2023-03-27 15:09:40 JPM redakcja1 K

Nabożeństwa niedzielne Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej mogą odbywać się po raz ostatni

Niedzielne nabożeństwa Kościoła kanonicznego w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej mogą odbywać się po raz ostatni

RIA Novosti / Stringier

Kijowsko-Peczerska Ławra w Kijowie. Zdjęcie archiwalne

Niedzielne nabożeństwa kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP) mogą być odprawiane w Kijowsko-Peczerskiej Ławrze ostatni raz 26 marca, wynika z wiadomości na stronie internetowej Ławry.\

Zgodnie z informacją ze strony internetowej Ławry, liturgie 26 marca zaplanowano w: cerkwi Wszystkich Świętych w Peczersku, ikon Matki Bożej „Radość wszystkich, którzy się smucą” i „Życiodajne źródło”, cerkwi Czcigodnego Agapita w Peczersku, Annozaczatjewskoj cerkwi, cerkwi Czcigodnego Sergiusza w Radoneżu, a także na placu przed cerkwią Podwyższenia Krzyża.

Narodowy Rezerwat Historyczno-Kulturalny „Ławra Kijowsko-Peczerska” 10 marca wysłał do klasztoru pismo, w którym poinformował, że począwszy od 29 marca 2023 roku zostanie rozwiązana umowa najmu podpisana w 2013 roku i w związku z tym „administracja rezerwatu żąda opróżnienia wszystkich pomieszczeń, które zostały przekazane klasztorowi na mocy wspomnianej umowy”.

W odpowiedzi na to wikariusz monasteru metropolita Paweł (Lebied’) powiedział w przekazie wideo dla Wołodymyra Zelenskiego, że mnisi Kijowskiej Ławry Peczerskiej nie opuszczą klasztoru, mimo żądań władz, ponieważ ofertę „osiedlenia się w Ławrze” złożyła kiedyś Rada Najwyższa i rząd, a nie Ministerstwo Kultury, i nie ma instrukcji gabinetu o zerwaniu umów najmu.

Metropolita Paweł wezwał też prawosławnych Ukraińców do przyjścia do monasteru na nabożeństwo, podkreślając, że obowiązkiem wiernych jest ochrona swoich sanktuariów wraz z duchowieństwem wszelkimi legalnymi środkami.

Ławra Kijowsko-Peczerska to klasztor założony w XI wieku, jeden z głównych ośrodków rosyjskiego prawosławia i oświecenia. Na jego terenie spoczywają szczątki czczonych świętych i znanych postaci historycznych. Klasztor był zamknięty w czasach sowieckich, ale został zwrócony Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W 1988 roku wznowiono pracę klasztoru i seminarium duchownego: w 1990 roku władze przekazały Cerkwi struktury powierzchniowe i odległe jaskinie, a w 1990 roku - jaskinie bliskie. W 1990 roku UNESCO wpisało Ławrę Kijowsko-Peczerską na listę światowego dziedzictwa. Od 1994 roku wikariuszem Ławry do dziś jest metropolita Paweł (Lebied’).

Dział: Świat

Autor:
RIA Novosti | tłumaczenie: Joanna Nowak

Żródło:
https://ria.ru/20230326/lavra-1860693516.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.