2024-02-25 10:29:18 JPM redakcja1 K

Zasady dla młodych kierowców: ograniczenia prędkości, spożycie alkoholu, okres próbny

Młodych kierowców obowiązują częściowo oddzielne przepisy w ruchu drogowym. Na co muszą oni zwracać uwagę?

Zdałeś egzamin na prawo jazdy. Teraz nadszedł czas na zbieranie doświadczeń w ruchu drogowym i przestrzeganie przepisów. © Shutterstock/StoryTime Studio

  • Całkowity zakaz spożywania alkoholu w okresie próbnym;
  • Prowadzenie auta pod nadzorem od 17 roku życia: w jakich krajach obowiązuje;
  • Zniżka za bezszkodowość: jak działa;

Od świeżo upieczonych kierowców wiele się wymaga. Młodzi, w wieku od 18 do 24 lat, są uwikłani w prawie 1/3 wszystkich wypadków drogowych – prawie dwukrotnie częściej niż kierowcy w wieku powyżej 25 lat. Główne powody tego fenomenu są następujące: małe doświadczenie w ruchu drogowym i pycha. Z tego względu, omawianą grupę obowiązują specjalne przepisy.

Jak długo jest się uważanym za początkującego kierowcę?

Zazwyczaj mówi się o czasie, w którym posiada się prawo jazdy na okres próbny. Trwa on dwa lata, rozpoczyna się wydaniem dokumentu – tzn. zaświadczenia o zdanym egzaminie na jazdę pod nadzorem od wieku lat 17. Wybrane przepisy dla młodych za kółkiem obowiązują dłużej. W przypadku ubezpieczeń, początkujący kierowcy to ci posiadający dokument krócej niż 3 lata. Pociąga to za sobą fakt, że z reguły składki są wyższe.

Ograniczenia prędkości dla początkujących kierowców za granicą

W trzech państwach europejskich, młodych kierowców obowiązują specjalne ograniczenia prędkości – których muszą przestrzegać również ich niemieccy rówieśnicy.

Francja

Poza miastem, młodzi kierowcy (tzn. w okresie pierwszych trzech lat po odebraniu dokumentu) mogą rozpędzić się do 80 km/h; na drogach ekspresowych obowiązuje ich limit 100 km/h zamiast 110 km/h; na autostradach 110 km/h zamiast 130 km/h.

Włochy

We Włoszech, wszyscy początkujący za kółkiem muszą trzymać się prędkości 110 km/h zamiast 130 km/h. Na drogach lokalnych obowiązuje, niezależnie od wieku (przez pierwsze 3 lata od uzyskania prawa jazdy), ograniczenie do 90 km/h.

Chorwacja

Młodych kierowców do lat 24 obowiązują tutaj następujące ograniczenia: na terenie niezabudowanym 80 km/h zamiast 90 km/h, na drogach ekspresowych 100 km/h zamiast 110 km/h i na autostradach 120 km/h zamiast 130 km/h.

W Niemczech nie obowiązują wprawdzie rozbieżności w ograniczeniach, jednakże ich przekroczenie może prowadzić do wysokich kar i przedłużenia okresu próbnego. 

Zakaz spożywania alkoholu w okresie próbnym

Początkujących kierowców obowiązują częściowo odrębne regulacje prawne. Kto wsiada po alkoholu za kierownicę, ryzykuje otrzymaniem dotkliwej kary – nie tylko w kraju, lecz i za granicą. 

W Niemczech – zakaz jazdy po alkoholu

Wszyscy kierowcy, którzy jeszcze nie ukończyli 21 roku życia i wszyscy inni znajdujący się w okresie próbnym, podlegają absolutnemu zakazowi spożycia alkoholu.

W praktyce już od poziomu 0,2 promila alkoholu we krwi lub 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu przyjmuje się, że zdolność do prowadzenia pojazdów jest upośledzona. Naruszenie tych przepisów podlega karze w standardowej stawce 250 euro i otrzymaniu punktu w „rejestrze grzechów drogowych” (FAER). Poza tym nakazuje się wtedy uczęszczanie na kurs doszkalający. Okres próbny wydłuża się z dwóch na cztery lata.

Czy jazda za granicą z kategorią B 17 jest dozwolona?

Kto prowadzi auto pod nadzorem (w wieku lat 17), może jedynie w Austrii kontynuować jazdę. W pozostałych krajach grożą za to drastyczne kary.

Tak zwane świadectwo dopuszczenia do ruchu drogowego, które młody kierowca otrzymuje po zdaniu egzaminu praktycznego w ramach jazdy pod nadzorem w wieku 17 lat, jest tylko zamiennikiem prawa jazdy i obowiązuje – z wyjątkiem Austrii – wyłącznie w Niemczech. W innych krajach dokument ten nie jest uznawany. 

Co jest ważne w okresie próbnym 

 

Młodych za kółkiem obowiązuje okres próbny © Shutterstock/ESB Professional

Po odebraniu prawa jazdy – z wyłączeniem kategorii AM, L i T – należy pamiętać, że obowiązuje ono dwa lata w okresie próbnym. Oczywiście, mowa jest tutaj o normalnym dokumencie, z którym wiążą się jednak szczególne konsekwencje za wykroczenia w ruchu drogowym. 

Ważne: w przypadku jazdy pod nadzorem (B 17 – od 17 lat) rozpoczyna się okres próbny, kiedy zamiast prawa jazdy wydawane jest świadectwo zdatności do ruchu drogowego. 

Jakie auta mogą prowadzić świeżo upieczeni kierowcy?

Grupę tą (w okresie próbnym) nie obowiązuje żadne ograniczenie odnośnie koni mechanicznych i mocy auta. Można prowadzić zatem wszystkie pojazdy objęte uzyskaną kategorią dokumentu. 

Ubezpieczenie: na co zwracać uwagę?

 

Młodzi kierowcy, przed przejażdżką autem rodziców nie zapomnijcie o ubezpieczeniu! © Shutterstock/Flamingo Images

Młodzi kierowcy powinni zadbać o ubezpieczenie przed rozpoczęciem jazdy. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, zaś Autocasco – nie. AC wkracza, jeśli uszkodzenie własnego pojazdu nastąpiło z winy jego właściciela.

Ubezpieczenia: to obowiązuje młodych za kółkiem

Ubezpieczenie OC zawsze pokrywa szkody spowodowane przez osoby trzecie – nawet jeśli dzieci w wieku 17 lat siedziały za kierownicą samochodu rodziców w ramach jazdy pod nadzorem i nie są zarejestrowane jako kierowcy w towarzystwie ubezpieczeniowym. O ile rodzice pozwalają swoim dzieciom prowadzić auto, w większości przypadków obowiązuje ich również ubezpieczenie kompleksowe. 

Zaleca się jednak, aby od początku wpisać swoje potomstwo do polisy ubezpieczeniowej. Jeśli dziecko nie będzie uwzględnione jako dodatkowy kierowca, ubezpieczyciel może, z mocą wsteczną, zażądać wyższej składki w przypadku szkód mienia i osoby, biorąc pod uwagę faktycznego kierowcę. A to nie wszystko: niektóre ubezpieczenia nakładają dodatkowo karę umowną, jeśli wykazano, że dodatkowy kierowca nie jest zarejestrowany.

Przeniesienie zniżki za bezszkodową jazdę?

Aby otrzymać korzystniejsze warunki zawarcia umowy ubezpieczenia, w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje możliwość przeniesienia lat bezszkodowej jazdy rodziców lub dziadków na dzieci. W momencie wyrażenia zgody przez rodziców (lub dziadków) następuje częściowe przeniesienie rabatu na młodych. Dotyczy to jednak tylko okresu, w którym pojazdem kierował głównie początkujący kierowca. Dla niego będzie to czas liczony maksymalnie od wydania dokumentu.

Dział: Świat

Autor:
Petra Zollner | Tłumaczenie: Julia Dziatkiewicz

Żródło:
https://www.adac.de/verkehr/rund-um-den-fuehrerschein/erwerb/fahranfaenger/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE