2023-08-17 17:49:18 JPM redakcja1 K

„Potrzebna jest odważna strategia zdrowotna, aby zwalczać plagę otyłości”.

Mimo niepokojących danych Francja nie ma faktycznej polityki walki z otyłością, jak twierdzi szesnastu posłów z grupy Republikańskiej (Les Républicains), którzy z inicjatywy Isabelle Valentin, posłanki z departamentu Haute-Loire i członkini Komisji Spraw Społecznych, zaprezentowali w artykule opublikowanym w „Le Monde” szereg propozycji mających na celu przeciwdziałanie otyłości.

 

Każdego roku pojawiają się dane statystyczne, które stają się coraz bardziej niepokojące. Według organizacji Liga przeciwko otyłości, w 2021 roku 17% dorosłych będzie otyłych, w porównaniu do 15% w 2012 roku. Będzie to ponad 8,5 miliona osób. 30% Francuzów ma nadwagę. Co oznacza, że prawie co drugi Francuz ma nadwagę lub jest otyły. Co bardziej niepokojące, liczba przypadków otyłości i nadwagi wzrosła w ostatnich latach najbardziej wśród dzieci i młodzieży. W rzeczywistości 34% dzieci w wieku od dwóch do siedmiu lat jest dotkniętych tymi chorobami. 

Ostatnie badania pokazują również, że nadwaga i otyłość są pod wieloma względami chorobami społecznymi. Od szóstego roku życia dzieci osób pracujących fizycznie są czterokrotnie bardziej dotknięte tymi dwiema chorobami niż dzieci pracowników szczebla kierowniczego. 

Otyłość i nadwaga mają również szczególny wpływ na gospodarkę. W 2016 r. łączne wydatki na opiekę medyczną, profilaktykę i walkę z nadwagą stanowiły 1% PKB Francji, czyli ponad 20 mld euro. 

Choroba przewlekła. 

Mimo tych niepokojących danych wydaje się, że rząd nie zdaje sobie sprawy ze skali plagi zdrowotnej, jaką jest otyłość. W rzeczywistości we Francji nie zaproponowano żadnej konkretnej polityki zdrowotnej mającej na celu skuteczną walkę z otyłością. Dziś nadszedł czas, aby coś z tym zrobić. Naszym obowiązkiem jako parlamentarzystów jest zwrócenie uwagi na tę sytuację, abyśmy mogli zaproponować konkretne i skuteczne środki. 

Po pierwsze, Francja musi oficjalnie uznać otyłość za chorobę przewlekłą. Takiego wyboru dokonały Niemcy i Włochy. To jest jednym z podstawowych sposobów na lepsze leczenie tej choroby. Następnie, aby zatrzymać wzrost otyłości we Francji, rząd musi poprzeć to rozpoznanie prawdziwym planem prewencyjnym, koncentrującym się na odżywianiu i wsparciu psychologicznym. 

Dlatego też niezwykle ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia przechodzili więcej szkoleń w zakresie opieki nad pacjentami cierpiącymi na tę chorobę. Stworzenie specjalizacji w zakresie otyłości dla studentów medycyny byłoby dużym krokiem naprzód. 

Mimo pewnych ostatnich postępów ustawodawczych i prawnych, które nadal są niewystarczające, istnieje nagląca potrzeba wprowadzenia większej regulacji w zakresie stosowania dodatków, tak aby dozwolone były tylko te, które są wyraźnie wymienione w wykazie produktów i substancji wykorzystywanych w produkcji środków spożywczych. Należy także zmniejszyć wpływ wywierany przez reklamy żywności na młodych ludzi. Reklamom muszą systematycznie towarzyszyć informacje o wartościach odżywczych. 

Edukowanie młodych ludzi w zakresie zdrowego odżywiania. 

Ze względu na fakt, że otyłość u dzieci jest niedopuszczalną niesprawiedliwością, niezbędne jest znalezienie rozwiązania problemu kryzysu na pediatrycznych oddziałach ratunkowych. Brak personelu, zamknięte łóżka, brak funduszy, utrata zdrowego rozsądku, biurokratyczny system zarządzania... problemy są wielorakie. Dlatego konieczne jest szkolenie sześciuset pediatrów rocznie, zamiast obecnych dwustu pięćdziesięciu. Równocześnie, aby uczynić pracę na pediatrycznych oddziałach ratunkowych bardziej interesującą, należy także poddać dyskusji w Zgromadzeniu Narodowym podwyżkę wynagrodzeń. 

Na koniec, kluczową rolę w edukacji młodych ludzi w zakresie zdrowego odżywiania odgrywają szkoły i uczelnie. W departamencie Haute-Loire, dzięki akcji zorganizowanej przez region, szkoły średnie posiadające etykietę „La Région dans mon assiette” przedstawiają świeże, lokalne produkty pochodzące ze zrównoważonych, jakościowych metod produkcji. Innym przykładem jest zarządzanie programem „Mleko i owoce w szkole”, w ramach którego France Agrimer (krajowa instytucja zajmująca się produktami rolnymi i pochodzącymi z morza) pomaga w dostarczaniu owoców, warzyw i produktów mlecznych uczniom od przedszkola do końca szkoły średniej. 

Gdyby rząd był świadomy niepokojącego wzrostu otyłości i wprowadził niezbędne środki, Francja najprawdopodobniej nie odnotowałaby dziś 161 000 zgonów związanych z COVID-19. Ta kryzysowa sytuacja trwa już zbyt długo. Potrzebna jest nam odważna polityka zdrowotna, aby skutecznie walczyć z otyłością. 

 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.