2024-02-23 16:42:23 JPM redakcja1 K

Budowa społecznego ośrodka w mieście Gongju

Znajdujące się na zachodzie Korei Południowej miasto Gongju, znane również pod nazwą Yeongi-Gongju, od lat brane było pod uwagę w kwestiach modernizacji kraju. Już w 2004 roku premier Lee Hae Chan ogłosił decyzję o przeniesieniu stolicy kraju z Seulu do Gongju, co miało zostać zapoczątkowane w 2007 roku, jednakże opinia publiczna od początku była temu pomysłowi przeciwna. Sondaże publiczne wykazały, że plan ten nie zyskał wymaganego poparcia, a opozycja z biegiem czasu nie zmieniła swojego stanowiska wobec pomysłu premiera.

Miasto Gongju poszukuje optymalnego wykorzystania złożonego domu kultury. (Źródło: newsshin.co.kr)

Wieloletnie przedsięwzięcie według planów miało trwać aż do 2030 roku, z pierwszymi poważnymi zmianami administracyjnymi przewidywanymi na rok 2012. Cały koszt przeniesienia stolicy z Seulu do Gongju szacowano na co najmniej 45 do nawet 94 miliardów dolarów. Pomysł przeniesienia stolicy motywowany był przerostem ludności Seulu, uznawanego za najbardziej rozwinięte gospodarczo miasto kraju. Nieoficjalnym powodem jest jednak większa odległość Gongju od granicy z Koreą Północną niż Seulu, więc stanowiłoby to większe bezpieczeństwo przed zasięgiem artylerii wrogiego państwa dla parlamentu, sądu najwyższego i wszelkich innych instytucji administracyjnych. Wielka reforma, która z powodu niezadowolenia społeczeństwa nie została zrealizowana, skończyła się jednak jedynie na przeniesieniu części urzędów do Gongju, większość ośrodków władzy pozostała w Seulu.

Gdyby reforma została przyjęta, Gongju stałoby się trzecią w historii terenów południowej części półwyspu koreańskiego stolicą po Seulu, wcześniej znanym pod nazwami Hanyang i Hanseong, oraz Gyeongju, starożytnej stolicy królestwa Silla, trwającego od 57 roku p.n.e. do 935 roku n.e., z którego zrodziła się kultura obecnej Korei.

Na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku przedstawiono plan kulturowej rozbudowy miasta i przywrócenia do wagi życia społecznego na płaszczyznach nauki, rozwoju i rekreacji. Z założeniem oddania do użytku sześciu głównych obiektów w październiku tego roku, miasto Gongju poszukuje sposobów na optymalne wykorzystanie kompleksowego ośrodku społecznego, znajdującego się obecnie w budowie. W ofercie projektu znajdują się „Ośrodek Edukacji Przez Całe Życie” oraz „Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowy”. Plan na wykorzystanie ośrodka jako centralnego punktu kultury i rekreacji w obszarze dla dzieci, młodzieży i lokalnych mieszkańców wciąż jest w toku.

Zgodnie z zapowiedziami oddziału stacji radiowo‑telewizyjnej KBS stacjonującego w Gongju, teren pod nową część miasta, dzielnicę o nazwie Gu, jest obecnie w budowie i wedle optymistycznego postępu prac, ośrodek społeczny zostanie udostępniony do publicznego użytku w przewidywanym terminie. Całkowity koszt inwestycji w budowę ośrodka szacowany jest na 226 miliardów wonów, co na polski złoty przelicza się na niecałe 684 cztery miliony. Powierzchnia całkowita kompleksu będzie wynosić około 6449 metrów kwadratowych, a skala ośrodka obejmować będzie zarówno podziemne, jak i nadziemne poziomy. Przewidywane jest wybudowanie jednego piętra podziemnego i pięciu nadziemnych, na których planowane jest zainstalowanie łącznie sześciu głównych udogodnień naukowych i rekreacyjnych o różnorodnej tematyce.

Przygotowywane „Centrum Kultury Życia Codziennego” pośród wielu atrakcji ma oferować różnorakie przestrzenie, takie jak: przestrzeń do spotkań towarzyskich, salę klubową, przestrzenie tarasowe z werandami i wiele innych, włączając w to krytą wewnętrzną halę sportową, a nawet prysznice. Centrum sportowe będzie szeroko wyposażone, a dodatkowo przewidziane jest też w tym obiekcie miejsce na niewielką bibliotekę do swobodnego czytania i nauki. 

Już teraz do publicznego wglądu udostępnione są szczegóły na temat rozlokowania poszczególnych udogodnień w kompleksowym ośrodku społecznym miasta Gongju. Na drugim i trzecim piętrze zostanie utworzony „Ośrodek Edukacji Przez Całe Życie”, razem z szeroką gamą wspierających rozwój rekreacyjnych opcji do wykorzystania. Znajdą się tam, pośród głównych atrakcji: sala konferencyjna, sala muzyczna, pracownia plastyczna, cukiernia i piekarnia, sala edukacji informatycznej, i wiele podobnych, gdzie obywatele miasta, ale też przyjezdni, będą mogli rozwijać swoje hobby, spędzać produktywnie wolny czas, a także zgłębiać swoją wiedzę na różnych poziomach edukacji. 

Z kolejnych rozpisanych już szczegółowo planów wiadomo, że na poziomach czwartym i piątym utworzone zostanie „Młodzieżowe Centrum Treningowe”, w którego skład wchodzić będą przeznaczone dla dzieci i młodzieży z okolic specjalistyczne pole do aktywności treningowych, sala do działalności samorządowej, sala wielozadaniowa, sala do działalności klubowej, prężnie działający gabinet doradczy, a w tym punkt centralny odpowiedzialny za różnego rodzaju działalności wspierające współpracę i rozwój. 

Zakończenie wszelkich przepisów budowlanych i udostępnienie kompleksowego ośrodka społecznego dla młodzieży i lokalnej ludności planowane jest na październik bieżącego roku, jednakże na tym nie koniec. Po okresie przygotowawczym, przewidywanym na rozpoczęcie w okolicach września, planowane jest rozpoczęcie pełnego operowania w celu optymalnego wykorzystania możliwości płynących z powstania ośrodka w najbliższych latach. 

W ostatnim miesiącu centrum od spraw administracyjnych i społecznych nowo powstającej na terenie miasta dzielnicy Gu, prowadzi rozmowy z obywatelami na temat sytuacji otwarcia wspomnianego ośrodka społecznego, zachęcając ludzi do zadawania pytań o wszelkie metody prowadzenia działalności w poszczególnych sektorach obiektów, szczegółowe zakresy wiekowe i szerokie możliwości idące za tym przedsięwzięciem, obiecując przy tym otwarty i przejrzysty dialog oraz mając na względzie zadowolenie mieszkańców i sukces nowego obiektu.

Osoby odpowiedzialne za wizerunek miasta zdradziły, że w obecnej chwili wskaźnik postępu budowy sięga już 22%, a od maja dla każdego budynku w projekcie opracowane zostaną, wraz z uwzględnieniem opinii i poparcia lokalnych mieszkańców, optymalna metoda działania i szczegółowy program funkcjonowania poszczególnych powstających na terenie ośrodka obiektów. 

Burmistrz miasta Gongju, Choi Won Cheol, zapowiedział, że głównym celem projektu kompleksowego ośrodka społecznego jest stworzenie miejsca do rozwoju edukacji, kultury i rekreacji dla dzieci i młodzieży, włączając w to lokalnych mieszkańców. Ponadto obiecał też dołożyć wszelkich starań do przywrócenia i ożywienia kultury wspólnoty w obszarze miasta.

Rozwój technologii, niemal niemożliwe do spełnienia wymagania w obszarach nauki i pracy wobec obywateli Korei Południowej oraz niedawne odosobnienie spowodowane zamknięciami szkół i rygorystycznymi przepisami z powodu pandemicznych obostrzeń doprowadziły do znacznego osłabienia poczucia więzi społecznych zarówno w dużych, jak i małych miastach. Jest to problem, który dotknął boleśnie niemal każde państwo na każdym kontynencie, jednak w kwestii krajów Azji Południowo‑Wschodniej kultura stworzona na wartościach konfucjańskich już sama w sobie prowadzi do budowania niewidocznych barier między ludźmi na podstawie wieku, płci i pozycji społecznej. Inwestycje miast w obiekty użytku społecznego dają nadzieję na odbudowanie relacji między lokalnymi mieszkańcami, a także nakłonienie ludzi do otwarcia się na społeczne interakcje nie tylko w ich kręgach wiekowych czy zawodowych. 

Dział: Świat

Autor:
Nam Seung Mo | Tłumaczenie: Jagoda Krak

Żródło:
http://www.newsshin.co.kr/news/articleView.html?idxno=65552

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE