2022-08-31 14:07:59 JPM redakcja1 K

Dwa główne typy raka skóry

Zdjęcie: Nikos KoravosBritish Skin Foundation przedstawia nam dwa główne rodzaje raka skóry, czerniaka i nieczerniakowy rak skóry, oraz znaczenie finansowania badań w tej dziedzinie.R...

Zdjęcie: Nikos Koravos

British Skin Foundation przedstawia nam dwa główne rodzaje raka skóry, czerniaka i nieczerniakowy rak skóry, oraz znaczenie finansowania badań w tej dziedzinie.

Rak skóry jest najczęstszą formą raka w Wielkiej Brytanii i niestety jego liczba z roku na rok rośnie. Co roku diagnozuje się co najmniej 100 000 nowych przypadków, a choroba ta zabija w Wielkiej Brytanii ponad 2 500 osób rocznie, czyli siedem osób dziennie.

 

Dwa główne rodzaje raka skóry

Istnieją dwa główne rodzaje raka skóry: czerniak i tzw. nieczerniak. Nieczerniakowe nowotwory skóry są bardziej powszechne. Są one zazwyczaj mniej poważne, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że rozprzestrzenią się na inne części ciała. Nie są one związane z pieprzykami i zazwyczaj pojawiają się stopniowo na ciele. Nieczerniakowe nowotwory skóry mogą pojawić się w dowolnym miejscu, ale najczęściej na obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak głowa, szyja, usta, uszy i grzbiety rąk. Niektóre z możliwych oznak, na które należy zwracać uwagę, to: strup lub wrzód, który się nie goi, łuszcząca się lub skorupiasta plama skóry, która jest zaczerwieniona lub ma stan zapalny, guzek w kolorze cielistym, który nie chce zniknąć i stale rośnie, lub narośl przypominająca wulkan z obwódką i centralnym kraterem.

Czerniaki występują rzadziej niż „nieczerniaki”, ale są jedną z najbardziej niebezpiecznych form raka skóry. Mogą rozwijać się z istniejących pieprzyków, ale częściej pojawiają się jako nowe znamię na skórze. Czerniaki mogą pojawić się na każdej części skóry, ale najczęściej występują u mężczyzn na ciele, a u kobiet na nogach. Ważne jest, aby raz w miesiącu sprawdzić swoją skórę pod kątem obecności pieprzyków lub nowych lub zmieniających się znaków. Każda zmiana może być niepokojąca, ale należy zwrócić uwagę na znamiona lub pieprzyki, które zwiększają swój rozmiar, zmieniają kształt, nabierają nowych kolorów, krwawią, powodują ból, pękają, czerwienieją wokół krawędzi lub swędzą.

Aplikacja Miiskin to przydatne narzędzie, które pomoże Ci śledzić znamiona na Twoim ciele, umożliwiając Ci stworzenie fotobiblioteki wyglądu Twojej skóry. Aplikacja pomoże Ci wykonywać regularne badania skóry i określić, czy jakiekolwiek zmiany wymagają pomocy medycznej.

Ostatecznie zdecydowanie zachęcamy do poinformowania lekarza o wszelkich zmianach w obrębie znamienia lub płatu skóry, a także o nowym znamieniu lub guzie na skórze osoby dorosłej. Pamiętaj – jeśli masz wątpliwości, sprawdź to.

 

Ryzyko rozwoju raka skóry

Niektórzy ludzie są bardziej narażeni na ryzyko rozwoju raka skóry niż inni. Głównym czynnikiem jest kolor lub rodzaj skóry. Osoby, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym, są w grupie podwyższonego ryzyka. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV w świetle słonecznym powoduje uszkodzenie skóry, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Wszystkie rodzaje skóry są podatne na uszkodzenia słoneczne, ale im bardziej jesteś blady, tym bardziej możesz być podatny. Jednak niezwykle ważne jest, aby nigdy nie dopuścić do poparzenia skóry na słońcu, niezależnie od rodzaju skóry.

Inne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry, to między innymi poważne oparzenia słoneczne w przeszłości, korzystanie z solarium, posiadanie wielu pieprzyków i spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu. Jesteś również bardziej narażony na ryzyko zachorowania na raka skóry, jeśli zachorował na niego inny członek rodziny lub masz uszkodzony układ odpornościowy.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że większość nowotworów skóry można wyleczyć, jeśli zostaną wcześnie wykryte. Badania naukowe mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wczesnego wykrywania nowotworów skóry oraz dla umożliwienia nam dalszego zrozumienia raka skóry i dążenia do świata, w którym nie ma ofiar śmiertelnych z powodu raka skóry.

British Skin Foundation finansuje badania nad wszystkimi rodzajami chorób skóry, w tym nad głównymi rodzajami raka skóry. Ostatnio, z pomocą funduszy badawczych British Skin Foundation, zespół naukowców z Uniwersytetu Newcastle, kierowany przez profesor Penny Lovat, opracował pionierski test, który niezawodnie przewiduje rozprzestrzenianie się lub powrót czerniaka. Postęp technologiczny nastąpił w momencie, gdy zespół dokonał przełomu naukowego w zrozumieniu mechanizmu wzrostu raka skóry. Poprzez zastosowanie testu – zwanego AMBLor® – do standardowej biopsji pierwotnego czerniaka przy jego usunięciu, można zidentyfikować pacjentów, u których ryzyko ponownego wystąpienia lub rozprzestrzenienia się choroby jest niewielkie. Test określa rzeczywiste ryzyko rozwoju choroby u danego pacjenta i zapewnia każdemu, u którego zdiagnozowano nieowulowanego czerniaka we wczesnym stadium – stanowiącego około 75% wszystkich nowych diagnoz – dokładniejsze informacje na temat ryzyka rozprzestrzenienia się choroby. Badania takie jak te są niezbędne w dalszej walce z rakiem skóry.

Dział: Medycyna

Autor:
Open Access Governemnt | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Żródło:
https://www.openaccessgovernment.org/the-two-main-types-of-skin-cancer-melanoma-sunburn/142410/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE