Egipt odnajduje artefakty sprzed 4 000 lat w pobliżu świątyni królowej Hatszepsut
Po trzech latach wykopalisk archeolodzy odkryli między innymi grobowce wysokich rangą urzędników oraz dzieła sztuki pochodzące z czasów panowania córki faraona Totmesa.
Zdjęcie: AFP/Khaled Desouki
Egipt ujawnił w środę nowe odkrycia archeologiczne, w tym grobowce wysokich rangą urzędników sprzed 4 000 lat oraz dzieła sztuki z czasów królowej Hatszepsut. Znaleziska te zostały odkryte w starożytnej nekropolii w słynnym mieście Luksor. Artefakty, które ujrzały światło dzienne po trzech latach wykopalisk, znaleziono w regionie Deir al-Bahari, na nekropolii tebańskiej po zachodniej stronie Nilu – poinformował w komunikacie egiptolog Zahi Hawass, kierujący misją we współpracy z Najwyższą Radą Starożytności Egiptu.
Odkrycia obejmują okres od XV dynastii (1650-1550 p.n.e.) do potężnej XVIII dynastii (1550-1292 p.n.e.), w której panowali m.in. królowa Hatszepsut i faraon Tutanchamon. Zespół archeologów odsłonił nienaruszoną część fundamentów świątyni doliny pogrzebowej królowej Hatszepsut, a także dzieła sztuki, w tym płaskorzeźby oraz kolorowe i wyjątkowo dobrze zachowane inskrypcje.
„To najpiękniejsze reliefy, jakie widziałem w życiu” – Zahi Hawass, egiptolog
Ozdobione 1 500 bloków przedstawia królową Hatszepsut oraz jej następcę, Totmesa III, wykonujących rytuały sakralne. „To najpiękniejsze reliefy, jakie widziałem w życiu” – powiedział Zahi Hawass, który ujawnił te odkrycia. „Po raz pierwszy mamy do dyspozycji kompletny zestaw dekoracji świątyni pochodzącej z XVIII dynastii” – dodał w rozmowie z dziennikarzami.
Odkrycie grobowców z okresu Średniego Państwa
Pod fundamentami świątyni archeolodzy odkryli nienaruszony depozyt narzędzi ceremonialnych z wyrytym imieniem królowej Hatszepsut. Wśród innych znalezisk znalazły się grobowce wykute w skale, pochodzące z okresu Średniego Państwa, należące do wysokich rangą urzędników, a także grobowiec „nadzorcy pałacu” królowej Tetiszeri z XVII dynastii – babki faraona Ahmose, który wypędził Hyksosów z Egiptu.
Hyksosi, najeźdźcy z Azji Zachodniej, przejęli kontrolę nad deltą Nilu około 1638 roku p.n.e., rządząc częścią Egiptu aż do swojej klęski i wypędzenia przez faraona Ahmose w 1530 roku p.n.e. Archeolodzy odkryli również szyby grobowe zawierające drewniane trumny ozdobione motywem pióra z XVII dynastii, grobowce dzieci, w których znaleziono zabawki, oraz fragmenty nekropolii ptolemejskiej w Asasif, w pobliżu świątyni królowej Hatszepsut.
Środowa zapowiedź zbiegła się z intensyfikacją działań Egiptu na rzecz ożywienia sektora turystyki, który stanowi kluczowe źródło walut obcych dla zmagającej się z trudnościami gospodarki. Po licznych niepowodzeniach, jakie nastąpiły w wyniku zamieszek politycznych po powstaniu w 2011 roku, turystyka w ostatnich latach zaczęła się odradzać. W ubiegłym roku Egipt odwiedziło 15,7 miliona turystów, a w tym roku kraj liczy na przyciągnięcie 18 milionów odwiedzających.
Dział: Starożytność
Autor:
Le Figaro z AFP (Agence France-Presse) | Tłumaczenie Laura Śniada — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/