2022-11-11 19:50:17 JPM redakcja1 K

7 sposobów, jak zaoszczędzić wodę podczas mycia się w wannie lub pod prysznicem

W 2022 roku rachunki za wodę wzrosły o 1,7%.

W 2022 roku rachunki za wodę wzrosły o 1,7%. 

„Ten wzrost jest niewielki w porównaniu do cen prądu, które podskoczyły o 50%, jednak spotęgował kryzys związany z kosztami utrzymania…1,7% sprawiło, że ceny zostały podniesione z mniej więcej 7 funtów (ok. 37 złotych) na 419 funtów (2251 złotych) rocznie”. (dziennik The Independent)

Zużycie wody pozostaje wysokie na przykład w całej Wielkiej Brytanii. W 2021 r. przeciętny człowiek zużywał 152 litry wody dziennie, przy trzyletniej średniej wynoszącej 145 litrów na osobę. W gruncie rzeczy czteroosobowe gospodarstwo domowe potencjalnie zużywa „ponad 500 litrów wody dziennie… pełna wanna jest przyczyną zużywania zdecydowanie największej ilości wody – około 80 litrów”. (firma Statista)

„Jeżeli czteroosobowa rodzina zmniejszy zaledwie o minutę czas, który przeznacza na prysznic, mogłaby zaoszczędzić 45 funtów (ok. 242 złote) na rachunkach za wodę, do 52 funtów (ok. 279 złotych) na rachunkach za prąd i nawet 11 648 litrów wody rocznie”. (przedsiębiorstwo Thames Water)

Firma Premier Care in Bathing poleca 7 łatwych sposobów jak zmniejszyć ilość wody podczas mycia się w wannie i pod prysznicem, a tym samym obniżyć rachunki. Łazienka to miejsce, w którym zużywa się najwięcej wody, ale także pomieszczenie, w którym można włożyć największy wysiłek w jej oszczędzanie.

 

1. Bierz krótsze prysznice

To prawda, że wejście do kabiny prysznicowej i spędzenie w niej pół godziny, relaksując się pod gorącymi strumieniami wody, należy do odprężających. Nie wpływa jednak dobrze na oszczędzanie wody, zwłaszcza jeżeli ty i członkowie twojego gospodarstwa domowego korzystacie z tej przyjemności codziennie.

Zastanów się, czy nie warto ograniczyć tego czasu o połowę. Prysznic trwający 5 lub 10 minut powinien w zupełności wystarczyć na umycie się i odświeżenie.

 

2. Zainstaluj słuchawkę prysznicową posiadającą ocenę AAA

Tego rodzaju słuchawki prysznicowe zmniejszają ilość wody zużywanej pod prysznicem o około 9 litrów na minutę. Zainstalowanie ogranicznika przepływu również pomoże ograniczyć zużycie wody wydzielanej przez prysznic.

 

3. Traktuj kąpiel w wannie jako odskocznię

Jeżeli jesteś w stanie używać bez problemu zarówno wanny, jak i prysznica, spróbuj zmniejszyć częstotliwość swoich kąpieli w wannie. Zamiast jednej codziennie, pozwól sobie na taką przyjemność raz lub dwa razy w tygodniu. Dzięki temu ograniczysz pobór wody, a twoje kąpiele staną się bardziej wyjątkowe i pożyteczne.

 

4. Nie przepełniaj swojej wanny 

Mimo że perspektywa rozkoszowania się w wannie wypełnionej po same brzegi wodą może cię kusić, warto zakręcić kran wcześniej. Jeżeli chcesz oszczędzać wodę, nie przepełniaj wanny. Nalej tylko tyle wody, żeby zakrywała twoje ciało kiedy leżysz w środku albo sięgała ci do pasa, kiedy siedzisz. 

 

5. Sprawdzaj temperaturę

Łatwo jest odkręcić kran, włożyć korek i wyjść z łazienki, zostawiając lejącą się wodę. Jednak jest to jeden ze sposobów na jej marnowanie, ponieważ może się okazać, że woda jest zbyt gorąca. W rezultacie żeby ją ostudzić, trzeba dodatkowo dolać zimnej.

Aby tego uniknąć upewnij się, że kontrolujesz temperaturę wody podczas napełniania wanny.

 

6. Nie marnuj zimnej wody 

Kiedy włączasz natrysk i przez kilka sekund leci zimna woda, możesz pozwolić jej po prostu płynąć do odpływu. Jednak żeby uniknąć jej marnowania, podstaw pod kran wiaderko. Zimna woda przyda ci się później do podlewania roślin domowych, ogrodu albo do sprzątania domu. Wystarczy użyć swojej kreatywności.

 

7. Dobrze zatkaj wannę

Prostym sposobem na utratę wody w wannie (którą, jak już powiedziano, musisz napełniać dodatkowo) jest źle dopasowany korek. Upewnij się, że twój korek do wanny nie przepuszcza żadnej wody. W przeciwnym razie kup nowy model i ciesz się stałym poziomem wody przez dłuższy czas. 

Dział: Dom

Autor:
Yorkshire Times | Przetłumaczyła: Sonia Chudek

Źródło:
https://www.yorkshiretimes.co.uk/article/7-Ways-To-Save-Bathtub--Shower-Water

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.