2023-02-20 14:24:11 JPM redakcja1 K

Po 40-tce- jak zrobić karierę w późnym wieku

Wyjście ze swojej strefy komfortu może się opłacać a te czynniki mogą w tym pomóc

Skomplikowane procesy rekrutacyjne i młodzi konkurenci: wiele osób boi się rozpocząć nową ścieżkę kariery, nawet jeśli są niezadowoleni z dotychczasowego życia zawodowego. WELT wyjaśnia, jak odnieść sukces w karierze po trzydziestce- i jakie błędy powinny być wcześnie dostrzeżone.

Udało się wspiąć na kolejny szczebel na ścieżce kariery: większa pensja, większa odpowiedzialność, nowe zadania. Wielu ludzi w średnim wieku w krajach
uprzemysłowionych jest blisko osiągnięcia szczytu swoich życiowych dochodów i nie doświadczyło jeszcze żadnych poważnych dolegliwości zdrowotnych, jednak wiele w tym przedziale wiekowym osób przeżywa kryzys i nie wie, co dalej zrobić ze swoją karierą.

Jednak „kryzys wieku średniego" może być również okazją do nadania karierze nowego biegu, mówi Dirk Hamm z Coachingwerk Köln. Często osoby w średnim wieku przychodzą do doradcy zawodowego i szukają pomocy w dokonaniu zmiany zawodowej.

Bardzo niewiele osób jest świadomych, że przeżywa kryzys wieku średniego, mówi Hamm. „nie są zadowoleni z tego, co robią i są po prostu nieszczęśliwi", mówi. 
On sam dokonał takiej zmiany przed odejściem ze starej pracy z branży usług finansowych. Co łączy wielu ludzi przeżywających kryzys: „Brakuje im energii i zapału, czują się zewnętrznie zdeterminowani. Nie potrafią robić tego, co sprawia im przyjemność" - mówi Hamm.

To, że kryzys wieku średniego jest czymś więcej niż tylko zwykłym mitem, udowodniły liczne badania, od kiedy psychoanalityk Elliott Jaques zajął się tym terminem w jednej ze swoich książek w 1965 roku. Ekonomiści David Blanchflower i Andrew Oswald uznali, że zadowolenie ludzi jest określone za pomocą krzywej w kształcie litery U.

Pomiędzy 40 a 55 rokiem życia wiele osób jest dołku; w Europie punktem kulminacyjnym jest wiek 46 lat, a dopiero potem wszystko zaczyna się poprawiać. Sukces w życiu zawodowym nie odgrywa tu żadnej roli. Co jednak powinni zrobić ci, którzy przeżywają kryzys? Przeczekać go, czy coś zmienić
„Przede wszystkim należy przyjrzeć się swoim potrzebom i przekonaniom"- radzi Dirk Hamm.

„Kiedy czułem się w swoim życiu naprawdę dobrze i co wtedy robiłem? Jakie są moje mocne strony?" To pytania, które mogą pokazać, czy konieczna jest zmiana i nowy start w życiu zawodowym. Jeśli odpowiedzi nie są zgodne z działaniami w obecnej pracy, zmiana może okazać się dobrym wyjściem.

Cel osiągnięty, jednak jesteśmy nieszczęśliwi

Hamm uważa, że źródło problemów, prowadzących do kryzysu, często tkwi w młodości. „Ludzie realizują cele z młodości, nigdy ich nie kwestionując"- mówi doradca zawodowy.

„Następnie wykorzystują wszystkie swoje siły, aby osiągnąć ten cel, ale po jego osiągnięciu szybko tracą zainteresowanie".

To zjawisko posiada swoją nazwę w psychologii: „Arrival Fallacy". Tal Ben-Shahar, ekspert w dziedzinie psychologii pozytywnej, opracował ten termin w swojej książce Happier. Opiera się ono na założeniu, że pracując nad osiągnięciem jakiegoś celu, oczekujemy, że faktycznie go osiągniemy.

Reorientacja lub nowy początek

Ci, którzy chcą coś zmienić, nie zawsze muszą zaczynać całkiem od nowa. Czasami wystarczy zmiana stanowiska w firmie, mówi Hamm.

„Na przykład niektórzy ludzie zdają sobie sprawę, że nie są stworzeni do pełnienia funkcji przywódczych". Ci, którzy dążą do harmonii i stronią od konfliktów, mogą mieć kłopoty w roli menedżera. „W takim przypadku zrobienie kroku w tył może pomóc"- mówi doradca zawodowy.

Ten, kto w wieku 40 lat chce zmienić branżę, musi być pod dużą wewnętrzną presją.

Wyjaśnianie radykalnych zmian rodzinie i znajomym, pisanie podań o pracę, rywalizacja z młodymi konkurentami w procesie zatrudniania- to może przestraszyć wiele osób.

„Kluczowe pytanie brzmi więc: Na ile jestem w stanie wyjść z mojej strefy komfortu? Nie jest to jeden moment, w którym wszystko się udaje, ale dłuższy proces", mówi Hamm.

Kilka czynników z pewnością ułatwia podjęcie takiego kroku: zaplecze finansowe, wsparcie otoczenia oraz odrobina skłonności do ryzyka. A ci, którzy odważyli się na ten krok, potrzebują przede wszystkim jednego: „Dużej pewności siebie. Ponieważ na początku wszystko jest nowe i powrót do tego co znamy i naszej strefy komfortu jest niezwykle kuszący"- mówi Hamm.

Takie oferty są dostępne

Każdy musi zastanowić się samodzielnie, twierdzi Hamm. „Doradcy zawodowi pomagają przyspieszyć ten proces będąc tzw katalizatorem"- jak sam mówi o swoim zawodzie. Ale oczywiście to kosztuje: według analizy rynku usług coachingowych Rauen, średnia opłata za tego typu usługi w 2022 roku wyniosła 164,65 euro netto za godzinę.

Zgodnie z wynikami analizy, średnio potrzeba około 13 godzin. Koszty są przeważnie odliczane od podatku, o ile celem coachingu jest rozwój zawodowy, ale i tak duża część opłat pokrywana jest z własnej kieszeni.

Jeśli ktoś chce zastanowić się nad sobą, to powinien dobrze siebie oceniać. „Zapytanie najbliższych przyjaciół i rodziny, gdzie widzą nasze mocne strony i co nas wyróżnia, może również pomóc", mówi trener kariery Hamm. „Jednak nie wszystkie rady od przyjaciół i rodziny muszą być słuszne"- dodaje.

Oprócz coachingu istnieje również wiele innych opcji doradztwa zawodowego, które są tańsze lub bezpłatne. Dni otwarte są z pewnością znane wielu osobom z czasów szkolnych, ale oczywiście mogą z nich korzystać także dorośli.

Na platformie „InfoWeb Weiterbildung" Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych znajduje się wiele lokalnych i niezależnych ośrodków doradztwa w zakresie kształcenia zawodowego i możliwości dofinansowania. Znajdują się tu oferty agencji pracy, izb przemysłowo-handlowych oraz lokalnych poradni.

Również sama Federalna Agencja Pracy oferuje liczne programy, bazy danych i źródła informacji w zakresie doradztwa zawodowego. W celu określenia własnych mocnych stron i potrzeb można skorzystać z licznych testów.

Test online „Check-U" umożliwia stworzenie profilu kompetencyjnego. Narzędzie zawiera wyszukiwarkę studiów oraz bazę praktyk z wieloma ofertami. Każdy, kto potrzebuje pomocy w podjęciu decyzji, może również umówić się na doradztwo, które jest możliwe również poprzez wideorozmowę.

Platforma „Nowy Plan" oferuje również różne testy online. Tam osoby poszukujące pomocy, które nie chcą zmieniać branży, mogą znaleźć ewentualne możliwości dalszego kształcenia i rozwoju w swojej dziedzinie zawodowej. Tutaj użytkownicy mogą również określić profil umiejętności lub poszukać alternatywy zawodowej.

Dział: Styl życia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE