2023-01-18 14:25:35 JPM redakcja1 K

Nawet mniejsza niż zalecana ilość kofeiny w ciąży może mieć wpływ na życie dziecka

Rozpoczęcie dnia od gorącej filiżanki kawy lub herbaty z kofeiną może brzmieć bosko dla niektórych, ale może mieć negatywny wpływ na dzieci osób, które są w ciąży, zgodnie z nowym badaniem

Dzieci, które były narażone na małe ilości kofeiny przed urodzeniem, okazały się średnio być niższe niż dzieci osób, które nie spożywały kofeiny w czasie ciąży, zgodnie z badaniem opublikowanym w poniedziałek w JAMA Network Open.

Dzieci rodziców, którzy spożywali kofeinę, gdy byli w łonie matki, okazały się być niższe w wieku 4 lat niż te, których rodzice nie – i luka powiększała się każdego roku przez wiek 8 lat, według głównego autora dr Jessica Gleason, epidemiolog perinatalny. 

„Aby było jasne, nie są to ogromne różnice w wysokości, ale są te małe różnice w wysokości wśród dzieci ludzi, którzy spożywali kofeinę w czasie ciąży” - powiedział Gleason, który jest pracownikiem naukowym w Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development. 

American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca obecnie ograniczenie spożycia kofeiny do mniej niż 200 miligramów dziennie w czasie ciąży.

Dla kontekstu, kubek herbaty kofeinowej ma zazwyczaj około 75 miligramów kofeiny, kubek kawy rozpuszczalnej ma około 100 miligramów, a kubek kawy filtrowanej ma około 140 miligramów, według Cleveland Clinic. I nawet czekolada ma około 31 miligramów kofeiny.

Ale różnice znalezione w najnowszym badaniu zostały znalezione nawet u dzieci rodziców, którzy pili mniej niż pół filiżanki kawy dziennie w czasie ciąży – znacznie poniżej obecnych wytycznych - powiedział Gleason. 

Nie jest jasne, czy to badanie skutecznie pokazuje związek przyczynowy między matczynym spożyciem kofeiny i wzrostem dziecka, według dr Gavina Pereiry, profesora epidemiologii i biostatystyki na Uniwersytecie Curtin w Australii. Pereira nie brał udziału w badaniu.

„Korelacja obserwowana w tym badaniu może być wyjaśniona przez istnienie wspólnej przyczyny zarówno spożycia kofeiny, jak i ograniczenia wzrostu, np. ubóstwo, stres i czynniki dietetyczne” – powiedział Pereira w oświadczeniu dla Science Media Centre. 

Skąd ta troska o mniejszy wzrost?

Jeśli mniejszy wzrost we wczesnym dzieciństwie utrzymywałby się w dorosłym życiu, istniałaby szansa, że dzieci te mogłyby stanąć w obliczu ryzyka złych wyników kardiometabolicznych, takich jak choroby serca i cukrzyca, które są związane z mniejszym wzrostem.

Ale nadal nie ma sposobu, aby wiedzieć, czy różnica utrzyma się w dorosłym życiu, a badania takie jak to, które koncentrują się na wynikach populacji nie są powodem do paniki dla poszczególnych rodzin, Gleason powiedział.

Te trendy na poziomie populacji powinny być zamiast tego brane pod uwagę wraz z innymi badaniami dla organizacji, aby ponownie ocenić swoje zalecenia, Gleason powiedział.

W przeszłości istniały niespójne badania dotyczące tego, czy spożywanie kofeiny w czasie ciąży wpłynęło na płód, ale dowody zebrały się w ostatnich latach, powiedział Gleason.

Metaanaliza z 2015 r., w której dokonano przeglądu wszystkich istniejących badań, wykazała, że istnieje związek oparty na reakcji na dawkę między spożyciem kofeiny a mniejszym rozmiarem urodzeniowym. A badanie z 2020 roku ujawniło, że nie ma bezpiecznego poziomu kofeiny dla rozwijającego się płodu.

Jak się ograniczać?

Nawet bez paniki, przed którą przestrzegał Gleason, niektórzy ludzie mogą chcieć ograniczyć kofeinę – i wtedy stwierdzają, że łatwiej powiedzieć niż zrobić. 

Pamiętaj, że kofeina znajduje się w kawie, herbacie, napojach bezalkoholowych, napojach energetycznych i shotach, a także w kakao i czekoladzie. Jest również obecna w wzbogaconych przekąskach, niektórych batonach energetycznych, a nawet niektórych lekach przeciwbólowych.

Badanie przeprowadzone w 2016 r. przez Johns Hopkins University wykazało, że pomocne było, gdy osoby zidentyfikowały sytuacje lub nastroje, w których są najbardziej skłonne do łaknienia kofeiny, tak aby mogły unikać sytuacji, które wyzwalają łaknienie, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku tygodni modyfikacji spożycia kofeiny. Osoby pijące kofeinę mogą również opracować plan postępowania w przypadku pojawienia się głodu, np. pięciominutowa przerwa na relaks z ćwiczeniami głębokiego oddychania.

Pamiętaj, aby wszelkie większe zmiany w stylu życia lub diecie zawsze omawiać z lekarzem, ponieważ mogą one wpłynąć na Twój nastrój lub stan zdrowia.

Autor:
Madeline Holcombe | Tłumaczenie: Agata Jakubiak

Źródło:
https://edition.cnn.com/2022/10/31/health/caffeine-stature-early-childhood-study-wellness/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.