2023-02-17 10:10:42 JPM redakcja1 K

Według raportu CDC liczba samobójstw wzrosła w 2021 roku po dwóch latach zmniejszania się

Według nowych danych federalnych liczba samobójstw w 2021 roku osiągnęła najwyższy poziom zaobserwowany od czterech lat.

W raporcie opublikowanym w czwartek przez amerykańską agencję epidemiologiczną CDC przeanalizowano, ile osób popełniło samobójstwo pomiędzy
rokiem 2018 a 2021, skupiając się przy tym również na rasie i pochodzeniu etnicznym.

Wyniki wskazały, że w 2021 roku 48 183 amerykanów popełniło samobójstwo, gdzie wskaźnik wynosił 14,1 samobójstw na 100 000 osób. Jest to największa
odnotowana liczba od 2018 roku, kiedy 48 344 Amerykanów popełniło samobójstwo ze wskaźnikiem wynoszącym 14,2 samobójstw na 100 000 osób i występuje po dwóch kolejnych latach spadku.

Kiedy badacze przyjrzeli się liczbie samobójstw z perspektywy rasy i pochodzenia etnicznego, odkryli oni, że wśród rdzennych Amerykanów i rdzennych mieszkańców Alaski występował najwyższy wskaźnik wynoszący 28,1 samobójstw na 100 000 osób. Dodatkowo, grupa ta miała najwyższą zmianę procentową od 2018 roku, ze wskaźnikiem wzrastającym o 26% z 22,3 samobójstw na 100 000 osób. Wskaźniki wzrosły również wśród Afroamerykanów (o 19,2% w latach 2018-2021) i Amerykanów hiszpańskiego pochodzenia (o 6,8% w tym samym czteroletnim okresie). Biali Amerykanie to jedyna grupa, która doświadczyła spadku w liczbie samobójstw o 3,9% pomiędzy rokiem 2018 a 2021.

Raport wykazał również, że w ciągu czterech lat liczba samobójstw wśród Afroamerykanów pomiędzy 10 a 24 rokiem życia wzrosła z 8,2 samobójstw na 100 000 osób do 11,2 na 100 000 osób – czyli o 36,6%. Liczba ta wzrosła również wśród rdzennych Amerykanów, rdzennych mieszkańców Alaski, ludności czarnoskórej, Latynosów i społeczności wielorasowej pomiędzy 25 a 44 rokiem życia. Jednocześnie, spadek odnotowano zarówno w przypadku wszystkich osób pomiędzy 45 a 64 rokiem życia, jak i w przypadku Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, hiszpańskiego i białych Amerykanów w tym przedziale wiekowym. Żadnych znaczących wzrostów ani spadków nie zaobserwowano w przypadku Amerykanów w wieku 65 lat i starszych.

„Te analizy demonstrują dysproporcje w liczbach samobójstw na podstawie rasy, pochodzenia etnicznego i grupy wiekowej w kontekście ogólnego wskaźnika samobójstw, który powrócił prawie do szczytu z 2018 roku po [dwóch] latach spadków” – napisał zespół. „Samobójstwo to złożony problem związany z wieloma czynnikami ryzyka, takimi jak związki, praca, szkoła i problemy finansowe oraz choroby psychiczne, używanie substancji psychoaktywnych, wykluczenie społeczne, trauma historyczna, bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, i łatwy dostęp do śmiercionośnych środków
samobójczych wśród osób zagrożonych” – kontynuowali. Autorzy dodali, że liczba samobójstw może się początkowo zmniejszać podczas katastrof – w tym przypadku, epidemii COVID-19 – tylko po to, aby wzrosnąć, kiedy ludzie zaczną doświadczać długotrwałych następstw.

Raport nie docieka czemu liczba samobójstw wzrosła, ale badanie wykazało, że pandemia COVID-19 miała negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Według organizacji Kaiser Family Foundation, czterech na dziesięciu dorosłych w Stanach Zjednoczonych zgłosiło objawy zaburzeń lękowych lub depresyjnych podczas pandemii. Stanowi to wzrost w porównaniu z okresem od stycznia do czerwca 2019 roku, kiedy jeden na dziesięciu dorosłych zgłosiło to samo. Wpływ pandemii na młodych dorosłych był szczególnie poważny. Według badania przeprowadzonego w 2021 roku przez
Boston College, wskaźniki depresji i zaburzeń lękowych wzrosły odpowiednio o 61% i 65% podczas pierwszego roku pandemii wśród osób w wieku od 18 do 29 lat. Oba zaburzenia zwiększają ryzyko samobójstwa. Co więcej, pomimo potrzeby pomocy w zakresie zaburzeń psychicznych, behawioralnych i emocjonalnych, brakowało usług z powodu kwarantanny, zamykania przedsiębiorstw oraz braków personelu, jak twierdzi American Hospital Association.

Badacze badają również czy jest związek pomiędzy ludźmi z długotrwałym COVID-em a wyższymi wskaźnikami depresji i myśli samobójczych. „Podczas gdy naród nadal reaguje na krótko- i długoterminowe skutki pandemii, zachowanie czujności w działaniach zapobiegawczych jest kluczowe, a zwłaszcza w przypadku dysproporcjonalnie dotkniętych populacji, gdzie długotrwałe skutki mogą nasilić uprzednie niesprawiedliwości i doprowadzić do ryzyka samobójstwa” – napisali autorzy raportu.

Dział: Styl życia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE