2022-08-30 17:08:05 JPM redakcja1 K

Mówi się, że ambasador Melnyk wyjeżdża z Niemiec

Od ośmiu lat jest ambasadorem Ukrainy w Berlinie, a od początku wojny krytykuje rząd federalny. Teraz Andrij Melnyk podobno ma przenieść się do MSZ w Kijowie. Donoszą o tym „Bild” i „Süddeutsche Zeitung”....

Od ośmiu lat jest ambasadorem Ukrainy w Berlinie, a od początku wojny krytykuje rząd federalny. Teraz Andrij Melnyk podobno ma przenieść się do MSZ w Kijowie. Donoszą o tym „Bild” i „Süddeutsche Zeitung”.

 

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk ma opuścić Berlin i przenieść się do MSZ w Kijowie. Donoszą o tym "Bild" i "Süddeutsche Zeitung" , powołując się na kręgi rządowe na Ukrainie. „Bild” cytuje słowa urzędnika państwowego: „Propozycja ta została złożona przez Ministerstwo Prezydentowi Ukrainy. Andriy Melnyk jest bardzo ceniony w Kijowie za swoją pracę”.

Powiedział, że zmiana może nastąpić przed upadkiem. Według środowisk rządowych nie powinno to być jednak rozumiane jako zwolnienie. Według "Bilda" MSZ nie chciało komentować personelu, sam Melnyk nie mógł się dostać do oświadczenia.

Melnyk jest ambasadorem w Berlinie od ośmiu lat. W ostatnich miesiącach wielokrotnie krytykował rząd federalny, m.in. za brak lub opóźnianie dostaw broni na Ukrainę. Ostatnio sam był krytykowany za obronę ukraińskiego przywódcy partyzanckiego Stepana Bandery (1909-1959).

W rozmowie z dziennikarzem Tilo Jungiem Melnyk powiedział: „Bandera nie była masowym mordercą Żydów i Polaków.” Nie ma na to żadnych dowodów, raczej Bandera była celowo demonizowana przez Związek Sowiecki. Swoją rolę odegrali historycy niemieccy, polscy i izraelscy. „Jestem przeciwny obwinianiu Bandery za wszystkie zbrodnie” – powiedział ambasador.

Bandera był ideologicznym przywódcą radykalnego skrzydła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Partyzanci nacjonalistyczni z Ukrainy byli odpowiedzialni za wysiedlenia na tle etnicznym w 1943 r., podczas których zamordowano dziesiątki tysięcy polskich cywilów. Po II wojnie światowej Bandera uciekł do Niemiec, gdzie został zamordowany w 1959 roku przez agenta sowieckiego wywiadu KGB.

Ambasada Izraela w Berlinie i polski wiceminister spraw zagranicznych ostro skrytykowały wypowiedzi Melnyka . Ukraińskie MSZ zdystansowało się od niego. Melnyk wyraził swoją osobistą opinię i nie odzwierciedla stanowiska ukraińskiego MSZ, czytamy w oświadczeniu.

Autor:
zzz

Żródło:
redakcja

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE