2022-11-18 09:14:54 JPM redakcja1 K

Kosmiczna klepsydra uchwycona przez Kosmiczny Teleskop James Webba, pokazuje narodziny gwiazdy

Protogwiazda L1527, widziana z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, jest osadzona w klepsydrowym obłoku materiału, który zasila jej rozwój.

Protogwiazda L1527, widziana z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, jest osadzona w klepsydrowym obłoku materiału, który zasila jej rozwój. Kosmiczny chaos spowodowany przez bardzo młodą gwiazdę został uchwycony w najnowszym czarującym ujęciu z Kosmicznego Teleskopu NASA Jamesa Webba. Protogwiazda, wokół której krąży, ukryta jest w szyi ciemnej chmury gazu i pyłu w kształcie klepsydry. Ciemna linia na środku szyi jest dyskiem protoplanetarnym – gęstym gazem i pyłem, które mogą stworzyć przyszłą planetę wielkości Układu Słonecznego. Światło protogwiazdy rozpościera się powyżej i poniżej tego dysku, jak czytamy w komunikacie prasowy. Ma przed sobą długą drogę, zanim stanie się pełnoprawną gwiazdą. L1527, jak nazywa się protogwiazdę i jej obłok, ma zaledwie około 100 000 lat — stosunkowo młode ciało niebieskie w porównaniu z naszym słońcem, które ma około 4,6 miliarda lat. Niebieskie i pomarańczowe obłoki na zdjęciu zarysowują wnęki powstałe, gdy materia wystrzeliwuje z protogwiazdy i zderza się z otaczającą ją materią. Żywe kolory mgławicy są widoczne tylko w świetle podczerwonym wykrywanym przez kamerę Webba Near-Infrared Camera lub NIRCam. Światło podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka, co sprawia, że Webb jest szczególnie niezbędny do odkrywania ukrytych aspektów wszechświata. W obszarach niebieskich pył jest najcieńszy. Im grubsza warstwa pyłu, tym mniej niebieskiego światła może się wydostać i powstają pomarańczowe kieszenie. 

„Wstrząsy i turbulencje hamują tworzenie się nowych gwiazd, które w przeciwnym razie mogłyby powstać w całej chmurze. W rezultacie protogwiazda zdominowała przestrzeń kosmiczną, zabierając znaczną część materiału dla siebie” – czytamy w komunikacie prasowym. 

Protogwiazda nie wytwarza jeszcze własnej energii w wyniku syntezy wodorowej, która jest podstawową cechą gwiazd. Również jej kształt – nabrzmiała bryła gorącego gazu, mieszcząca się między 20% a 40% masy Słońca – jest niestabilny. Obraz przedstawia kontekst tego, jak wyglądałaby nasze Słońce i Układ Słoneczny w dzieciństwie. Webb jest międzynarodowym partnerstwem pomiędzy NASA, Europejską Agencją Kosmiczną i Kanadyjską Agencją Kosmiczną.

Dział: Nauka Kosmos

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE