2022-08-30 17:20:16 JPM redakcja1 K

Schroeder pozywa Bundestag. Chce odzyskać swoje biuro w Berlinie

Były kanclerz Gerhard Schroeder (SPD), pozostający nadal w zażyłych relacjach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, pozywa niemiecki Bundestag. Schroeder domaga się przywrócenia swoich specjalnych uprawnień, odeb...

Były kanclerz Gerhard Schroeder (SPD), pozostający nadal w zażyłych relacjach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, pozywa niemiecki Bundestag. Schroeder domaga się przywrócenia swoich specjalnych uprawnień, odebranych w maju - opłacanego z budżetu państwa biura w Berlinie wraz z kilkuosobowym personelem - pisze w piątek portal dziennika "Bild".

 

W piątek rano o roszczeniach Schroedera poinformował reprezentujący go prawnik Michael Nagel. Pozew został złożony w sądzie administracyjnym w Berlinie - potwierdził Nagel. Jego zdaniem, podjęte w maju postanowienie komisji budżetowej Bundestagu o obcięciu środków przeznaczonych na biuro Schroedera w Berlinie jest niezgodne z prawem, a wpływ na podjęcie takiej decyzji przez komisję był "jawnie inny, niż przyczyny określone w przepisach".

Takie decyzje pod względem sposobu, w jaki powstały, bardziej przypominają udzielne absolutystyczne księstwo, i nie maja prawa obowiązywać w demokratycznym państwie konstytucyjnym - uzasadniał prawnik Schroedera.

Jak przypomina "Bild", były kanclerz jest ostro krytykowany za lobbowanie na rzecz rosyjskich firm energetycznych i "bliskie związki z kremlowskim despotą i podżegaczem wojennym Władimirem Putinem". Komisja budżetowa nie uzasadniła jednak częściowego zniesienia przywilejów Schroedera pracą dla koncernów energetycznych ani stosunkiem do rosyjskiej wojny na Ukrainę - podkreśla gazeta.

W ubiegłym roku utrzymanie biura Schroedera i kilkuosobowego personelu kosztowało budżet państwa ponad 400 tys. euro. Pracownicy byłego kanclerza odeszli z pracy niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie, by zaprotestować przeciwko prorosyjskiej postawie swojego szefa - podkreśla "Bild".

Mimo odebrania przywileju w postaci posiadania biura i jego pracowników, Schroeder "nadal będzie otrzymywał sowitą emeryturę w wysokości 8,3 tys. euro, a także przysługuje mu osobista ochrona". Kanclerz Olaf Scholz, partyjny kolega Schroedera, przyjął decyzję komisji budżetowej z maja jako "logiczną". W kontekście tej decyzji Parlament Europejski opowiedział się znaczną większością głosów za sankcjami wobec Schroedera.

W ostatni poniedziałek komisja arbitrażowa SPD w Hanowerze, rodzinnym mieście Schroedera, odrzuciła wniosek o wykluczenie byłego kanclerza z partii.

Michael Nagel, adwokat reprezentujący Schroedera, jest prawnikiem z doświadczeniem w kręgach politycznych. Wcześniej bronił byłego prezydenta federalnego Christiana Wulffa (CDU), oskarżonego o korupcję. "Proces zakończył się dla Wulffa w 2014 roku uniewinnieniem, jednak jego reputacja została nadszarpnięta" - podsumowuje "Bild".

Autor:
Adam Zygiel

Żródło:
pap/rmf, zdjecie: Christoph Soeder /PAP/EPA

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE