2023-01-30 12:54:44 JPM redakcja1 K

Badanie wykazało, że korzystanie z natury może zmniejszyć zapotrzebowanie na niektóre leki

Chodzenie na spacer do parku, wzdłuż jeziora lub przestrzeni obsadzonej drzewami może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki na lęk, astmę, depresję, wysokie ciśnienie krwi lub bezsenność - wynika z nowego badania

„Uważa się, że aktywność fizyczna jest kluczowym czynnikiem pośredniczącym w korzyściach zdrowotnych płynących z terenów zielonych, gdy bierze się pod uwagę dostępność lub aktywne korzystanie z terenów zielonych” - powiedział współautor badania Anu Turunen, starszy pracownik naukowy w Finnish Institute for Health and Welfare w Helsinkach, w wiadomości e-mail. 

Badanie wykazało, że odwiedzanie przyrody trzy do czterech razy w tygodniu było związane z 36% niższymi szansami na użycie tabletek na ciśnienie krwi, 33% niższymi szansami na użycie leków na zdrowie psychiczne i 26% niższymi szansami na użycie leków na astmę.

„Analiza może ujawnić kluczowe skojarzenia, ale nie możemy powiedzieć na pewno, czy to bliskość terenów zielonych lub korzystanie z nich doprowadziło do zmniejszenia stosowania leków” – powiedział Lincoln Larson, profesor nadzwyczajny w College of Natural Resources na North Carolina State University w Raleigh, który nie brał udziału w badaniu.

„Być może ludzie, którzy byli zdrowsi na początku (i mniej prawdopodobne, aby wziąć leki na receptę) były bardziej prawdopodobne, aby dostać się na zewnątrz w pierwszej kolejności” Larson napisał na e-mailu. 

Zielona i niebieska przestrzeń

W badaniu, opublikowanym w poniedziałek, 16 stycznia, w czasopiśmie Occupational & Environmental Medicine, przepytano około 6000 przypadkowych osób w trzech największych miastach Finlandii na temat korzystania przez nich z zielonych i niebieskich przestrzeni w promieniu kilometra od ich domów.

Zielone przestrzenie obejmowały lasy, ogrody, parki, cmentarze, wrzosowiska, naturalne łąki, tereny podmokłe i ogrody zoologiczne. Do przestrzeni niebieskich zaliczono jeziora, rzeki i morze.

Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie mieszkający w pobliżu terenów zielonych czerpią znaczne korzyści zdrowotne. W badaniu z 2016 roku porównano ilość roślinności i roślinności w pobliżu domów prawie 100 000 kobiet. Po ośmiu latach badacze stwierdzili, że posiadanie dostępu do najbardziej zielonej przestrzeni zmniejszyło śmiertelność kobiet o 12% – i poprawiło ich zdrowie psychiczne. 

Badanie z 2019 roku dotyczące terenów zielonych na całym świecie wykazało, że ludzie, którzy mieszkają w ich pobliżu, są mniej narażeni na przedwczesną śmierć. Nawet lekarze zaczynają przepisywać naturę jako leczenie zdrowia psychicznego, jak zbadał główny korespondent medyczny CNN dr Sanjay Gupta w odcinku swojej serii podcastów, Chasing Life.

Widoki z domu

W nowym badaniu zbadano również wpływ możliwości oglądania zielonych lub niebieskich przestrzeni z domu na stosowanie leków. Obserwowanie natury podczas przebywania w domu nie wydawało się działać.

„Samo oglądanie przyrody nie miało większego wpływu, ale doświadczanie jej już tak. Inne badania wskazują na podobne wnioski” – powiedział Larson, który badał korzyści z parków publicznych w całych Stanach Zjednoczonych na samopoczucie mieszkańców miast. 

„Jeśli chcemy w pełni wykorzystać korzyści zdrowotne, jakie może zapewnić natura, musisz zanurzyć się w tych miejscach” – powiedział. 

Chociaż badania nie były jeszcze w stanie wykazać prawdziwego związku, Larson nadal wierzy w korzyści płynące z oglądania, a także doświadczania natury.

„Jeśli nie masz dostępu do tych miejsc, samo oglądanie zielonej przestrzeni (a może nawet doświadczanie wirtualnej przyrody) jest lepsze niż nic” – dodał. 

Możesz nawet postawić roślinę na swoim biurku. Badanie z 2019 roku wykazało, że dbanie o rośliny w miejscu pracy nieznacznie zmniejszyło stres u japońskich pracowników – o ile ich roślina nie umarła. Na obiektywnym pomiarze, 27% pracowników wykazało znaczący spadek ich spoczynkowego tętna, zgodnie z badaniem. 

Autor:
Sandee LaMotte | Tłumaczenie: Agata Jakubiak

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/01/16/health/nature-mental-health-study-wellness

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE