Karol Marks: człowiek, myśliciel i rewolucjonista
Karol Marks był jednym z najważniejszych myślicieli XIX wieku. Jako jeden z założycieli komunizmu przewidział, że robotnicy zbuntują się przeciwko właścicielom fabryk i sami przejmą kontrolę nad gospodarką i rządem.
Zdjęcie: Fickr, Saigneurdeguerre
W 1900 roku idee Marksa wywarły wpływ na wiele komunistycznych rządów.
Karol Marks urodził się w 1818 roku w Trewirze w Niemczech. Pochodził z żydowskiej rodziny, ale jego ojciec przeszedł na luteranizm przed narodzinami Karola. W 1835 roku Marks rozpoczął studia prawnicze w Bonn i Berlinie. Tam krytykował religię i rząd pruski, który w tym czasie kontrolował Niemcy. Zajął się dziennikarstwem i został redaktorem radykalnej gazety.
W 1843 roku Marks poślubił córkę bogatego niemieckiego barona. Para przeniosła się do Paryża, gdzie mieszkała z wieloma innymi intelektualistami. Tam zaczął odczuwać sympatię do robotników i biednych ludzi. Poznał również i zaprzyjaźnił się z niemieckim dziennikarzem Fryderykiem Engelsem. Kiedy Francja stała się jednym z sojuszników Prus, francuski rząd rozprawił się z ludźmi, którzy ich krytykowali.
W 1849 r. Max uciekł do Londynu. Do tego czasu zdążył już wydać pieniądze swojej żony i para stała się biedna. Marks próbował przetrwać, pisząc artykuły do New York Tribune i innych gazet. W Londynie Marks założył Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników, grupę, która chciała poprawić życie klasy robotniczej. W tym czasie napisał swoją najsłynniejszą książkę „Das Kapital” (Kapitał)
Podczas rewolucji przemysłowej wielu robotników fabrycznych i górników w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii zarabiało niewiele i musiało żyć i pracować w złych warunkach. W Manifeście Marksa opublikowanym w 1848 r. stwierdził on, że Ameryka Północna i Europa upadną gospodarczo i społecznie. Zaprosił również innych robotników do przyłączenia się do jego ruchu.
W „Das Kapital” Marks argumentował, że klasa robotnicza produkuje więcej dóbr i usług, niż mogą kiedykolwiek zużyć, a z drugiej strony właściciele fabryk mają więcej, niż sami wyprodukowali. Twierdził, że ten konflikt klas występował przez całą historię. W starożytnym świecie byli panowie i niewolnicy, w średniowieczu panowie i wasale, w przemysłowym świecie XIX wieku byli właściciele klasy średniej i robotnicy.
Marks wierzył, że w miarę upływu czasu kapitalizm pomoże rozpocząć rewolucję. Produkcja coraz większej ilości dóbr doprowadzi do nadprodukcji. Ludzie nie będą mogli kupić wystarczająco dużo, a fabryki będą musiały zwalniać pracowników. To, według Marksa, rozgniewa klasę robotniczą, która rozpocznie rewolucję w celu przejęcia gospodarki i rządu. Powstanie prawdziwe społeczeństwo komunistyczne.
Teorie Marksa miały duży wpływ na świat komunistyczny. Związek Radziecki pod rządami Lenina stał się pierwszym i największym państwem komunistycznym. Inne narody komunistyczne rozwinęły się w Europie Wschodniej, a także w Chinach, na Kubie i w Korei Północnej. W 1991 roku komunizm upadł w Związku Radzieckim i Europie Wschodniej. Inne narody komunistyczne, takie jak Chiny, powoli wprowadzały kapitalizm do swoich gospodarek. Fakt, że wiele osób krytykuje dziś kapitalizm, pokazuje, że pisma Marksa nadal mają wpływ na naszą gospodarkę.
Dział: 1815-1918
Autor:
Alana Woods | Tłumaczenie: Krzysztof Morys
Źródło:
https://www.marxist.com/karl-marx-man-thinker-and-revolutionary.htm