2023-12-01 18:12:54 JPM redakcja1 K

Królowa Meret-Neith mogła być pierwszą władczynią Egiptu. Zaskakujące odkrycie w starożytnym egipskim grobowcu

Meret-Neith, która miała panować 5 000 lat temu, była najpotężniejszą kobietą ówczesnych czasów. Choć zdania naukowców w tej sprawie są podzielone, odkrycie to stanowi wyjątkową sensację w historii Egiptu.

Kompleks grobowy królowej Meret-Neith. (Zdjęcie: E.C. Kӧhler) 

Królowa Meret-Neith była żoną króla Dżeta i matką jego następcy, króla Dena. Jej grobowiec w Abydos (środkowy Egipt) został po raz pierwszy odkryty w 1900 r. wraz z 41 grobami jej służących i dworzan. Jednak dopiero niedawno zespół pod kierunkiem Christiany Köhler, archeologa z Uniwersytetu Wiedeńskiego, rozpoczął wykopaliska w grobowcu monarchini.

Obraz zawierający ziemia, na wolnym powietrzu, Ruiny, skała

Opis wygenerowany automatycznie 

Nieotwarte dzbany z winem sprzed 5000 lat (Zdjęcie: E.C. Kӧhler) 

Inskrypcje odkryte wewnątrz grobowca, znajdującego się w Abydos (środkowy Egipt), wskazują również, że Meret-Neith odgrywała ważną rolę w skarbcu i służyła na innych stanowiskach rządowych około 3 000 roku p.n.e.

Ku ich zaskoczeniu, archeolodzy znaleźli wiele dóbr grobowych, które wskazują na członka rodziny królewskiej. Znaleziono setki dzbanów na wino sprzed 5 000 lat, wiele z nich zapieczętowanych z resztkami napoju i doskonale zachowanymi pestkami winogron. Ponadto inskrypcje odkryte wewnątrz grobowca wskazują, że królowa sprawowała pieczę nad królewskim skarbem.

Wcześniej imię Meret-Neith zostało znalezione na liście starożytnych królów Egiptu w grobowcu jej syna. Po nim następował tytuł "matka króla". To wraz z nowymi dowodami, doprowadziło zespół Köhlera do wniosku, że Meret-Neith mogła być pierwszą władczynią Egiptu. Zespół spekuluje, że przejęła władzę na kilka lat po śmierci męża, ponieważ jej syn był zbyt młody, by rządzić.

Wcześniej imię Meret-Neith było poprzedzone tytułem "matka króla”, zostało odnalezione na liście starożytnych królów Egiptu w grobowcu jej syna. Pozwoliło to stwierdzić, że była pierwszą kobietą, która władała Egiptem. Zespół archeologów przypuszcza, że przejęła władzę na kilka lat po śmierci męża, ponieważ jej syn był zbyt młody, by rządzić.

Obraz zawierający na wolnym powietrzu, jedzenie, ziemia, omułek

Opis wygenerowany automatycznie

Nasiona winogron sprzed 5 000 lat. (Zdjęcie: E.C. Kӧhler)

Ale nie wszyscy zgadzają się z nową teorią. Niektórzy eksperci uważają, że kobiety rzadko panowały w starożytnym Egipcie, zwłaszcza tak wcześnie. "Żony i córki nie były zazwyczaj brane pod uwagę w kontekście sukcesji królewskiej" – mówi dr. Margaret Maitland, kurator w National Museums Scotland. Przyznaje jednak, że starożytna królowa miała "niezwykle wysoki poziom autorytetu jak na królowe".

Köhler nie jest zaskoczona sceptycyzmem i mówi: "Rzeczywiście wśród egiptologów toczy się wiele debat, ponieważ dowody nie są całkowicie rozstrzygające. Jestem prawie pewna, że po zakończeniu wykopalisk będziemy wiedzieć więcej".

Nawet gdyby faktycznie panowała Meret-Neith nie byłaby uważana za faraona, ponieważ ten neutralny płciowo tytuł został przyjęty znacznie później.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE