2024-08-17 17:27:49 JPM redakcja1 K

ONZ wzywa do tymczasowego rozejmu w celu zwalczania polio w Gazie

Publiczne komentarze Sekretarza Generalnego António Guterresa pojawiły się tuż przed ogłoszeniem przez służby medyczne Gazy pierwszego od wielu lat przypadku tej choroby w enklawie

Szczepienie dziecka w czerwcu w Dajr al-Balah w środkowej Gazie. W piątek w enklawie odnotowano pierwszy od wielu lat przypadek polio.

 Eyad Baba/Agence France-Presse — Getty Images

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres wezwał w piątek do tygodniowego zawieszenia broni w Gazie, aby umożliwić szczepienia zapobiegające wybuchowi polio, twierdząc, że wiele dzieci jest zagrożonych. Przemawiał zaledwie kilka godzin przed potwierdzeniem pierwszego od wielu lat przypadku polio w enklawie w oświadczeniu Ministerstwa Zdrowia Gazy.

-„Zapobieganie rozprzestrzenianiu się polio i jego ograniczanie będzie wymagało ogromnego, skoordynowanego i pilnego wysiłku” – powiedział Guterres, dodając -„Niemożliwe jest prowadzenie kampanii szczepień przeciwko polio, gdy dookoła szaleje wojna”. Ostrzegł również, że choroba może rozprzestrzenić się na sąsiednie kraje, jeśli nie zostanie szybko powstrzymana.

Polio to wysoce zakaźna choroba, która dotyka głównie małe dzieci i atakuje układ nerwowy, co może prowadzić do porażenia kręgosłupa i układu oddechowego, a w niektórych przypadkach do śmierci. W lipcu wykryto, że wywołujący te dolegliwości wirus krąży w ściekach na terenie Gazy.

Szacuje się, że dzieci stanowią około połowy populacji enklawy, wynoszącej około 2,2 miliona, a Centralne Biuro Statystyczne Palestyny ​​oszacowało w maju, że ponad 340 000 mieszkańców było w wieku poniżej 5 lat. Globalna Inicjatywa na rzecz Zwalczania Polio, instytucja publiczno-prywatna kierowana przez Światową Organizację Zdrowia stwierdziła, że ​​do momentu wybuchu wojny ponad 10 miesięcy temu wskaźniki szczepień były wysokie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba ta istnieje od czasów prehistorycznych, a w większości krajów na świecie została wyeliminowana od czasu rozpoczęcia kampanii szczepień w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jej odrodzenie się w Gazie – która według Organizacji Narodów Zjednoczonych była wolna od polio przez 25 lat – odzwierciedla zniszczenie systemów kanalizacyjnych i wodociągowych na tym terytorium, co w połączeniu z niedożywieniem graniczącym z głodem, spowodowało wiele poważnych zagrożeń dla zdrowia Palestyńczyków zamkniętych na tym terytorium. Po wykryciu wirusa w ściekach enklawy izraelskie wojsko oznajmiło, że rozpocznie szczepienie żołnierzy w Gazie.

WHO i UNICEF, agencja ONZ ds. dzieci, również wezwały do ​​wstrzymania wojny w celu przeprowadzenia szczepień w Gazie. Izraelska agencja nadzorująca politykę wobec terytoriów palestyńskich, znana jako COGAT, podała w piątek w cotygodniowym uaktualnieniu swoich działań, że będzie współpracować z WHO i UNICEF w kampanii szczepień.

Wirus polio wykryto w próbkach ścieków w Khan Younis w południowej Gazie i Deir al Balah w środkowej części enklawy, na których przebywają duże populacje wysiedlonych Palestyńczyków uciekających przed izraelskimi nalotami.

Według Globalnej Inicjatywy na rzecz Zwalczania Polio, wojna doprowadziła do spadku zasięgu rutynowych szczepień drugą dawką inaktywowanej szczepionki przeciwko polio – z 99 procent w 2022 r. do mniej niż 90 procent w pierwszym kwartale 2024 r. Spadek ten zwiększył ryzyko zarażenia u dzieci chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, w tym polio, stwierdziła grupa w piątkowym oświadczeniu, przyłączając się do wezwania do zawieszenia broni w sprawie szczepień.

W oświadczeniu inicjatywy stwierdzono, że ryzyko rozprzestrzenienia się polio w Gazie i na arenie międzynarodowej jest „wysokie, biorąc pod uwagę luki w odporności dzieci wynikające z zakłóceń w rutynowych szczepieniach, wyniszczenie systemu opieki zdrowotnej, ciągłe przesiedlenia ludności, niedożywienie oraz poważnie uszkodzone systemy wodociągowe i sanitarne.” Urzędnicy ds. zdrowia w Gazie poinformowali w piątek, że „wiele dzieci” miało objawy wskazujące na polio, a badania laboratoryjne wykazały, że jedno z nich zostało zakażone wirusem.

Guterres powiedział, że Organizacja Narodów Zjednoczonych jest gotowa rozpocząć szeroko zakrojoną akcję szczepień, która obejmie ponad 640 000 dzieci poniżej 10 roku życia w Gazie. Dodał, że W.H.O. zatwierdziła wypuszczenie 1,6 miliona dawek szczepionek przeciwko polio i że będą je podawać zespoły medyczne z UNRWA, agencji ONZ ds. Palestyńczyków. Ministerstwo Zdrowia Gazy oświadczyło, że współpracuje z WHO, UNICEF i innymi organizacjami w celu przygotowania.

Kampania szczepień będzie obejmować podanie odbiorcom dwóch serii zastrzyków, powiedział Guterres. Dodał, że w działaniach zaangażowanych będzie 708 zespołów w szpitalach i ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej oraz 316 zespołów zajmujących się pracą w społecznościach na terenie całej Gazy.

Przeprowadzenie operacji na tak dużą skalę wymagałoby szeregu skomplikowanych ustaleń: bezpieczeństwa i dostępu zarówno dla pracowników medycznych, jak i odbiorców szczepionek; dostępności sprzętu do chłodzenia szczepionek; paliwa; gotówki; oraz usług internetowych i mobilnych, powiedział Guterres.

W piątkowym komunikacie Hamas oświadczył, że popiera wniosek Organizacji Narodów Zjednoczonych o siedmiodniowy rozejm w sprawie szczepień, a także zażądał „dostarczenia leków i żywności ponad dwóm milionom Palestyńczyków uwięzionych w Strefie Gazy”.

Wśród innych chorób szerzących się w enklawie jest wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jak podaje WHO, od rozpoczęcia wojny między Hamasem a Izraelem ponad 100 000 mieszkańców Gazy zachorowało na ostry zespół żółtaczki lub podejrzewało wirusowe zapalenie wątroby typu A. W krajach rozwiniętych wirusowe zapalenie wątroby typu A występuje stosunkowo rzadko i nie jest zbyt groźne. Jednak w chaotycznych i zatłoczonych miejscach, o złych warunkach sanitarnych i niedożywieniu, staje się znacznie bardziej powszechne i niebezpieczne.

Od początku wojny pracownicy organizacji humanitarnych ostrzegali także przed możliwością wybuchu epidemii cholery, która może szybko doprowadzić do śmierci masowej, jednak jak dotąd nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia.

Dział: Świat

Autor:
Farnaz Fassihi i Ephrat Livni | Tłumaczenie: Jakub Potyrała – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.nytimes.com/2024/08/16/world/middleeast/gaza-polio-crisis.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE