Ktoś zwrócił egzemplarz Beowulfa do biblioteki 54 lata po jej wypożyczeniu. Naliczono za to karę w wysokości 1000 dolarów
Biblioteka Publiczna w Sewickley w Pensylwanii poinformowała w poście na Instagramie, że książka, tłumaczenie staroangielskiego poematu autorstwa Chaunceya Brewstera Tinkera, została wypożyczona w styczniu 1969 roku.
Źródło: Mitshu/Getty Images
- Ktoś zwrócił egzemplarz Beowulfa 54 lata po jego wypożyczeniu.
- W tamtym czasie biblioteka naliczała 5 centów dziennie za zaległe książki.
- Biblioteka wyliczyła, że za książkę należałoby zapłacić grzywnę w wysokości około 1000 dolarów, ale teraz jest ona wolna od grzywny.
W związku z tym, że od stycznia 1969 roku minęło około 20 000 dni, zaległa książka została ukarana grzywną w wysokości około 1000 dolarów amerykańskich, bez uwzględnienia inflacji.
Biblioteka stwierdziła jednak, że książka była nieobecna przez tak długi czas, że od wypożyczającego oczekiwano po prostu pokrycia pierwotnej ceny zakupu książki, która w latach dwudziestych XX wieku kosztowała 98 centów.
"Są zaległości... i są ZALEGŁOŚCI" - napisała biblioteka w poście na Instagramie.
Na szczęście ten, kto zwrócił książkę, nie będzie musiał nic płacić, ponieważ biblioteka przyjęła politykę bezkarności.
Biblioteka oświadczyła: "Dopóki osoby korzystające z biblioteki zwracają wypożyczone pozycje, ich karta pozostanie czysta i będą oni mogli nadal wypożyczać książki do woli".
Dodano: "Niech to posłuży jako przypomnienie, że nigdy nie jest za późno na zwrot zaległych pozycji!".
Chociaż książka była przeterminowana przez dziesięciolecia, nie pobiła rekordu najdłuższego czasu braku książki bibliotecznej.
Według Księgi Rekordów Guinnessa, rekord najbardziej przeterminowanej książki bibliotecznej należy do niemieckiej książki o arcybiskupie Bremy, której zwrot zajął prawie 300 lat.
Pułkownik Robert Walpole, ojciec Sir Roberta Walpole'a, który został premierem Wielkiej Brytanii, wypożyczył książkę około 1668 roku.
Jego biograf, profesor Sir John Plumb, odkrył książkę wieki później, zwracając ją do biblioteki Sidney Sussex College w Cambridge w Anglii w styczniu 1956 roku.
Dział: Współczesność
Autor:
Joshua Zister | Tłumaczenie: Małgorzata Cieśla