2025-01-11 17:22:29 JPM redakcja1 K

Ekspert wyjaśnia dlaczego większość Wielkiego Muru Chińskiego znajduje się w prowincji Hebei

SHIJIAZHUAZHUANG, 10 stycznia (Xinhua) - rozważania ekspertów: dlaczego mówi się, że większość Wielkiego Muru Chińskiego znajduje się w prowincji Hebei?

Zdjęcie: pochodzące z mediów społecznościowych

Od okresu Walczących Królestw aż do dynastii Ming, Wielki Mur powstawał na przestrzeni ponad 2000 lat. Jego obecna długość wynosi 21 196 kilometrów i obejmuje m.in. odcinki przebiegające przez prowincję Hebei, sąsiadującą ze stolicą Chin, Pekinem. Wielki Mur w Hebei zawsze był mało znany, introwertyczny, a nawet „tajemniczy”, a jego istotny status oraz wyjątkowość nie zostały ukazane światu zewnętrznemu. Reporter China News Network przeprowadził wywiad z prezesem Instytutu Badawczego Wielkiego Muru Chińskiego, profesorem Uniwersytetu Northeastern Zhao Chen, o tym, że interpretacja Wielkiego Muru w prowincji Hebei nie jest jednakowa.

„Wielki Mur w Hebei wyróżnia się oryginalnością, wyjątkowością i niezwykłością. Jest to najlepiej zachowany i najbardziej reprezentatywny odcinek Wielkiego Muru Chińskiego” – skomentował Zhao Chen.


Wielki Mur Jinshanling w powiecie Luanping, w mieście Chengde, w prowincji Hebei. Zdjęcie: Zhao Chen

Część Wielkiego Muru przecina prowincję Hebei, rozciągając się wzdłuż gór Yanshan i Taihang, łącząc Liao, Mongolię, Tianjin, Pekin i Jin.

„Wielki Mur został wzniesiony w strategicznych miejscach, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu do kontrolowania przepływu ludzi i towarów. Prowincja Hebei posiada morze na wschodzie, góry Taihang na zachodzie i góry Yan na północy, co tworzy naturalną, trójstronną barierę.”. Zhao Chen powiedział, że góry Taihang i Yan w Hebei są usiane Wielkimi Murami z okresu Walczących Królestw, Qin, Han, Północnego Wei i Północnego Qi aż do dynastii Ming, Historyczny zasięg i czas istnienia Wielkiego Muru w Hebei nie ustępują żadnej innej prowincji, przez którą przebiegają odcinki Wielkiego Muru.

Jeśli chodzi o rodzaje odcinków Wielkiego Muru, w Hebei znajdują się zarówno górskie Wielkie Mury, morskie Wielkie Mury obronne, jak i równinne Wielkie Mury. „Można powiedzieć, że z wyjątkiem pustynnego Wielkiego Muru, wszystkie inne rodzaje są reprezentowane przez terytorium Hebei.” powiedział Zhao Chen.

Zhao Chen nazwał Wielki Mur Hebei „punktem kulminacyjnym Wielkiego Muru Chińskiego”. Wyjaśnił to tym, że większość ceglanego Wielkiego Muru Chińskiego znajduje się w Hebei.

Szczególnie warto wspomnieć, że Qi Jiguang, słynny generał i oficer generalny Jizhen z dynastii Ming, budując Wielki Mur w sekcji Jinshanling w hrabstwie Luanping, Chengde, Hebei, twórczo zaprojektował i zbudował „jeżdżące w siodle puste wieże wroga” na podstawie „pływających solidnych platform wroga o końskiej twarzy”, które wcześniej jeździły po murze.”

Ta unikalna konstrukcja budynku obronnego, z centralnym zagłębieniem, górnym piętrem i czterema stronami wyposażonymi w otwory strzelnicze, służyła nie tylko jako miejsce zakwaterowania żołnierzy i punkt obserwacyjny, ale także do przechowywania żywności i amunicji

„Wydrążony budynek obronny, będący innowacją w porównaniu do wcześniejszych konstrukcji Wielkiego Muru, pozwalał na stacjonowanie żołnierzy w bardziej komfortowych warunkach, chroniąc ich przed wiatrem i deszczem. W czasie wojny umożliwiał szybkie przeprowadzenie ataku. Podniesione drzwi budynku ułatwiały kontrolę dostępu, co zapobiegało utracie całej linii obrony Wielkiego Muru” – powiedział Zhao Chen, podkreślając, że był to kluczowy element systemu obrony wojskowej w czasach dynastii Ming.


Budynek ogólny Wielkiego Muru Jinshanling. Zdjęcie: Zhao Chen

Według Zhao Chena, Qi Jiguang początkowo planował zbudować ponad 1000 wydrążonych wież obronnych w obrębie swojego obszaru działań. Ostatecznie, przed opuszczeniem urzędu, zrealizowano budowę jedynie 900 z nich, z czego większość znajduje się na terenie prowincji Hebei. Wieże te stanowią najwyższe osiągnięcie wojskowego systemu obronnego dynastii Ming.

Zhao Chen powiedział, że jeśli chodzi o cechy charakterystyczne Wielkiego Muru Hebei, zarówno oryginalność, jak i wyjątkowość są dobrze odzwierciedlone w sekcji Jinshanling w hrabstwie Luanping.

„Jako najlepiej zachowany odcinek Wielkiego Muru Ming, Wielki Mur Jinshanling jest arcydziełem Qi Jiguanga”. Zhao Chen powiedział, że integruje on wszystkie formy architektoniczne Wielkiego Muru Ming, z jego złożoną konstrukcją, gęstymi budynkami, ceglanym Wielkim Murem i pustymi wieżami wroga, itp., z których wszystkie zostały zachowane w oryginalnym stanie w sekcji Jinshanling, która nazywana jest szczytem Wielkiego Muru Chińskiego.

Ponadto, ściana blokująca konie, ściana barykadowa, ściana z cegieł tekstowych, ściana cienia jednorożca i tak dalej są rzadkością wśród ruin Wielkiego Muru Chińskiego. „Zintegrowany system obronny składający się z ceglanego muru z tekstem, muru z cieniem jednorożca i budynku generała jest znanym charakterystycznym punktem Wielkiego Muru Jinshanling”. powiedział Zhao Chen.

Mówiąc o Wielkim Murze w Hebei, nie można pominąć odcinka „Wielkiego Muru o długości 10 000 mil (16 093 km) prowadzącego do Kamiennego Miasta Morskiego” – Lao Longtou. To miejsce, gdzie góry, przełęcze i morze tworzą arcydzieło obrony morskiej. Znajdują się tu również „pierwsza na świecie przełęcz” – Przełęcz Shanhaiguan oraz Brama Dajingmen, znana jako „Pierwsza Brama Wielkiego Muru”.


Dajingmen, Zhangjiakou, prowincja Hebei. Zdjęcie: Zhao Chen

Interesującym faktem jest, że Dajingmen, znajdujące się w Zhangjiakou w prowincji Hebei, jest jedynym przejściem wzdłuż Wielkiego Muru Chińskiego, które nosi nazwę „brama”. W przeciwieństwie do Shanhaiguan, Jiayuguan, Juyongguan, które są znane jako „cztery wielkie przejścia” Wielkiego Muru dynastii Ming, Dajingmen wyróżnia się nazwą „brama” zamiast „przejścia”. Dlaczego zatem Dajingmen jest określane mianem „bramy”, a nie „przejścia”?

Zhao Chen wyjaśnia, „Guan” w imieniu „zamknięty, zamknięty”, skupiający się na obronie, nazywany „drzwiami” koncentruje się na otwieraniu. Dajingmen jako północna łąka „Tea Horse Road” - punkt początkowy alei Zhangku, odpowiednik otwartych drzwi, nie ma piętra powyżej ani wewnątrz, nie ma schodów i innych udogodnień, to otwarte drzwi, drzwi integracji, drzwi do przyszłości i stały się symbolem otwartości, pokoju i tolerancji narodu chińskiego.

„Wielki Mur w Hebei jest nie tylko wspaniały, ale wciąż czeka na dalsze badania i odkrycia” – powiedział Zhao Chen. 

Autor:
Zhouchi, Niu Lin Chen Shiyu | Tłumaczenie Wiktoria Derylak — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.chinanews.com.cn/cul/2025/01-10/10350869.shtml

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE