Duńskie szkolnictwo
Duński system edukacji skupia się na poszanowaniu dla uczniów, zapewnieniu ogólnemu dostępowi do zdobywania wiedzy i kompetencji, które pomogą w dorosłym życiu. Leśne przedszkola, brak skali ocen na podstawowym etapie kształcenia, mocne zaangażowanie nauczycieli w rozwój uczniów oraz bezpłatny dostęp do podręczników, to jedne z wielu plusów, jakie Dania zapewnia młodym umysłom.
Duńskie szkolnictwo
System edukacji w Danii istotnie różni się od tego, jaki mamy w Polsce. Uczniowie mają większą swobodę w kwestii nauki, ponieważ w Danii nie ma obowiązku szkolnego, ale jest obowiązek nauki wszystkich dzieci w wieku 6-16 lat. Rodzice mają wybór czy chcą, aby ich pociechy uczyły się w domu czy uczęszczały do szkoły. Większość Duńczyków wybiera możliwość nauki w szkole publicznej. W duńskiej szkole uczniowie nie martwią się ocenami czy natłokiem zadań domowych, ponieważ ich nie mają. Skupiają się oni głównie na kreatywnym rozwoju dziecka. Nauczyciele wspierają rozwój każdego z uczniów i poprzez obserwację do siódmej klasy szkoły podstawowej, nauczyciele używają ocen opisowych, w których skupiają się na pozytywnych cechach i aspektach rozwoju ucznia. Jeśli nauczyciel zauważy, że któryś z uczniów nie radzi sobie z nauką bądź ma z nią trudności, wspiera go i pomaga mu rozwiązać problem oraz poprawić wyniki. Materiały szkolne, takie jak podręczniki, pomoce naukowe, są w Danii zapewniane uczniom przez szkołę. Natomiast w Polsce jedynie dzieci w klasach 1-3 mają możliwość bezpłatnej pomocy naukowej.
Oceny i etapy w duńskiej szkole
Jak powyżej zostało wspomniane, w duńskiej szkole do siódmej klasy nie ma skali ocen, za to są oceny opisowe. W kolejnych etapach edukacji już obowiązuje skala ocen. W porównaniu do Polski, w Danii jest siedem ocen, a wyglądają one następująco:
- -3 – jest to najgorsza ocena, odpowiadająca naszej polskiej 1
- 00
- 02
- 4
- 7
- 10
- 12 – jest to najlepsza ocena, odpowiadająca naszej polskiej 6
W Danii okres nauki może być długi i jest zależny wyłącznie od ucznia. Obowiązek nauki trwa do 16 roku życia, a później uczeń sam decyduje czy chce kontynuować naukę. Duńska szkoła ma 4 etapy, gdzie szkołę średnią dzieli się na dwie części. Zaczynając od początku, w Danii mam Børnehaveklass, czyli nasza polska zerówka, gdzie dzieci są zapisywane, gdy ukończą 6 rok życia. Później mamy Folkeskole, czyli podstawówka i szkoła średnia, stopnia I, do której uczęszczają dzieci w wieku 7-16 lat. Na obu etapach szkolnictwa zasady pozostają niezmienne, a lekcje prowadzi jeden nauczyciel. W Polsce wygląda to inaczej, ponieważ w klasach 1-3 jest jeden nauczyciel, natomiast w późniejszych etapach nauki jest wielu nauczycieli i każdy jest od innego przedmiotu. Ostatnimi dwoma etapami w duńskim szkolnictwie jest Gymnasium i jest drugi stopień szkoły średniej. I na końcu są studia wyższe. Po zakończeniu podstawówki, uczeń ma prawo wybrać, czy chce uczęszczać do szkoły o profilu ogólnym, czy do szkoły zawodowej. W Polsce jest podobny wybór, z tą różnicą, że w Danii jest ich o wiele więcej. Mają szkoły dwuletetnie, trzyletnie bądź szkołę, która łączy naukę ogólną z zawodową. Poza tym w Danii są uczelnie handlowe o profilu technicznym bądź ścisłym oraz szkoły, które nazywane są studentkursus, dzięki którym po dwóch latach nauki można zdać maturę.
Dni wolne od nauki
W Polsce mamy wiele dni wolnych od nauki, bo jest ich około 180. Natomiast w Danii jest ich tylko 6 tygodni, wliczając w to wakacje, ferie zimowe i przerwę wielkanocną. Duńscy uczniowie kończą szkołę w tym samym czasie co polska młodzież, ale zaczynają nowy rok szkolny już w sierpniu.
Przedmioty szkolne
W duńskiej szkole posiadają cztery bloki nauczania: nauki humanistyczne, nauki ścisłe, kształcenie praktyczne i artystyczne. Prócz zajęć w szkole z danych przedmiotów, duńscy uczniowie mają wiele zajęć pozalekcyjnych, które są w większości nieodpłatne i mają zachęcić uczniów do realizacji swoich zainteresowań.
Skandynawskie szkoły mocno różnią się od Polskich placówkę oświatowych. Mają jednak wielu zwolenników i nie od dziś wiadomo, że skandynawskie kraje są w czołówkach, jeśli chodzi o najszczęśliwszy naród i najlepsze szkoły.
Dział: Świat
Autor:
Patrycja Rajch - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://mester.pl/system-edukacji-w-danii-co-warto-wiedziec/