2025-01-08 14:55:50 JPM redakcja1 K

Emigracja czyni szczęśliwszym - chwilowo

Każdego roku setki tysięcy Niemców przeprowadza się za granicę. Według badań, w nowym miejscu emigranci są szczęśliwsi niż w Niemczech. Jednak po czasie efekt ten słabnie.

Zdjęcie: https://www.tagesschau.de/inland/gesellschaft/auswanderer-lebenszufriedenheit-studie-100.html 

Emigranci z Niemiec, dzięki migracji mogą widocznie zwiększyć swoją satysfakcję z życia. Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez Federalny Instytut Badań Ludnościowych (BiB) w Wiesbaden. Instytut bada poziom zadowolenia w skali od zera do dziesięciu. W przeciągu pierwszych dwunastu miesięcy po emigracji subiektywne samopoczucie wzrasta średnio o 0,5 punktu – jest to dwa razy więcej niż w przypadku przeprowadzki na terenie Niemiec lub narodzin dziecka. 

Jednak liczby pokazują też, że wzrost zadowolenia wraz z czasem spędzonym za granicą powoli się zmniejsza. Analizie poddano dane z kompleksowego badania przeprowadzonego w latach 2017–2022. Obejmowało ono emigrantów, jak i osoby pozostające w Niemczech, w wieku od 20 do 70 lat, w celu porównania ich samopoczucia osobistego.

Największa zmiana dla singli

Kwestia tego, kto podejmuje decyzję o emigracji, ma decydujący wpływ na odczuwane szczęście w kraju docelowym. Największą pozytywną zmianę stwierdzono u singli, tak więc u „grupy, której decyzja od niczego nie zależy”. U osób, których emigracja spowodowana jest przez partnera lub partnerkę, wzrost zadowolenia wypada wyraźnie słabiej. 

Według badania, liczba dzieci, status zatrudnienia lub ocena dochodów gospodarstwa domowego z kolei nie miały zauważalnego wpływu. Ponadto „nie było żadnych różnic w zadowoleniu z życia między kobietami i mężczyznami na emigracji.” Badanie BiB nie zawiera szczegółowych informacji na temat krajów, w których emigranci z Niemiec są najszczęśliwsi.

Badanie dowodzi pozytywnego efektu dla Niemiec 

Według Federalnego Urzędu Statystycznego w ostatnich latach z Niemiec do innych krajów wyemigrowało od 750.000 do 1,1 miliona osób. Wśród nich było od 220.000 do 280.000 obywatelek i obywateli Republiki Federalnej Niemiec. W ostatnich latach było średnio więcej niemieckich emigrantów niż osób, które zdecydowały się wrócić do kraju. Według BiB w 2023 r. różnica wyniosła prawie 74 000 osób. 

Według badania, również miejscowa ludność może odnieść korzyści płynące z emigracji części obywateli z kraju: „Biorąc pod uwagę, że duża część emigrantów pozostaje za granicą jedynie na określony czas, a później wracają do kraju z powrotem, pobyty za granicą mogą przyczyniać się do zwiększenia subiektywnego dobrego samopoczucia obywateli Niemiec.” 

Dział: Świat

Autor:
tagesschau.de | Tłumaczenie: Martyna Hędrzak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.tagesschau.de/inland/gesellschaft/auswanderer-lebenszufriedenheit-studie-100.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się