A jeśli nie 1127? Czy jest możliwość „postarzyć" Grodno i co jest do tego potrzebne?
Mieszkańcy Słonimia chcieli postarzyć swoje miasto o 247 lat - zaproponowali zmianę oficjalnie przyjętej daty jego założenia z 1252 na 1005 rok. Nie udało się, ponieważ nie zgodził się na to Instytut Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi. Czy były udane przypadki „zestarzenia” białoruskich miast? I czy możliwe jest aby Grodno stało się jeszcze bardziej starożytne?
Obraz grodzieńskiej osady na Górze Zamkowej w XII-XVIII wieku według badań archeologa Pawła Rappoporta. Źródło: „Grodnaznaustwa”
Które białoruskie miasta zostały pomyślnie zestarzone?
Najnowszym przykładem takich zmian jest Słuck. W 2022 roku posłowie słuckiej rady rejonowej zmienili oficjalną datę założenia miasta z 1116 na 1005 rok. Stało się to na podstawie „Dokumentu o założeniu diecezji Turowskiej”, w którym wspomniane jest miasto.
W 1994 roku zmieniono datę założenia Wołkowyska z 1252 na 1005 rok. A data założenia Kopyla z 1247 roku została zmieniona na 1006 rok.
Ciąg dalszy na: https://gloswschodu.org/Historia/a-jesli-nie-1127-czy-jest-mozliwosc-postarzyc-grodno-i-co-jest-do-tego-potrzebne
Dział: Średniowiecze
Autor:
hrodna.life | Tłumaczenie: Palina Siamenava
Źródło:
https://hrodna.life/articles/daty-zasnavannia-hrodna/