2022-09-12 12:42:33 JPM redakcja1 K

7 zalet ogrodnictwa które świadczą o jego pozytywnym wpływie na ciało i umysł

Czujesz stres albo niepokój? Spróbuj ubrudzić sobie ręce w ogrodowej ziemi.

ROMOLOTAVANI//GETTY IMAGES

W ogrodnictwie nie chodzi tylko o upiększanie swojego domu (chociaż nie zaszkodzi, żeby z zewnątrz wyglądał atrakcyjnie). Pielęgnowanie roślin potrafi zdziałać cuda co do naszego samopoczucia, co jest potwierdzone przez ogrom badań naukowych. Aktywność fizyczna może przyczynić się do utrzymania prawidłowej wagi oraz ciśnienia krwi, a przebywanie wśród roślin może poprawić nasz nastrój i zdrowie psychiczne.

„Przyroda ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie” – mówi Gwenn Fried, kierowniczka działu ogrodoterapii w ośrodku rehabilitacyjnym New York University Langone’s Rusk Rehabilitation. – „Nasz poziom kortyzolu spada, kiedy jesteśmy w spokojnym, zielonym otoczeniu”.

Tej wiosny i lata czas zakasać rękawy i zabrać się za kopanie, sadzenie i pielenie. 

Oto jakie długotrwałe korzyści przyniesie ci uprawianie grządek:

 

1. Pracując w ogrodzie spalasz dużo kalorii.

Dobra wiadomość dla tych, którzy spędzają godziny na sadzeniu bylin: praca w ogrodzie uważana jest za aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) przez godzinę spędzoną na lekkiej pracy w ogrodzie spalamy około 330 kalorii – więcej niż podczas spaceru w umiarkowanym tempie przez tyle samo czasu.

W badaniu opublikowanym w American Journal of Public Health w 2013 roku u mężczyzn i kobiet biorących udział w projekcie ogrodów społecznych stwierdzono niższy wskaźnik masy ciała (BMI) od sąsiadów prowadzących pod innymi względami podobny tryb życia.

 

2. Możesz obniżyć swoje ciśnienie krwi.

Zaledwie 30 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności przez większość dni w tygodni może zapobiec i pomóc w regulacji wysokiego ciśnienia krwi. Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi za przykłady aktywności pozwalających osiągnięcie zalecanego poziomu podaje 30-45 minut pracy w ogrodzie bądź grabienia liści.

PAUL BRADBURY//GETTY IMAGES

3. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu dobrze wpływa na twoje kości.

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych podczas spędzania czasu w plenerze motywuje twoje ciało do produkcji witaminy D . Zdaniem Narodowych Instytutów Zdrowia witamina ta, występująca również w rybach oraz żywności wzbogacanej takiej jak mleko, pomaga w przyswajaniu wapnia – minerału niezbędnego do tworzenia kości. 

(Uwaga: Jeżeli planujesz spędzać na słońcu więcej niż kilka minut, nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym aby zmniejszyć ryzyko raka skóry)

 

4. Uprawianie własnego jedzenia pozwala ci odżywiać się zdrowiej.

Oprócz aktywności fizycznej dostarczonej podczas uprawiania grządek z warzywami , urodzajny ogródek przynoszący zdrowe i świeże płody rolne również może zagwarantować poprawę naszej diety. Według zaleceń dietetycznych Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych powinniśmy spożywać co najmniej 2 szklanki (około 475g) warzyw oraz 1½ szklanki (około 355g) owoców dziennie aby dostarczyć organizmowi odpowiednie składniki odżywcze oraz zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych. Jednak według CDC zaledwie 1 na 10 dorosłych Amerykanów stosuje się do tych zaleceń.

Ogrodnictwo przynajmniej pomaga ludziom wejść w nawyk jedzenia świeżych owoców i warzyw – tak wynika z badań przeprowadzonych przez University of Florida Institute of Food and Agricultural Sciences w 2016 roku. Hipoteza postawiona w badaniu przeprowadzonym przez American Society for Horticultural Science mówi, że spowodowane to jest nie tylko dostępnością świeżych warzyw, ale również zwiększeniem prawdopodobieństwa spróbowania nowych pokarmów przez dzieci.

HERO IMAGES//GETTY IMAGES

 

5. Praca w ogrodzie łagodzi stres.

W meta-analizie badań z 2017 roku opublikowanej w dzienniku Preventive Medicine Reports , w której rozpatrzono 22 studia przypadków stwierdzono pozytywną korelację pomiędzy pracą w ogrodzie a obniżeniem poziomu depresji oraz stanów lękowych.

W niektórych szpitalach układanie kwiatów jest stosowane jako forma rehabilitacji dla osób odzyskujących zdrowie po urazach, udarach, operacjach i innych schorzeniach. Program ogrodoterapii realizowany na NYU Langone pomaga pacjentom w odbudowie zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego, mówi Fried.

Nie tylko daje ludziom kontrolę nad sytuacją w której mogą czuć się bezradni, ale też uczy ich nowych umiejętności, co może przywrócić pewność siebie. „Nie postrzegają siebie jako wartościowych, ponieważ zmianie uległ sposób w jaki definiują samych siebie, ale możliwość zajęcia się czymś jest dobrym punktem wyjścia” – mówi. Korzyści z tego płynące są również widoczne w innych dziedzinach życia niż opieka zdrowotna. „Ludzie są zapracowani – wszechobecne elektroniczne środki przekazu wywołują u nas zbyt dużo stresu” – mówi Fried. – „Ludzie potrzebują wytchnienia, a natura daje wytchnienie”.

 

6. Daje ludziom poczucie przynależności do wspólnoty

Nie musisz pielić w pojedynkę – nie powinno się tego robić w pojedynkę. W badaniu opublikowanym w 2016 roku na łamach Journal of Public Health wykazano, że osoby pracujące na ogródkach działkowych miały znacząco mniejsze zaburzenia nastroju oraz znacząco większe poczucie własnej wartości i ogólny stan zdrowia w porównaniu z osobami nie zajmującymi się ogrodnictwem. Co lepsze, ogrodnictwem może zająć się prawie każdy. Fried prowadzi terapię ogrodniczą w grupie pacjentów chorych na Alzheimera – jest to forma zajęcia, które mogą wykonywać wspólnie z opiekunami oraz członkami rodzin.

 

7. Praca w ogrodzie czyni cię szczęśliwszym.

Sam fakt uprawiania roślin może poprawić twój nastrój. Meta-analiza z 2017 roku wykazała powiązanie pomiędzy ogrodnictwem a poprawieniem jakości życia oraz spadkiem zaburzeń nastroju. Może mieć to związek z tym jak praca w ogrodzie zmienia twój światopogląd.

„Ważnym elementem ogrodnictwa jest wiara w przyszłość” – mówi Fried. – „Uprawa czegoś zielonego, czegoś rzeczywistego, czegoś żywego, jest czymś pełnym nadziei”.

Dział: Ogrodnictwo

Autor:
Caroline Picard i Amanda Hawkins | Tłumaczenie: Maciej Klupp

Żródło:
https://www.goodhousekeeping.com/health/wellness/a22109/health-benefits- gardening/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE