2023-01-04 14:15:54 JPM redakcja1 K

Gorączka złota w Kalifornii

W styczniu 1848 roku, w pobliżu tartaku Johna Suttera w Kalifornii, znaleziono złoto. Odkrycie to zapoczątkowało kalifornijską gorączkę złota, podczas której ponad 300 000 ludzi z całego świata przybyło do Kalifornii, aby się wzbogacić.

Chociaż większość z nich stanowili Amerykanie i europejscy imigranci, którzy podróżowali do Kalifornii lądem ze wschodniego wybrzeża, wielu przybyło statkami z Ameryki Południowej i Azji. Kiedy dotarli do Kalifornii, 49ersi, jak ich nazywano, stworzyli własne obozy z namiotami i chatami.

Na początku samorodki złota leżały na ziemi i trzeba było je tylko podnieść. Złoto znajdywane w rzekach było odławiane. Przy końcu lat 50. większość złota leżącego na powierzchni została już wydobyta. Nowe firmy zaczęły używać maszyn do wydobywania złota i oddzielania go od skał. Wielu ludzi stało się milionerami niemal z dnia na dzień, inni zaś opuszczali Kalifornię nie znalazłszy niczego.

Gorączka złota miała ogromny wpływ na amerykański zachód.  Populacja Kalifornii rosła bardzo szybko i w 1850 roku Kalifornia stała się amerykańskim stanem. Przed gorączką złota ludzie żyli w małych miasteczkach rozsianych po całym stanie. Do 1850 roku San Francisco rozrosło się z małej osady liczącej zaledwie 200 osób do kwitnącego miasta liczącego ponad 30 000 mieszkańców. Kiedy przybyli poszukiwacze złota, musieli zbudować drogi i inną infrastrukturę na całym obszarze. W połowie wieku gorączka złota pomogła w ukończeniu pierwszej kolei transkontynentalnej, umożliwiając ludziom jak najszybsze dotarcie na zachodnie wybrzeże.

Na początku gorączki złota Kalifornia była stanem bezprawia. Ktokolwiek znalazł złoto, miał prawo wykopać je z ziemi i mógł je zatrzymać. Choć tylko nieliczni ludzie stali się naprawdę bogaci kopiąc złoto, Kalifornia przyciągnęła tysiące ludzi, którzy zakładali różnego rodzaju biznesy.  Jednym z nich był Levi Strauss, który w latach 50. XIX wieku zaczął sprzedawać dżinsy w San Francisco. Inni otwierali domy towarowe i sklepy dla górników.

Złoto okazało się cenne dla osadników w Kalifornii.  Samorodki były wymieniane na towary, których potrzebowali górnicy. Cudzoziemcy często wysyłali złoto z powrotem do domu. Powstały nowe banki, które wymieniały złoto na banknoty.  Wkrótce po znalezieniu złota zaczęto bić pierwsze złote monety.

Kalifornijska gorączka złota miała również wiele negatywnych skutków. Rdzenni Amerykanie, którzy żyli na terenach, gdzie odkryto złoto, zostali wyparci przez białych osadników. Stracili wiele ze swoich siedlisk i dostaw żywności, ponieważ ryby zostały zatrute, a zwierzęta zabite.

"Kalifornijski sen" stał się ściśle związany z gorączką złota. Jak wielu innych przed nimi, Imigranci udawali się do Złotego Stanu, żeby szukać szczęścia i stać się bogatymi. W kolejnych dekadach Kalifornia stała się krainą rolników, filmowców i przedsiębiorców, którzy inwestowali w nowe technologie. W XX wieku powstała tam Dolina Krzemowa, amerykańskie centrum zaawansowanych technologii.

Autor:
English Online | Articles in Easy Understandable English for Learners | Tłumaczenie: Krzysztof Morys

Żródło:
https://www.english-online.at/history/california-gold-rush/california-gold-rush.htm

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.