Niespodzianka: pomimo chaosu, ogólne samopoczucie wygląda lepiej niż wcześniej
Każdego roku raport Gallupa przedstawia przegląd zdrowia psychicznego ludzkości na całym świecie.
Francja zajmuje 27. miejsce na 142 zbadane kraje. Zdjęcie: Grega Rosenke za pośrednictwem Unsplash
Jest to badanie inne od wszystkich. Amerykańska firma Gallup opublikowała niedawno swój coroczny raport Gallup's Global Emotions Report. Wnioski wyciągnięto na podstawie 146 000 wywiadów przeprowadzonych z osobami w wieku 15 lat i starszymi w 142 krajach i regionach świata w 2023 roku, jak wyjaśniają media Vox.
Zadając im pięć różnych pytań, takich jak „Czy czułeś się wczoraj wypoczęty?”, „Czy dużo się wczoraj uśmiechałeś lub śmiałeś?”, „Czy uczyłeś się lub robiłeś wczoraj coś ciekawego?”, Gallup stworzył indeks do pomiaru emocji opartych zarówno na pozytywnych, jak i negatywnych emocjach. Respondentów zapytano, czy poprzedniego dnia odczuwali ból fizyczny, zmartwienie, smutek, stres lub złość.
Wyniki uzyskane dzięki umiejętnym obliczeniom wahają się od 86 w Paragwaju i Panamie, gdzie sytuacja jest najlepsza, do 38 w Afganistanie, kraju o najniższym wskaźniku jak to miało miejsce prawie co roku od 2017, stwierdza raport. Kraje Ameryki Łacińskiej dominują w ogólnym rankingu, wraz z kilkoma krajami Azji Południowo-Wschodniej, takimi jak Indonezja, Malezja, Filipiny i Tajlandia.
Zachęcający rozwój sytuacji
Mimo, że globalny kontekst może wydawać się chaotyczny, z trwającymi wojnami, sytuacją polityczną w kilku krajach i konsekwencjami globalnego ocieplenia, wyniki raportu Gallup 2024 są raczej optymistyczne. Od początku pandemii COVID-19 poziomu pozytywnych nastrojów osiągnęło najwyższy wynik w tym roku. Tymczasem złe samopoczucie spadło po raz pierwszy od dziesięciu lat.
Spośród różnych badanych grup, młodzi ludzie w wieku od 15 do 30 lat są najbardziej pozytywni, osiągając ogólny wynik 74. Ich pozytywne nastawienie powróciło szybciej do poziomu sprzed pandemii rok wcześniej niż wśród osób starszych, mówi Gallup.
Czy można obiektywnie zmierzyć uczucia?
Chociaż Gallup nie krytykuje wskaźników takich jak Produkt Krajowy Brutto (PKB) czy Wskaźnik Rozwoju Społecznego (HDI), chce promować inne miary, aby zapewnić bardziej wnikliwą ocenę szczęścia na świecie niż tradycyjne wskaźniki ekonomiczne, takie jak PKB, które nigdy nie miały na celu jego uchwycenia. Według raportu, uzyskane wyniki są ściśle związane z postrzeganiem przez ludzi ich standardu życia, wolności osobistych i obecności mediów społecznościowych.
Niemniej jednak, porównanie poziomu szczęścia pomiędzy krajami o różnych kulturach budzi wątpliwości. Podczas gdy raport podkreśla różnice w bogactwie emocjonalnym między rozwiniętymi i biedniejszymi państwami, nie bierze pod uwagę wzorców dobrobytu między nimi - tak mówi koncepcja stworzona przez dwóch badaczy, Marca Feurbaeya i Guillaume'a Gaulliera, na początku XXI wieku.
Na przykład Francja, Włochy i Hiszpania tworzą „model łaciński", charakteryzujący się wysoką stopą bezrobocia, dużą ilością czasu wolnego i wysoką oczekiwaną długością życia w dobrym zdrowiu. „Model nordycki" obejmuje Norwegię, Szwecję, Danię, Holandię, Austrię i Islandię. Są one uważane za kraje egalitarne, z niskim ryzykiem bezrobocia i dużą ilością czasu wolnego.
Możemy zadać sobie pytanie, w jaki sposób modele zarządzania, takie jak fiński, odnoszą sukces. Pomiar zdrowia psychicznego jest interesujący, ponieważ wyniki można wykorzystać do zidentyfikowania wielu krajowych polityk publicznych, które wydają się sprzyjać poczuciu szczęścia.
Dział: Świat
Autor:
Mona Delahais | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.slate.fr/story/267603/rapport-mondial-emotions-2024-gallup-mesure-pays-surprise-moral