Czym jest konfucjanizm?
Krótkie wprowadzenie do chińskiego systemu etycznego. Podkreślając znaczenie poprawnego zachowania, lojalności i posłuszeństwa hierarchii, konfucjanizm jest systemem etycznym stworzonym przez chińskiego uczonego K’ung Fu-tzu (łac. Konfucjusz) w szóstym wieku p.n.e. w Chinach. Konfucjusz (551-479 p.n.e.), wędrowny nauczyciel, systematyzował głównie elementy starożytnej chińskiej filozofii, które zostały potem opracowane przez jego uczniów w dwóch autorytatywnych tomach znanych jako Czteroksiąg konfucjański i Pięcioksiąg konfucjański.
Konfucjanizm skupiał się na edukacji jako formie zdobywania wartości oraz statusu społecznego i został przyjęty jako oficjalna szkoła filozoficzna za panowania cesarza Wu Ti z dynastii Han w II wieku p.n.e. Ten chiński system urzędników niedziedzicznych – wysoko postawionych urzędników mianowanych poprzez surowy system egzaminów cesarskich – inspirowany był naukami Konfucjusza. W pierwszym wieku naszej ery Konfucjusz stał się obiektem czci na terenie całych Chin. Konfucjanizm rozprzestrzenił się na tereny Wietnamu znajdujące się pod chińską okupacją. Wybudowany w Hanoi w 1070 roku, pierwszy uniwersytet w Wietnamie usytuowany jest w świątyni Konfucjusza, którą anglojęzyczni turyści mogą znać pod nazwą „Świątynia Literatury”.
Oparty na chińskim modelu, system egzaminacyjny dla urzędników państwowych, wzorowany na konfucjańskim, został wprowadzony w Wietnamie w 1075 roku i przetrwał aż do 1919, kiedy to został zniesiony przez Francuzów. Idee Konfucjusza – tak samo jak Taoizmu i Buddyzmu – nadal mają ogromne znaczenie w Wietnamie, gdzie poszanowanie i posłuszeństwo wobec rodziny są kluczowe dla społeczeństwa.
Dział: Historia
Autor:
Autor: Christopher Gosha | Tłumaczenie: Maria Moczydłowska
Źródło:
https://www.historytoday.com/history-matters/what-confucianism