2022-10-05 20:05:06 JPM redakcja1 K

Dlaczego nie należy ignorować utrzymującej się anemii

Dlaczego nie należy ignorować utrzymującej się anemii lub niskiego poziomu hemoglobiny

Niedokrwistość lub niski poziom hemoglobiny (Hb) jest powszechnym zaburzeniem krwi, które może dotknąć ludzi we wszystkich grupach wiekowych. Hemoglobina to białko zawarte w naszych czerwonych krwinkach (RBC), które pełni rolę nośnika tlenu do wszystkich tkanek naszego organizmu. Te RBC i inne komórki krwi są produkowane w gąbczastej strukturze znanej jako szpik kostny, który jest obecny w większości kości długich w naszym ciele.

„Kiedy takie białko staje się niskie, może to prowadzić do różnych objawów, które różnią się w różnych grupach wiekowych i różnią się w zależności od nasilenia. Jeśli ktoś ma trwale niski poziom hemoglobiny i rozwija się on powoli przez pewien czas, jak niedobór żywieniowy, pacjenci mogą wykazywać niewiele objawów, są bladzi i szybciej się męczą. Z drugiej strony, jeśli rozwija się szybko, jak w utracie krwi lub gdy krew pęka (niedokrwistość hemolityczna), bądź przy nowotworze krwi, może to być zagrażające życiu z ekstremalną dusznością, obrzękiem itp.”, powiedział dr Anand Kumar K, konsultant hematolog, lekarz przeszczepu szpiku kostnego i onkolog dziecięcy.

„Samo leczenie wszystkich niedokrwistości za pomocą suplementów diety (żelazo i witamina B12) nie jest wystarczające, tak samo jak doradzanie nawracającej transfuzji krwi”, zauważył dr Kumar. „Oba nie są zalecane rutynowo. We wszystkich warunkach anemii trzeba znać pierwotną przyczynę, aby można było ją skutecznie zwalczyć”.

Jakie są przyczyny?

Przyczyny utrzymującego się niskiego poziomu hemoglobiny lub anemii są różne w różnych grupach wiekowych. U dzieci najczęstszą przyczyną niskiego Hb jest niedobór żywieniowy (żelaza i witaminy B12), który można łatwo skorygować za pomocą suplementów, ale przyczyny długotrwałej anemii u dzieci są nieliczne, większość to warunki wrodzone lub dziedziczne. Dzieci te mogą mieć defekt w tworzeniu hemoglobiny (talasemia, anemia sierpowata), defekt na zewnętrznej ścianie czerwonej krwinki (dziedziczna sferocytoza) lub defekt enzymów (niedobór G6PD), który może prowadzić do częstego rozbijania krwi (hemoliza). Niektóre z nich mogą mieć defekty w produkcji w szpiku kostnym (niedokrwistość Diamonda i Blackfana, niedokrwistość Fanconiego).

U dorosłych, warunki obejmują łamanie czerwonych krwinek z powodu naszego układu odpornościowego, który nie działa w odpowiedni sposób (autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna), wady w jakości i ilości komórek krwi w szpiku kostnym (zespoły mielodysplastyczne), o złych komórek w szpiku kostnym (szpiczak mnogi, białaczka lub chłoniak) itp.

Niektóre z objawów czerwonej flagi świadczących o utrzymującym się niskim poziomie Hb to:

  • Gdy objawy nie są korygowane przez proste suplementy diety
  • Doświadczanie niezwykle ciężkich objawów w bardzo krótkim czasie
  • Objawy towarzyszące, takie jak żółtaczka, gorączka, bóle kości, łatwe złamania, oraz te wymagające wielokrotnych transfuzji krwi.

„Jeśli ktoś ma powyższe objawy, musi skonsultować się z hematologiem”, zasugerował ekspert.

Diagnoza

Aby zdiagnozować powyższe warunki, wykonuje się szereg badań krwi. Prosty test, taki jak rozmaz obwodowy widziany przez eksperta hematologa, może dostarczyć istotnych wskazówek na temat choroby podstawowej pacjenta. Jeśli ktoś nie jest w stanie znaleźć przyczyny w badaniach krwi, badanie szpiku kostnego, wtedy wykonuje się różne skany ciała w celu wyjaśnienia przyczyny. Na przykład, każda starsza osoba mająca nawracający niedobór żelaza nie może być prostym problemem żywieniowym. To może być coś poważnego związanego z żołądkiem lub rakiem jelita grubego, który może być zidentyfikowany we wczesnym stadium z endoskopii.

Uważa się, że kobiety mają uporczywie niskie Hb na skutek utraty krwi w cyklach menstruacyjnych z powodu niedoboru żelaza. Jeśli jednak wzrasta on ponad normę, należy wykluczyć przyczyny miejscowe, takie jak mięśniaki lub rzadkie dziedziczne zaburzenia krwawienia, takie jak choroba von Willebranda. Podobnie jak powyżej, mnogość sytuacji prowadzi do różnych rozpoznań, które będzie w stanie zdiagnozować twój hematolog.

Leczenie

Leczenie zależy od przyczyny leżącej u podstaw choroby. Może obejmować prostą suplementację żelaza i witaminy B12 dla anemii odżywczej, immunosupresję dla warunków autoimmunologicznych, chemioterapię dla nowotworów krwi do przeszczepu szpiku kostnego dla wrodzonych problemów z krwią (takich jak talasemia lub rak krwi wysokiego ryzyka).

„Nie trzeba być zaniepokojonym tymi rzadkimi i niebezpiecznymi warunkami. Bycie świadomym i konsultowanie się z hematologiem we właściwym czasie pomoże rozwiać obawy, zdiagnozować je wcześnie i odpowiednio leczyć podstawowy stan”, powiedział dr Kumar.

Dział: Medycyna

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.