2023-09-11 14:35:26 JPM redakcja1 K

Chłopiec znajduje 1800-letnią monetę rzymską podczas zabawy w piaskownicy

Rzadki srebrny denar został wybity za czasów Marka Aureliusza (161-180r. n.e.) 8-letni chłopiec o imieniu Bjarne bawił się w piaskownicy w szkole podstawowej w Bremen w Niemczech, gdzie dokonał niezwykłego odkrycia: srebrny denar – rzymska moneta – wybity 1800 lat temu. Chłopiec, teraz już 9-letni, odkrył pieniądz w zeszłym roku, jednak urzędnicy ogłosili znalezisko na konferencji prasowej 11 sierpnia.

„Cieszymy się, że Bjarne był tak ostrożny”, mówi Uta Halle, bremeńska archeolożka, w przetłumaczonym przez Google oświadczeniu. „[Odkrycie jest] bardzo specjalne, ponieważ w Bremen miały miejsce jedynie dwa odkrycia podobnych monet z Imperium Rzymskiego”.
Choć większość dzisiejszych Niemiec leżała na terenie dawnego Imperium Rzymskiego, Bremen do nich nie należało, co czyni tę rzymską monetę szczególnie rzadką – i szczególnie zagadkową.
Eksperci nie są w stanie dokładnie określić, jak dostała się do Bremen, jednak mają kilka teorii. History Blog pisze: „Wszystkie rzymskie monety, które znalazły się tak daleko na północy, najprawdopodobniej dotarły tam w wyniku handlu, wylądowały w rzece Wezera lub były to pamiątki niesione przez pomocników lub innych podróżnych”.

Ważący 0,08 uncji (2,4 grama) denar jest stosunkowo lekki. To dlatego, że został wybity w okresie „psucia się monety”, czyli wtedy, gdy inflacja doprowadziła do zmniejszenia ilości srebra w monecie, oświadcza Halle.
Kiedy Bjarne wykopał artefakt, nie był świadomy jego znaczenia – ale nie mógł się doczekać, by się dowiedzieć więcej. „Był okrągły i błyszczący”, podaje History Blog, „więc zrobił to, co zrobiłby każdy: wziął go do domu”.
Jego rodzina wysłała zdjęcia monety ekspertom, którzy spytali o opcję zobaczenia jej na żywo. Po szczegółowych badaniach byli w stanie określić, że pochodzi z czasów Marka Aureliusza, który rządził w latach 161-180 (znany jest także jako ostatni z „Pięciu Dobrych Cesarzy” Rzymu, obecnie znany za Rozmyślania - zbiór tekstów o stoicyzmie).
Na konferencji prasowej urzędnicy pochwalili chłopca za jego „uważność i ciekawość” i podarowali mu dwie książki archeologiczne.
Jednak Bjarne nie będzie mógł zatrzymać swojego znaleziska. Zgodnie z prawem, takie artefakty przechodzą na własność rządu. Halle ma nadzieję, że moneta trafi na wystawię w Muzeum Focke w Bremen, gdzie jest głową departamentu prehistorii i wczesnej historii. „Takiej monety jeszcze tu nikt nie widział”, mówi w oświadczeniu.
Bjarne nie ma nic przeciwko przekazaniu artefaktu.
„Moneta trafi do Muzeum Focke”, mówi, w rozmowie z Pandorą Dewan z Newsweeka. „Może tam zostać, a ja zawszę mogę przyjść i na nią popatrzeć. Inni także”.
 

Dział: Odkrycia

Autor:
Autor: Christopher Parker | Tłumaczenie: Maria Moczydłowska

Żródło:
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/german-child-finds-roman-silver-coin-in-school-sandbox-180982819/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE