Akta FBI ujawniają spisek mający na celu zabicie królowej Elżbiety podczas podróży do USA w 1983 r.
Dokument mówi, że mężczyzna twierdził, że będzie próbował skrzywdzić monarchinię podczas jej wizyty w Kalifornii
Królowa i książę Edynburga obserwują karmienie lwa morskiego w Instytucie Oceanografii w San Diego podczas ich podróży do Kalifornii w 1983 roku. Zdjęcie: Anwar Hussein/Getty Images
Akta FBI dotyczące wizyty zmarłej królowej Elżbiety II w USA ujawniły potencjalny spisek mający na celu jej zamordowanie.
Dokument, dostępny w internetowej bazie FBI, przedstawia coś, co wydaje się być informacją wywiadowczą dostarczoną agentom federalnym o zagrożeniu życia królowej podczas pobytu w Kalifornii 40 lat temu.
Królowa Elżbieta i jej mąż, książę Edynburga, złożyli oficjalną wizytę na zachodnim wybrzeżu USA w lutym i marcu 1983 roku.
Akta stwierdzają, że telefon wykonał „mężczyzna, który twierdził, że jego córka zginęła w Irlandii Północnej od gumowej kuli”.
Dodano: „Mężczyzna ten również twierdził, że będzie próbował skrzywdzić królową Elżbietę i zrobi to albo zrzucając jakiś przedmiot z mostu Golden Gate na królewski jacht Britannia, gdy będzie przepływał pod nim, albo będzie próbował zabić królową Elżbietę, gdy odwiedzi park narodowy Yosemite”.
Akta odnoszą się do klubu, który „cieszy się reputacją baru republikańskiego, odwiedzanego przez sympatyków Tymczasowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej”.
Inny dokument, którego ponad 100 stron FBI opublikowało online, tym razem odnoszący się do wizyty państwowej królowej w USA w 1991 roku, ujawnia obawy, że irlandzkie grupy planowały protestować przeciwko obecności monarchini na meczu baseballowym, a także na imprezie w Białym Domu. Informacje pochodziły z irlandzkiej gazety z Filadelfii zatytułowanej „Irish Edition”.
W aktach przeczytać można: „W artykule stwierdzono, że nastroje antybrytyjskie są wysokie w wyniku dobrze nagłośnionych niesprawiedliwości wyrządzonych Szóstce z Birmingham przez skorumpowany angielski system sądowniczy oraz niedawnego wysypu brutalnych morderstw nieuzbrojonych irlandzkich nacjonalistów w sześciu hrabstwach dokonanych przez lojalistyczne szwadrony śmierci”.
„Chociaż artykuł nie zawierał gróźb pod adresem prezydenta lub królowej, jego treść mogła być postrzegana jako podżegająca. Artykuł stwierdzał, że irlandzka grupa zarezerwowała duży blok biletów na trybuny”.
Osobny dokument znajdujący się wśród plików, datowany na 1989 r., stwierdzał, że chociaż FBI nie było świadome żadnych konkretnych gróźb wobec królowej, „zawsze istnieje możliwość wystąpienia zagrożeń wobec brytyjskiej monarchii ze strony Irlandzkiej Armii Republikańskiej”.
Drugi kuzyn królowej, Lord Mountbatten, zginął w zamachu bombowym IRA w hrabstwie Sligo w Irlandii w 1979 roku.
Dział: Świat
Autor:
PA Media | Tłumacz: Hanna Stelmaszczyk