„Nie używamy słowa rasa”
Kto może twierdzić, że jest Szwedem? A jeśli ktoś tak stwierdzi, czy reszta osób w grupie się zgodzi? Nowa praca wskazuje, że mimo szwedzkiej niechęci do terminu rasa, istnieje wyraźny obraz szwedzkości. Niebieskooki blondyn to wciąż standardowa definicja, bez względu na to, kogo spytasz.
Stereotyp o etnicznych Szwedach nie pasuje do narodowego stereotypu Szweda. Nie wszyscy wyglądają jak tradycyjny Szwed, lecz nimi są, mówi badaczka Caroline Adolfsson.
Doktorantka Caroline Adolfsson w nowej pracy zbadała koncepcję szwedzkości: część grupy (wewnątrz) złożona z etnicznych Szwedów, czyli osób z pokrewieństwem, przodkami i pochodzeniem szwedzkim, które zwykle jest białe. Druga część grupy (na zewnątrz), które tego nie mają. Kiedy porównała odpowiedzi, słowo rasa budzi bardzo negatywne uczucia, szczególnie w pierwszej grupie.
Preferowana jest grupa etniczna
W krajach UE, takich jak Szwecja, jest często preferowana etniczność przed rasą, nawet jeśli rasa jest czasem używana w badaniu. W innych zachodnich krajach, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia, używana jest tożsamość rasowo-etniczna, jako termin hybrydowy, lecz słowo to jest często używane samodzielnie, tłumaczy Caroline Adolfsson.
Wiele krajów w Europie reaguje na to słowo z powodu Holokaustu. Lecz w Szwecji niechęć budzi bardzo negatywną, emocjonalną odpowiedź i to uczucie jest częstsze między tymi, którzy są częścią etnicznej „grupy wewnętrznej”. Są niemal wrodzy do tego słowa, mówi Caroline Adolfsson, doktorantka na Instytucie Globalnych Studiów Politycznych na Uniwersytecie w Malmö.
Szwedzkość definiowana z białą osobą
Zauważalne jest, że jednocześnie, gdy poszczególna grupa białych respondentów opisuje podział na rasy jako coś bardzo negatywnego, to definiują szwedzkość z białą osobą. Mimo niechęci, to definiują siebie samych „rasowo”, mówi Adolfsson.
„Są niemal wrodzy do tego słowa” - Caroline Adolfsson.
Jak rezultat nowych badań, podkreśla ona empiryczny dowód, że ludzie robią te połączenie między szwedzkością a bielą.
Historia biologii ras może grać rolę
To, że ciężko mówi się o tych rzeczach, między innymi może zależeć od tego, że ludzie nie lubią biologicznego połączenia w koncepcji rasy. To, że Szwecja miała Narodowy Instytut Biologii Rasy w Uppsali może być powodem, dlaczego słowo ma tak negatywny wydźwięk, twierdzi Carolina Adolfsson.
Nawet jeśli rasa może być widoczna jako społeczna konstrukcja, to według Adolfsson, wciąż ma to konsekwencje dla ludzi, gdyż jest powiązane z politycznym, historycznym i społecznym znaczeniem.
Dlatego ludzie wciąż identyfikują siebie i innych jako część grup rasowych, a to może mieć różne znaczenia dla różnych osób w różnych miejscach. Nawet jeśli nie lubimy konceptu, to dzielimy ludzi z tego właśnie względu. Nawet jeśli niektórzy chcą być ślepi, to my nie jesteśmy, mówi Caroline Adolfsson.
Głosy młodych zaskakują
Szwecja staje się jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów zachodniego świata, Szwedzi stają się coraz bardziej różni. Jednocześnie istnieje pogląd, że Szwedzi wyglądają w konkretny sposób.
Praca składa się z trzech części badań z ankietami badającymi postawy. Szczególnie w drugiej i trzeciej części badania licealiści są uczestnikami.
„Ludzie myślą, że młodzi ludzie są bardziej liberalni i mniej konserwatywni i z tego otrzymujemy wynik - i myślę, że jest to interesujące”, mówi Carolina Adolfsson.
Dział: Świat
Autor:
Magnus Jando | Tłumaczenie: Paulina Wilczek – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/