2023-08-11 13:09:08 JPM redakcja1 K

Od baby boomerów do postmillenialsów: 50 lat zmian

Fotograf Robert Capa wprowadził termin „pokolenie X” aby określić osoby urodzone po latach 60. W niecałe pół wieku pokolenie to współistniało z trzema innymi: baby boomerami, Y i Z.

Grupa młodych Europejczyków, którzy pozowali Robertowi Capie, nie mogła wiedzieć, że będą uważani za część Generacji X, tytułu nadanego przez fotografa serii fotografii, w której chciał uchwycić, jak wyglądało życie młodych ludzi, którzy dorastali po II wojnie światowej (1939-1945). 

Generacja X obejmuje osoby urodzone między 1965 a 1981 rokiem, w czasie odbudowy Europy po wojnie. Ich życie nie było łatwe, ponieważ po okresie przemian znalezienie pracy było wielkim wyzwaniem. Praca i produkcja były ich filozofią życia, nie pozostawiając miejsca na idealizm. Indywidualizm, ambicja i uzależnienie od pracy - czyli bycie pracoholikiem - to wartości, z którymi wyrośli. 

Rodzice tego pokolenia mieli nieco łatwiejsze życie: przeżyli okres powojenny. Są to baby boomerzy - urodzeni między 1945 a 1964 rokiem. Są tak nazywani, ponieważ urodzili się w czasie baby boomu, czyli w okresie, w którym liczba urodzeń gwałtownie wzrosła w wielu krajach anglojęzycznych, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Nowej Zelandii, po zakończeniu II wojny światowej. 

Pokolenie to doświadczyło wszystkiego, czego mogli chcieć młodzi ludzie w tamtym czasie. Zobaczyli, jak John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr spotkali się w 1962 roku, aby założyć The Beatles. Doświadczyli również lądowania człowieka na Księżycu (1969), piłkarzy Pelé i Maradony w ich najlepszym wydaniu oraz upadku Muru Berlińskiego 9 listopada 1989 roku. 

Przechodzili przez okres ewolucji technologicznej, rozwoju mediów, a także cieszyli się stabilnością zarówno w sferze zawodowej, jak i rodzinnej oraz byli aktywni fizycznie i umysłowo. Pomimo przystosowania się do świata 4.0, byli mniej zależni od smartfonów niż następne generacje. 

 

Rewolucja millenialsów, czyli cyfrowego pokolenia 

Rewolucję ukształtowali millenialsi, inaczej generacja Y, digital natives. To osoby urodzone między 1982 a 1994 rokiem, dla których technologia jest częścią codziennego życia: wszystkie ich działania wykonują za pośrednictwem ekranu. Pojęcie on i off jest całkowicie zintegrowane z ich życiem. Jednak nie urodzili się w nim, migrowali do świata cyfrowego z analogowego, w którym żyli wcześniej. 

W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, ze względu na kryzys gospodarczy, świat wymaga od nich lepszego wykształcenia, aby znaleźć pracę, ponieważ konkurencja rośnie. W przeciwieństwie do swoich rodziców, generacji X, digital natives nie są zadowoleni ze świata, w którym żyją. Są ambitni i chcą osiągnąć swoje cele. 

Pokolenie millenialsów jednocześnie jest jednak postrzegane jako leniwe, narcystyczne i rozpieszczone, w 2014 roku magazyn Time opisał ich jako „pokolenie ja, ja i ja”. 

 

Pokolenie Z, inaczej pokolenie postmillenialsów 

Generacja Z lub pokolenie postmillenialsów, którzy dziś mają od 8 do 23 lat, będzie wiodła prym w następnych dekadach. Znani również jako centennials, ponieważ urodzili się na przełomie wieków — najstarsi w 1995 roku, a najmłodsi w 2010 roku - przybyli z tabletem i smartfonem pod pachą. 

Ale czym jest Generacja Z? Jest to grupa ludzi, która jest naznaczona Internetem. Jest to część ich DNA: wdziera się do ich domów, edukacji i sposobu nawiązywania kontaktów towarzyskich. Jeśli generacja Y ma trudności ze znalezieniem pracy, sytuacja dla postmillenialsów jest jeszcze gorsza. 

Ich opanowanie technologii może sprawić, że będą zaniedbywać relacje interpersonalne, ale to oni dają większy głos sprawom społecznym poprzez swoją aktywność Internecie. Lubią mieć wszystko, czego chcą, natychmiast, co jest uwarunkowane cyfrowym światem, w którym są zanurzeni. 

Są wielozadaniowi, ale ich czas koncentracji jest ograniczony. Są niezależnymi i wymagającymi konsumentami, a ich praca będzie się różnić od tej, którą znamy obecnie. 

Pomimo dzisiejszej różnorodności społecznej, dominują generacje Y i Z. Według badania New Kids On The Block. Millennials & Centennials Primer autorstwa Bank of America Merrill Lynch, obecnie na świecie żyją 2 miliardy milenialsów i 2,4 miliarda centennialsów, co stanowi odpowiednio 27% i 32% światowej populacji. 

Z kolei obecna generacja, czyli osoby urodzone po 2010 roku, została nazwana generacją Alfa. Jakie będzie ich zachowanie? Za kilka lat zobaczymy czy zauważymy międzypokoleniową lukę…  

 

Dział: Świat

Autor:
Iberdrola | Tłumaczenie: Natalia Pierzchała

Żródło:
https://www.iberdrola.com/talent/generation-x-y-z

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.