Czołowe zawodniczki są bardziej narażone na ryzyko poważnych kontuzji
FIFPro: Badania wykazują, że najwybitniejsze piłkarki są bardziej podatne na ryzyko urazów ACL. Wykazano, że zwiększone obciążenie pracą, podróże i brak odpoczynku są czynnikami powodującymi poważne obrażenia.
Leah Williamson, kapitanką drużyny Arsenal, opuszcza boisko z kontuzją ACL w kwietniu, która zmusiła ją do opuszczenia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet. (Zdjęcie: Molly Darlington/Reuters)
Nowe badanie wykazało, że najlepsze piłkarki świata, które doświadczyły kontuzji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), częściej grały w większej liczbie meczów, rzadziej odpoczywały i podróżowały dalej ze swoimi drużynami niż ich koleżanki.
Badania zlecone przez Międzynarodową Federację Piłkarzy Zawodowych (FIFPro), przeanalizowały obciążenie pracą 139 zawodniczek w wiodących ligach kobiecych w Europie, w tym 58 odniosło kontuzje przynajmniej raz w sezonie 2022-23. Wyniki wykazały, że kontuzjowane zawodniczki mniej odpoczywały, niż te bez kontuzji.
Jak wynika z raportu, którego współautorem był dyrektor medyczny FIFPro, prof. Vincent Gouttebarge, "słynne piłkarki, które przeżyły tę kontuzję, uczestniczyły w większej liczbie meczów i i miały mniej niż 5 dni odpoczynku między meczami ligowymi w 28-dniowym okresie poprzedzającym kontuzję”. Podobnie, kobiety, które zraniły swoje więzadła krzyżowe przednie, „podróżowały również na większe odległości podczas swoich wyjazdów, zwłaszcza w różnych strefach czasowych, niż zawodniczki, które nie doznały urazu w tym okresie".
Ryzyko związane z wysokim obciążeniem fizycznym, jakiego oczekuje się od profesjonalnych graczy zarówno zarówno w kobiecej, jak i męskiej piłce nożnej, jest aktualnym problemem dla FIFPro, a także dla krajowych związków zawodowych piłkarzy, takich jak Stowarzyszenia Zawodowych Piłkarzy (ang. PFA – Professional Footballers' Association). Kwestia kontuzji ACL w piłce nożnej kobiet jest jednak szczególnie niepokojąca, a była reprezentantka drużyny Anglii Karen Carney opisuje dla "The Guardian" sytuację tak, że "nie mamy pełnego zrozumienia różnych aspektów elitarnych sportowców, nie tylko w piłce nożnej, i dopóki tego nie zrobimy, będą oni nadal doznawać kontuzji, którym można by zapobiegać".
Wśród zaleceń przedstawionych w raporcie, pierwszą sugestią była przebudowa harmonogramu meczów. W raporcie stwierdzono również, że zawodniczkom narażonym na stres związany z podróżą i jet lag należy zapewnić dodatkowy czas na regenerację, a ich powrót do treningów i rozgrywek powinien być prowadzony przez certyfikowanych medycznych specjalistów. Ważnym czynnikiem jest również stopień obciążenia zawodniczek podczas treningów.
Dział: Piłka
Autor:
Marina Hyde | Tłumacz: Rodion Kasian