2023-12-15 10:45:30 JPM redakcja1 K

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy: Kryzysy humanitarne pogłębią się w 2024 roku

Zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, rosnące obciążenia długami i malejące wsparcie międzynarodowe spowodują, że w przyszłym roku kryzysy humanitarne się pogorszą - poinformował Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) w raporcie z czwartku 14 grudnia.

Afgańczycy odpoczywają w obozie po powrocie z Pakistanu przy przejściu granicznym Torkham między Pakistanem a Afganistanem. 14 listopada 2023 roku. Abdul Khaliq Sediqi/International Rescue Committee (IRC)

W swoim raporcie Emergency Watchlist na rok 2024 organizacja IRC z siedzibą w Nowym Jorku wskazała 20 krajów głównie w Afryce, które są najbardziej narażone na pogorszenie sytuacji humanitarnej w przyszłym roku. Raport został opublikowany po tym, jak liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej w tym roku wzrosła do 300 milionów, podczas gdy liczba osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów wzrosła do 110 milionów.

„To są najgorsze czasy” - powiedział szef IRC, David Miliband, w oświadczeniu, apelując o większy nacisk na adaptację do zmian klimatycznych, emancypację kobiet czy wsparcie dla uchodźców. Według Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego, Sudan jest najbardziej narażony na pogłębienie się kryzysu humanitarnego, za nim znajdują się okupowane terytoria Palestyny i Sudan Południowy. Dalej jest: dziewięć krajów z obszaru Subsaharyjskiej Afryki, Mjanma, Afganistan, Liban, Jemen, Ukraina, Ekwador i Haiti.

Te 20 terytoriów stanowią około 10% populacji świata, ale odpowiadają za 86% światowych potrzeb humanitarnych, 70% osób przesiedlonych oraz coraz większy odsetek osób borykających się z ekstremalnym ubóstwem i ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi - poinformował IRC.

Podczas gdy niektóre afrykańskie kraje osiągają szybki postęp w poprawie standardów życia, konflikty, zamachy stanu i ubóstwo rosną w „alarmującym tempie” - poinformował IRC. Ekwador, będący domem dla wielu uchodźców z Wenezueli, po raz pierwszy znalazł się na liście z powodu wzrostu przestępczości. Tymczasem na Haiti, IRC wskazał, że niemal połowa populacji potrzebuje pomocy humanitarnej i stwierdził, że „mało prawdopodobne” jest, aby potencjalne wysiłki ONZ mające na celu wsparcie policji w walce z potężnymi uzbrojonymi gangami znacząco poprawiły warunki mieszkańców w przyszłym roku.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.