2022-08-30 17:29:00 JPM redakcja1 K

Serbia odwołuje paradę EuroPride. Jak twierdzi — z powodu Kosowa

Ogłoszenie prezydenta Aleksandara Vucicia zaskoczyło organizatorów ogólnoeuropejskiego święta, które miało się odbyć w dniach 12-18 września w stolicy Serbii. EuroPride, podczas którego odbywa się parada Pride, je...

Ogłoszenie prezydenta Aleksandara Vucicia zaskoczyło organizatorów ogólnoeuropejskiego święta, które miało się odbyć w dniach 12-18 września w stolicy Serbii. EuroPride, podczas którego odbywa się parada Pride, jest niezależnie organizowanym wydarzeniem, które co roku gości w innym mieście, przy czym miasto to jest wybierane ze względu na jego znaczenie polityczne lub wielkość społeczności LGBT.

 

- Byliśmy zszokowani tym ogłoszeniem — mówi Marko Mihaiłović, organizator parady Belgrade Pride, który brał udział w tegorocznych wydarzeniach EuroPride. Powiedział, że jeszcze w czwartek organizatorzy spotkali się z władzami rządowymi i miejskimi w ramach planowania EuroPride. — To wielka porażka dla Serbii — dodaje Mihaiłović. — W Belgradzie organizowane jest wydarzenie o europejskim zasięgu, na które wiele osób zapowiedziało swój udział i kupiło bilety, i nagle zostaje ono odwołane.

Kilka tygodni temu na granicy między Kosowem a Serbią doszło do napięć w związku z tablicami rejestracyjnymi i dokumentami wjazdowymi — pojawiły się barykady, ostrzelana została kosowska policja. Wczoraj UE poinformowała, że osiągnięto porozumienie w sprawie rozwiązania problemu granicy. Serbia nie uznaje suwerenności swojej byłej prowincji, która ogłosiła niepodległość w 2008 r.

Vucić powiedział, że "nie jest zadowolony" z decyzji o odwołaniu EuroPride, "ale nie możemy zrobić wszystkiego naraz". — Oczywiście zagraża to prawom mniejszości i to jest dla nas problem, ale w tej chwili państwo jest pod presją różnego rodzaju problemów — powiedział Vučić.

Grupy prawicowe i chuligani regularnie atakują imprezy organizowane przez aktywistów LGBT, a także ich biura w Belgradzie. Serbski biskup prawosławny rzucił klątwę na osoby wspierające paradę EuroPride. Przeciwko imprezie odbyły się protesty religijne, swoją dezaprobatę wyraził również burmistrz Belgradu Aleksandar Sapić.

Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy premier Serbii Ana Brnabić jest otwartą lesbijką. W tym samym czasie, kiedy Vucić ogłosił odwołanie EuroPride, wysunął kandydaturę Brnabić na kolejną kadencję na czele rządu

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział wczoraj, że Kosowo i Serbia osiągnęły porozumienie, na mocy którego Serbia zezwoli obywatelom Kosowa na wjazd do kraju na podstawie ich dowodów osobistych. Jest to przełomowe porozumienie, ponieważ Serbia odmawiała do tej pory uznania jakichkolwiek dokumentów wydanych przez Kosowo.

Na wcześniejszej konferencji prasowej Vucić wyjaśnił, że po podjęciu tej decyzji zostanie zamieszczone zastrzeżenie, widoczne na wszystkich przejściach granicznych, mówiące o tym, że akceptacja kosowskich dowodów osobistych zostanie dokonana "wyłącznie z powodów praktycznych, by ułatwić życie obywatelom i umożliwić swobodę poruszania się" i że nie może być interpretowana "jako uznanie niepodległości Kosowa".

Wrześniowa impreza byłaby pierwszym wydarzeniem EuroPride w południowo-wschodniej Europie, poprzednie odbyły się w miastach od Manchesteru po Warszawę.

Autor:
Una Hajdari

Źródło:
Politico

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE