2022-10-04 11:18:52 JPM redakcja1 K

Badania wykazały, że trening z obciążeniem jest powiązany z niższym ryzykiem wczesnej śmierci

Według badaczy, seniorzy mogą czerpać korzyści z rutyny obejmującej aerobik i zajęcia wzmacniające.

 

U dorosłych, którzy brali udział w regularnym podnoszeniu ciężarów stwierdzono o 14% niższe ryzyko śmierci.
Jak wynika z największego badania tego typu, regularne ćwiczenia z ciężarkami wiążą się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Ponadto, jak twierdzą naukowcy, zadbanie o to, by tygodniowa rutyna ćwiczeń obejmowała zarówno ciężary, jak i ćwiczenia aerobowe, może mieć jeszcze bardziej korzystny wpływ. Wyniki badań zostały opublikowane w British Journal of Sports Medicine.
Dorośli są zachęcani do udziału w co najmniej 150 minutach aktywności o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minutach aktywności o dużej intensywności. Dodatkowo, zachęca się ich do wykonywania „ćwiczeń wzmacniających”, które działają na nogi, biodra, plecy, brzuch, klatkę piersiową, barki i ramiona co najmniej dwa razy w tygodniu.
Podczas gdy ćwiczenia aerobowe są konsekwentnie związane z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, do tej pory nie było jasne, czy ćwiczenia z ciężarami mogą mieć podobne efekty. Próbując wypełnić tę lukę w wiedzy, badacze postanowili ocenić potencjalny wpływ ćwiczeń z ciężarkami i aerobiku na ryzyko przedwczesnej śmierci wśród starszych dorosłych.
 

Naukowcy prowadzeni przez pracowników naukowych amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka w Rockville w stanie Maryland przeanalizowali dane dotyczące prawie 100 000 dorosłych biorących udział w amerykańskim badaniu przesiewowym. Uczestnicy, których średnia wieku wynosiła 71 lat, podali informacje na temat swojej aktywności w zakresie podnoszenia ciężarów oraz wszelkich innych ćwiczeń, w których brali udział. Około 23% zgłosiło aktywność związaną z podnoszeniem ciężarów, a 16% zgłosiło podnoszenie ciężarów co najmniej od jednego do sześciu razy w tygodniu. Badacze uznali, że prawie jedna trzecia (32%) była „wystarczająco aktywna”, przy czym 24% spełniało wytyczne dotyczące aktywności aerobowej, a 8% je przekraczało. W okresie obserwacji trwającym 9,6 roku odnotowano 28 477 zgonów. W badaniu stwierdzono, że dorośli, którzy zgłosili wykonywanie treningów z ciężarami, mieli o 9% niższe „ryzyko śmiertelności spowodowane dowolną przyczyną”. Podobna obserwacja dotyczyła zgonów wywołanych chorobami serca, ale nie znaleziono związku między treningiem siłowym a zgonami nowotworowymi. U osób, które brały udział w „regularnym” podnoszeniu ciężarów stwierdzono o 14% niższe ryzyko śmierci. Osoby, które spełniały poziomy aktywności aerobowej miały o 32% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci. U dorosłych, którzy zgłosili spełnienie wytycznych dotyczących aktywności aerobowej i siłowej co najmniej jeden lub dwa razy w tygodniu, stwierdzono od 41% do 47% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Badanie skupiło się tylko na ciężarach, ale istnieją też inne rodzaje ćwiczeń wzmacniających mięśnie – powiedzieli badacze – takie jak pompki, przysiady, pilates i tzw. „krokodylek”.
Korzystanie z ciężarów może sprawić, że ciało będzie szczuplejsze: szczupła sylwetka jest niezależnie związana z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci, wyjaśnili badacze. A jeśli ćwiczymy na siłowni, jesteśmy bardziej towarzyscy - to kolejny czynnik związany z dłuższym, zdrowszym życiem.
 

„Nasze odkrycie, że ryzyko śmiertelności wydawało się być najniższe dla tych, którzy uczestniczyli w obu rodzajach ćwiczeń, zapewnia silne wsparcie dla obecnych zaleceń, aby zaangażować się w działania zarówno aerobowe, jak i wzmacniające mięśnie” – napisali autorzy. „Osoby starsze prawdopodobnie zyskałyby z dodania ćwiczeń siłowych do ich rutyny aktywności fizycznej” – podsumowali.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.