2025-03-29 16:19:59 JPM redakcja1 K

USA; nastoletnie siostry próbowały zabić matkę, ponieważ ta wyłączyła WiFi

Trzy nastolatki, w wieku 14, 15, 16 lat, trafiły do aresztu po tym, jak goniły swoją matkę, grożąc jej nożami kuchennymi.

Zdjęcie: KTRK

Do zdarzenia doszło w niedzielną noc, w Huston – największym mieście w stanie Texas. Z doniesień mediów wynika, że trzy dziewczyny zostały aresztowane, po tym jak rzuciły się na matkę z nożami kuchennymi. Nastolatki goniły rodzicielkę po domu, następnie wybiegając na ulicę. Jedna z nich rzuciła w kobietę cegłą, raniąc jej kostkę. 
Ranna została także siedemdziesięcioletnia babcia nieletnich, która została odepchnięta, stając w obronie córki. 

Szeryf Ed Gonzalez wydał na X oświadczenie, w którym podaje przebieg ataku oraz dodaje, że „żadna z zaatakowanych kobiet nie odniosła silnych obrażeń”. Na ten moment nie wiadomo, czy siostry wcześniej przejawiały agresywne zachowania, policja nadal prowadzi śledztwo w ich sprawie. Aresztowane zostały oskarżone o napaść z użyciem broni, aktualnie nastolatki przebywają w zakładzie dla nieletnich na terenie miasta Harris. 

Problem uzależnienia od Internetu

Z najnowszych statystyk wynika, że w USA 73% nastolatków, w wieku 13-17lat, jest uzależniona od Internetu lub innych technologii. Na świecie uzależnionych od technologii może być nawet 210 mln osób. W Polsce, natomiast, 23% nastolatków przejawia objawy uzależnienia od smartfonu, a 12% wskazało na zagrożenie związane z nadmiernym korzystaniem z Internetu. „Czas spędzany w Internecie nie jest wskaźnikiem, który świadczy o uzależnieniu, natomiast jest to sygnał ostrzegawczy – wymaga analizy i monitorowania przez rodziców. Czas wolny w weekend sprzyja dłuższemu korzystaniu z mediów społecznościowych – zwłaszcza w młodszej grupie wiekowej" – podkreśliło Ministerstwo Zdrowia.

Konsekwencje uzależnienia

Najbardziej problematycznymi i częstymi konsekwencjami związanymi z uzależnieniem od technologii są: zaburzenia koncentracji, problemy z kontrolowaniem emocji, wybuchy agresji, skłonności do kłamania, wycofanie z aktywnego życia społecznego – wynika tak z badań prowadzonych przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej)

Jak pomóc dziecku?

 „Narodowy Fundusz Zdrowia, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, realizuje program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W kilkunastu specjalistycznych ośrodkach w Polsce najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną. Za terapię płaci NFZ. Nie jest potrzebne skierowanie, należy zgłosić się bezpośrednio do placówki realizującej pilotaż. Czas trwania leczenia będzie dostosowany do pacjenta. Może wynieść nawet ponad 12 tygodni. Z pomocy mogą skorzystać dzieci i ich rodzice. Program pilotażowy trwa do końca czerwca 2025 roku” – mówi zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych Teresa Biela.
Z leczenia w ramach pilotażu skorzystają:

  • dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole,
  • dzieci i młodzież w wieku szkolnym – do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Ponad 60% dzieci natknęło się w Internecie na hejt i mowę nienawiści, dzieci miały również styczność z treściami prezentującymi przemoc.

Źródła danych statystycznych:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/leczenie-e-uzaleznien-u-dzieci-pilotaz
https://headphonesaddict.com/technology-addiction/
https://truelist.co/blog/social-media-addiction-statistics/https://www.gov.pl/attachment/c04aeabe-84e8-4fee-b893-8189e096e2bc

Dział: Świat

Autor:
Amelia Golz — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
Tekst autorski

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE