Pozycja studentów diaspory indonezyjskiej w dynamice polityki i demokracji Indonezji
Dżakarta (ANTARA) - Studenci od zawsze byli iskrą ducha narodu. To, czy przyszłość kraju maluje się w ciemnych czy jasnych barwach, zależy wyłącznie od nich.
Źródło: Antara/Ho-Kbri
Generalnie, studenci z diaspory indonezyjskiej mają wyjątkową szansę na dostęp do wysokiej jakości edukacji w różnych, wiodących na świecie instytucjach. Uczą się na uniwersytetach dysponujących najnowocześniejszym zapleczem badawczym i bogatymi programami nauczania, które nie są w pełni dostępne w Indonezji. Dzięki temu, mają możliwość pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu wybranej dziedziny nauki. Ich obecność w tym międzynarodowym środowisku poszerza również ich horyzonty o różne globalne perspektywy, wzbogacając ich doświadczenia akademickie i kulturowe.
Jednakże, życie studenta diaspory nie jest usłane różami. Muszą oni przystosować się do nowego otoczenia, w tym do nowej kultury, języka i systemu edukacji. Wyzwania, z którymi muszą się mierzyć na co dzień, to inny styl życia, pogoda oraz wzorce interakcji społecznych. Wszystkie te czynniki są często częścią ich doświadczeń. Część ze studentów mierzy się również z głębokimi emocjami związanymi z tęsknotą za domem i rodziną, co może mieć wpływ na ich samopoczucie emocjonalne i psychiczne.
Pomimo tych wyzwań uczniowie diaspory pełnią ważną rolę jako ambasadorzy kultury i narodu. Często stają się oni mostem łączącym Indonezję i kraj nauki, przedstawiając kulturę Indonezji przez szereg różnych aktywności, takich jak festiwale kultury, wystawy sztuki i dyskusje akademickie. W ten sposób, pomagają zwiększyć zrozumienie globalne na temat Indonezji i wzmocnić stosunki międzynarodowe. Pełniąc tę rolę, nie tylko się uczą, ale także nauczają, nie tylko otrzymują, ale i dają.
Partnerzy strategiczni
Dzięki działaniom Mohammada Hatty, Sutana Sjahrira i Tan Malaki wiemy, że indonezyjska diaspora studencka istnieje od dawna. Zaczynając na Indische Vereeniging (IV) (pol. Stowarzyszenie Indyjskie) aż po Perhimpunan Pelajar Indonesia (PPI) Dunia (pol. Stowarzyszenie Studentów Indonezji (PPI) Świat) obowiązki studentów każdej epoki z pewnością się różnią. O ile w przeszłości studenci walczyli przeciwko rządowi kolonialnemu Holenderskich Indii Wschodnich, o tyle w dzisiejszym kontekście charakter tej walki jest z pewnością inny. Dziś, studenci z diaspory indonezyjskiej obejmują pozycje strategicznych partnerów rządu.
Oczywiście, zapytacie kim jest strategiczny partner? Jako partnerzy, studenci diaspory indonezyjskiej są równi i nie podlegają żadnym „poleceniom”, nawet ze strony samego rządu Indonezji. Partnerstwo to opiera się na niezależności, nauce i bezstronności. Dzięki temu studenci mogą krytykować rząd, ale również, gdy zachodzi potrzeba, wnieść swój wkład.
Jako przykład można podać sprawę Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nr 60/PUU-XXII/2024 oraz dyskusję w DPR dotyczącą Czwartej Poprawki do Ustawy nr 1 z 2015 roku o Ustanowieniu Perpu nr 1 z 2014 roku o Wyborach Gubernatorów, Regentów i Burmistrzów - widzimy, że zarówno krajowe PPI jak i PPI Dunia, a także indonezyjscy studenci z diaspory, zajęli krytyczne stanowisko wobec zaistniałej sytuacji, ponieważ rzeczywiście był to atak na demokrację Indonezji.
Z drugiej strony, studenci z diaspory indonezyjskiej muszą odegrać wiodącą rolę; jeśli Indonezja ma wcielić w życie strategię Złotej Indonezji 2045, potrzebuje wykwalifikowanej kadry. Wielu indonezyjskich studentów za granicą wyraża głębokie zaniepokojenie problemami polityki wewnętrznej. Często śledzą rozwój wydarzeń politycznych i dyskusji za pośrednictwem różnych kanałów informacyjnych – mediów społecznościowych, wiadomości online czy społeczności diaspory.
W obliczu sytuacji politycznej i demokratycznej w kraju, studenci zazwyczaj przyjmują aktywną i krytyczną postawę. Są nie tylko konsumentami informacji, ale także pełnią istotną funkcję w krytycznych dyskusjach, zarówno na forach internetowych, jak i w nieformalnych rozmowach z innymi studentami. Co więcej, ich kontakt z kulturą polityki i demokracją w krajach nauki często kształtuje ich zrozumienie znaczenia zdrowej demokracji i dobrych rządów.
Na przykład, Indonezyjczycy studiujący w krajach o silnej tradycji demokratycznej, mogą częściej krytycznie oceniać praktyki polityczne w Indonezji, które uznają za sprzeczne z ideałami demokracji. Może to pobudzać ich chęć wprowadzania pozytywnych zmian w Indonezji poprzez bezpośrednie zaangażowanie w działalność polityczną lub poprzez refleksję i wyrażanie swoich przemyśleń. Oprócz tego, wielu z nich dostrzega znaczenie swojego głosu jako młodych osób i intelektualistów w procesie demokratyzacji Indonezji. Dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów za granicą czują moralną odpowiedzialność, by przyczynić się do tego procesu.
To podejście często objawia się w postaci różnych działań, takich jak seminaria, panele dyskusyjne i dzielenie się opinią w mediach lub na platformach społecznościowych. Często są także powiązani z działaniem organizacji studenckich, które skupiają się na kwestiach politycznych i społecznych, tam mogą dzielić się swoją opinią i współpracować w celu znalezienia rozwiązań problemów, z którymi zmaga się Indonezja. Jednakże, nie wszyscy studenci za granicą wykazują taką samą postawę. Są też tacy, którzy czują się apatyczni lub wyobcowani wobec sytuacji politycznej w kraju, być może z powodu poczucia, że są nieistotni lub rozczarowania stanem polityki w Indonezji, który wydaje się stać w miejscu, nie dając nadziei na zmianę. Na postawę tę mogą mieć wpływ osobiste doświadczenia, pochodzenie rodzinne lub środowisko, w którym się uczą, które może nie sprzyjać zaangażowaniu politycznemu.
Ogólnie rzecz biorąc, postawy indonezyjskich studentów za granicą w obliczu sytuacji politycznej i demokratycznej w kraju są bardzo zróżnicowane. Jednak wielu z nich wykazuje dużą troskę i chęć aktywnego udziału w procesie rozwoju demokracji w Indonezji. Postrzegają siebie jako część rozwiązania, a nie tylko obserwatorów, co daje nadzieję na lepszą przyszłość polityczną Indonezji.
Rola PPI Dunia (Stowarzyszenia Studentów Indonezji Świat)
Stowarzyszenie Studentów Indonezji (PPI Dunia) odgrywa ważną rolę w kształtowaniu postaw indonezyjskich studentów za granicą wobec sytuacji politycznej i demokratycznej w kraju. Jako organizacja zrzeszająca wszystkie PPI w różnych krajach, PPI Dunia pełni kilka strategicznych ról, które można postrzegać z następujących perspektyw:
Po pierwsze, jest Pośrednikiem Dyskusji i Edukacji Politycznej. PPI Dunia musi działać jako przestrzeń do dyskusji politycznej i edukacji wśród indonezyjskich studentów za granicą. Przez szereg seminariów, webinariów i paneli dyskusyjnych, PPI Dunia zapewniania studentom platformę do dyskusji na temat najświeższych kwestii politycznych w Indonezji. Te działania zazwyczaj angażują ekspertów, polityków i naukowców, którzy pozwalają na zobaczenie różnych perspektyw i na głębszy wgląd w dynamikę indonezyjskiej polityki. W ten sposób, PPI Dunia pomaga zwiększyć świadomość polityczną i demokratyczną wśród indonezyjskich studentów za granicą.
Po drugie, jest pomostem pomiędzy Studentami i Rządem Indonezji. Jako organizacja, która reprezentuje aspiracje indonezyjskich studentów za granicą, PPI Dunia pełni funkcję pomostu pomiędzy studentami a Rządem Indonezji. Często nazywają oni aspiracje, zmartwienia i nadzieje studentów po imieniu i zwracają się z nimi do Rządu poprzez bezpośrednie spotkania z urzędnikami rządowymi, pisanie listów otwartych lub poprzez kampanie w mediach społecznościowych. PPI Dunia okazjonalnie organizuje także audiencje w instytucjach ustawodawczych i wykonawczych w Indonezji, aby porozmawiać o istotnych kwestiach, w tym politycznych i demokratycznych. Dzięki temu organizacja ustala swoją pozycję jako krytycznego i konstruktywnego partnera strategicznego.
Po trzecie, pełni funkcję Rzecznika w Kwestiach Społecznych i Politycznych. PPI Dunia angażuje się także we wspieranie szeregu kwestii społecznych i politycznych, które powiązane są z demokracją w Indonezji. Przykładowo, PPI Dunia często publikuje oświadczenia dotyczące stanowisk w ważnych sprawach, takich jak wybory powszechne, wolność słowa, prawa człowieka i inne zagadnienia polityczne. Wypuszczając oficjalne oświadczenia, PPI Dunia wskazuje zbiorowe zdanie indonezyjskich studentów za granicami kraju w sprawie sytuacji politycznej w kraju oraz wpływa na opinię publiczną i politykę rządu.
Oprócz tego, organizacja również jawi się jako pionier w misjach humanitarnych, w ramach programu One Voice na Bliskim Wschodzie.
Jednakże, jest jedna kwestia, którą muszę podkreślić: pomimo tego, że ich charaktery i role społeczne się różnią, jest jednak jedna rzecz, która musi pozostać taka sama wśród studentów diaspory indonezyjskiej. Studenci diaspory indonezyjskiej muszą twardo stąpać po ziemi i pamiętać o swoim pochodzeniu, aby przeciwdziałać złej sławie, że ci, którzy studiują za granicą, mieszkają w wieżach z kości słoniowej i posługują się tylko wysoce elokwentnym językiem, ale mają trudności, gdy spotykają rolników, pracowników fizycznych i innych członków ludności.
Muszę podkreślić tą kwestię, i musi ona stać się wyzwalaczem do refleksji, ponieważ niezależnie od tego jak inteligentny jest żak, jeżeli nie potrafi rozpoznać i poczuć „woni” społeczeństwa, na pewno trudno będzie mu je tworzyć i mu służyć.
Dział: Świat
Autor:
Oleh Marhadi | Tłumaczenie: Karolina Świder - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/