Roganem.

 

Oskarżył go nawet o wprowadzanie dezinformacji dotyczącej Covid-19. W tym tygodniu Young odniósł się również do platformy Spotify: „Mogą mieć Rogana lub Younga. Nie obu”. Rogan został skrytykowany za przeprowadzenie wywiadu ze specjalistą od chorób zakaźnych, który sprzeciwia się szczepieniu dzieci przeciwko Covid-19. Spotify poinformowało, że „żałuje” tego ruchu i ma nadzieję, że wkrótce wróci na platformę.

Kanadyjsko-amerykański muzyk, który ma na swoim koncie hity rockowe, takie jak Harvest Moon i Heart of Gold, w poniedziałek publicznie oskarżył Spotify o „rozpowszechnianie fałszywych informacji o szczepionkach – potencjalnie powodujących śmierć tych, którzy wierzą w rozpowszechnianą dezinformację”. W środowym oświadczeniu opublikowanym na jego stronie internetowej, nazwał muzycznego giganta streamingowego „miejscem zagrażającym życiu i wprowadzającym dezinformację o Covid-19”, dodając: „To wszystko kłamstwa sprzedawane za pieniądze”. Podziękował także swojej wytwórni płytowej Reprise Records, należącej do Warner Brothers, za poparcie jego decyzji, mówiąc, że około 60% całej jego streamowanej muzyki pochodzi od słuchaczy Spotify.

„Dziękuję Warner Brothers za bycie ze mną i wspieranie mnie w utracie 60% mojego światowego dochodu z streamingu w imię prawdy” – napisał online.

 

Spotify podobno zapłaciło 100 milionów dolarów (75 milionów funtów) za prawa do podcastu The Joe Rogan Experience w 2020 roku. Program jest najpopularniejszym podcastem na Spotify i jest pobierany prawie 200 milionów razy w miesiącu.

W środę Spotify odpowiedziało na ultimatum piosenkarza.

„Chcemy, aby cała światowa muzyka i treści audio były dostępne dla użytkowników Spotify. Z tym wiąże się wielka odpowiedzialność za zrównoważenie zarówno bezpieczeństwa dla słuchaczy, jak i wolności dla twórców”.

„Przestrzegamy szczegółowo określonych zasad dotyczących zamieszczanych materiałów i od początku pandemii usunęliśmy ponad 20 000 odcinków podcastów związanych z Covid”.

Spotify gromadzi ponad 300 mln słuchaczy miesięcznie, w tym ponad 170 mln opłaca plany. W przeszłości platformie zdarzyło się bronić Rogana, w tym po odcinku, w którym w 2020 roku wystąpił teoretyk spiskowy Alex Jones.

„Chcemy, aby twórcy dalej tworzyli”, powiedział wtedy dyrektor generalny Daniel Ek The Financial Times. „To jest to, co robią najlepiej. Nie chcemy odgrywać roli w tym, co powinni mówić”.

W tamtym czasie żaden inny artysta nie poszedł w ślady Younga.

 

Steve Sladkowski, gitarzysta kanadyjskiego zespołu rockowego Pup, wyjaśnił dlaczego tak się stało, tweetując: „Super, że Neil może zdjąć swoją muzykę z [Spotify], ale faktem jest to, że zdecydowana większość z nas nie może sobie na to pozwolić, ponieważ (bardzo skromne) opłaty licencyjne są jednym z niewielu sposobów na życie”.

Young nie jest pierwszą osobą, która zgłasza obawy dotyczące treści podcastu Rogana. W zeszłym miesiącu grupa lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia podpisała list otwarty do Spotify, powołując się na „historię dotyczącą” udziału Rogana w dyskusji na temat pandemii Covid-19. List odnosił się do sytuacji, w której Rogan przeprowadził wywiad z dr Robertem Malone, wirusologiem, który pracował nad wczesnymi badaniami nad technologią mRNA stojącą za kilkoma szczepionkami Covid-19, ale który teraz jest krytyczny wobec takich metod leczenia. Osoby sprawdzające te fakty ostro krytykowały twierdzenie dr Malone, że szczepienie naraża na większe ryzyko osoby, które przechorowały Covid-19. Powiedział również, że światowi przywódcy manipulują opinią publiczną, aby wspierali szczepienia, przedstawiając podobieństwa między pandemią a powstaniem partii nazistowskiej w Niemczech w latach 30. XX wieku. Twitter zablokował konto dr Malone, oskarżając go o rozpowszechnianie dezinformacji.

W zeszłym roku, zanim ten odcinek został nagrany, Rogan wyjaśnił, że „nie jest osobą przeciwną szczepionkom”.

„Wierzę, że są bezpieczne i wiele osób chce je przyjmować” – powiedział, odmawiając jednocześnie wycofania swoich słów, że młodzi ludzie „nie potrzebują” szczepionki.

USA również skrytykowało Rogana za reklamowanie leku przeciwpasożytniczego iwermektyny jako leku na koronawirusa. Jeśli chodzi o Younga, poważne problemy ze zdrowiem nie są obce piosenkarzowi. Przechorował wirusa polio, którym zaraził się jako dziecko cztery lata przed powstaniem szczepionki w 1955 roku. Young opisał moment, w którym zdiagnozowano u niego polio, jako „pierwszą wielką traumę” i doskonale pamiętał, jak ostrzegano inne dzieci, aby zachowały ostrożność, gdy wracał do zdrowia po kwarantannie. Young wcześniej usunął swoje utwory ze Spotify – zrezygnował z ich usług, wraz z Apple Music i innymi serwisami streamingowymi, w 2015 roku po stwierdzeniu, że ich jakość dźwięku nie była wystarczająco dobra.

Dział: Muzyka

Autor:
Autor: BBC | Tłumaczenie: Natalia Stawicka

Żródło:
https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-60149951

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE