2024-04-20 16:01:39 JPM redakcja1 K

W których krajach najlepiej jest żyć na emeryturze? Oto co mówią popularne rankingi

Gdzie starsi ludzie są najszczęśliwsi? 20 marca zespół badawczy z jednostki ONZ ds. Stabilnego rozwoju, Instytutu Gallupa, brytyjskiego Oksfordzkiego Centrum Badań Nad Dobrostanem i projektu World Happiness Report opublikował kolejny Światowy Raport o Szczęściu. Zawiera on ranking krajów świata pod względem poziomu szczęścia ich mieszkańców.

Obraz ma wyłącznie charakter ilustracjyjny. Zdjęcie: pixabay.com

Podstawą rankingu są badania ankietowe, w których respondentom proponuje się ocenę ich obecnego życia w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznacza najgorsze dla nich, a 10 najlepsze możliwe. Ponadto badacze uwzględniają takie wskaźniki jak PKB na mieszkańca, poziom wsparcia społecznego ze strony państwa, przewidywaną długość życia, poziom korupcji i stan wolności w kraju. 

Ranking obejmuje większość krajów świata – w najnowszym raporcie oceny są dla 143 państw i terytoriów. 

Cechą szczególną tegorocznego Światowego Raportu o Szczęściu jest jego skoncentrowanie się na ocenie szczęścia ludzi na różnych etapach życia. Pozwoliło to zrozumieć, jak szczęśliwi ludzie różnych grup wiekowych czują się w różnych krajach świata. Osoby starsze badacze zaliczyli do grupy wiekowej 60 lat i starszych. Jak można się było spodziewać, najszczęśliwsze osoby w starszym wieku zazwyczaj mieszkają w tych samych krajach, gdzie reszta populacji jest wystarczająco szczęśliwa. 

Najlepiej czują się starsi mieszkańcy Danii, która zajmuje drugie miejsce pod względem szczęścia we wszystkich grupach wiekowych. Natomiast Finlandia zajmuje drugie miejsce pod względem szczęścia osób powyżej 60 roku życia i pierwsze miejsce ogólnie. Dla Szwecji, Kuwejtu i Wielkiej Brytanii te miejsca są identyczne (odpowiednio 4, 13 i 20). 

Jednakże są kraje, gdzie osoby starsze są znacznie szczęśliwsze niż reszta populacji. Na przykład Stany Zjednoczone (10. Miejsce w rankingu szczęścia dla osób powyżej 60 roku życia i tylko 23. Dla wszystkich mieszkańców). Natomiast w Izraelu jest odwrotnie: ogólnie zajmuje 5. miejsce na świecie pod względem szczęścia, a pod względem osób starszych jedynie 18. 

Rozmieszczenie krajów świata gdzie mieszkają najszczęśliwsi starsi ludzie, widoczne na infografice przygotowanej przez projekt Visual Capitalist. 

Kraje, w których żyją najszczęśliwsi starsi ludzie. Infografika: Visualcapitalist.com 

Spośród 20 krajów, w których osoby starsze czują się najbardziej szczęśliwe, 11 znajduje się w Europie. Kolejne cztery kraje – Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia – to dawne kolonie brytyjskie, które wraz z historyczną metropolią często są nazywane „anglosaskimi”. Na liście liderów znajdują się także Izrael oraz dwie bogate „naftowe” monarchie Zatoki Perskiej. Najbardziej niespodziewanym uczestnikiem tego zestawienia jest środkowoamerykańska Kostaryka, zajmująca 17. miejsce. Osoby starsze w Kostaryce są średnio szczęśliwsze niż w Belgii, Izraelu czy Wielkiej Brytanii. 

Najmniej szczęśliwi są starsi mieszkańcy Libanu, Zambii i Afganistanu.  

W których krajach najlepiej jest przejść na emeryturę? 

Ranking krajów najbardziej odpowiednich dla przejścia na emeryturę jest corocznie przygotowywany przez międzynarodową firmę inwestycyjną Natixis. W badaniu tego roku analitycy wybrali 44 państwa z dość rozwiniętymi systemami emerytalnymi. Są to kraje o rozwiniętych gospodarkach (według opinii Międzynarodowego Funduszu Walutowego) oraz członkowie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD – stowarzyszenie rozwiniętych krajów świata). Dodatkowo dołączono cztery kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). 

Do obliczenia globalnego wskaźnika emerytalnego Natixis ocenia 18 wskaźników, pogrupowanych w cztery kategorie: 

- Dostępne środki finansowe umożliwiające komfortowe życie na emeryturze; 

- Dostęp do wysokiej jakości usług finansowych, które pomagają zachować wartość oszczędności i maksymalizować dochody; 

- Dostęp do wysokiej jakości usług medycznych; 

- Czystość i bezpieczeństwo środowiska. 

W pierwszej grupie, która ma bezpośredni związek z zabezpieczeniem emerytalnym, uwzględnia się takie czynniki jak: 

- Wskaźnik obciążenia emerytalnego (proporcja liczby osób starszych do liczby osób w wieku produkcyjnym); 

- Udział problematycznych kredytów w systemie bankowym kraju; 

- Inflacja; 

- Poziom stóp procentowych; 

- Obciążenie podatkowe; 

- Jakość rządzenia; 

- Wielkość długu państwowego. 

Całość wskaźników przekłada się na jeden indeks, który może przyjąć wartości od 0 do 100%. 

Globalny indeks emerytalny obliczony przez Natixis dla 44 krajów. Odcienie fioletu oznaczają kraje o stosunkowo niskim wskaźniku (do 60%), turkusowe – te z wysokim wskaźnikiem (powyżej 60%). Mapa: im.natixis.com 

Najlepszym krajem na świecie do przejścia na emeryturę, według oceny Natixis, jest Norwegia, która uzyskała 83%. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Szwajcaria i Islandia (odpowiednio 82% i 81%). Tutaj również przeważają głównie państwa europejskie (18 spośród 25 najlepszych) oraz kraje „anglosaskie” z innych regionów świata (Australia, Nowa Zelandia, Kanada, USA). Towarzyszą im azjatyckie Izrael, Korea Południowa i Japonia. 

Outsiderami na liście wśród 44 państw, których wskaźnik emerytalny został obliczony przez Natixis, są Meksyk (39%), Kolumbia (36%), Turcja, Brazylia (po 36%) i Indie (10%). 

Spośród krajów byłego bloku socjalistycznego do pierwszej dwudziestki weszły Czechy (18. miejsce – wyżej niż Belgia, USA i Francja) i Słowenia (15. miejsce – wyżej niż Wielka Brytania i Izrael). Polska zajęła 31. miejsce z wynikiem 61%. 

Dział: Świat

Autor:
News Zerkalo | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski

Żródło:
https://news.zerkalo.io/economics/64564.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.