2023-05-06 19:29:58 JPM redakcja1 K

Kingston upon Thames: Londyńskie miasto królów i królowych

To podmiejskie przedmieście w południowo-zachodnim Londynie jest jedną z zaledwie trzech królewskich dzielnic w stolicy. Jednak większość odwiedzających nie zna niezwykłych wydarzeń, które miały tu miejsce.

 

W niepozornym zakątku Kingston upon Thames, niepozornym miasteczku nad Tamizą, stoi kamień. To nie jest zwykły kamień; chroniony przez pierścień niebieskich żelaznych szyn zaprojektowanych tak, aby naśladować koronę, z siedmioma filarami reprezentującymi siedmiu królów, których imiona są wyryte u podstawy kamienia. Ten wyznaczony pomnik historyczny jest, zgodnie z legendą, kamieniem koronacyjnym Anglii.

Kigston, bo tak nazywa się to miasto, jest centrum administracyjnej słynnej londyńskiej gminy. Ze względu na niewielką odległość od słynnego pałacu Hampton Court, najsłynniejszej rezydencji Henryka VIII i ulubionego miejsca kręcenia wielu dramatów historycznych, takich jak Bridgerton, jest to popularny węzeł komunikacyjny dla turystów, choć wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z niezwykłych wydarzeń, które miały tu miejsce.

To dlatego, że Kingston upon Thames nie jest zwykłą dzielnicą Londynu. To stare miasto targowe zostało nazwane pierwszą Królewską Dzielnicą Anglii i jest jedną z trzech królewskich dzielnic Londynu ze względu na silne dziedzictwo arystokratyczne.

Miejski Kamień Koronacyjny jest teraz szczególnie istotny. W związku ze zbliżającą się koronacją króla Karola III, odbyła się szkocka debata na temat tego, czy Szkocja powinna przetransportować w tym tygodniu Kamień Przeznaczenia, ceremonialny kamień koronacyjny wszystkich brytyjskich monarchów, do Opactwa Westminsterskiego. Debata odbyła się na skutek protestu przeciwko temu, że Szkocji odmówiono przeprowadzenia kolejnego referendum w sprawie uzyskania niezależności. Podczas gdy oficjalny kamień jest teraz w Londynie przygotowany do koronacji, niewiele osób wie, że Anglia ma swój własny kamień koronacyjny, właśnie tutaj, w Kingston.

 

Znaczenie Kingston upon Thames sięga X wieku, kiedy to król Athlestan, najbardziej znany król saski, został tu koronowany w 925 roku. Athlestan jest uważany za pierwszego króla Anglii, który pokonał w bitwie pod Brunanburh sojusz Wikingów i Szkotów pod Yorkiem, jednocząc mapę Wysp Brytyjskich i oznaczając Kingston jako miejsce, w którym narodziła się zjednoczona Anglia.

Uważa się, że koronacja Athlestana miała miejsce w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół Wszystkich Świętych. Miejsce to zostało prawdopodobnie wybrane ze względu na niewielką odległość od granicy dawnych królestw Wessex i Mercii, które Athlestan również zjednoczył podczas swojego panowania. Chociaż do lat 90. XVII wieku nie istniały żadne zapiski na temat kamienia; uważa się, że w ramach ceremonii Athlestan usiadł na kamieniu koronacyjnym, odbierając swoją koronę. Replika tej pierwszej korony, która powstała na podstawie ilustracji z ceremonii z 4 września 925 roku, jest wystawiona w kościele.

„Tak więc, nie dość, że mamy Kamień Koronacyjny, to możliwe, że był to akt pierwszej w historii udokumentowanej koronacji w Anglii”, stwierdził Julian McCarthy, wolontariusz-przewodnik turystyczny w Kingston upon Thames.

Kingston pozostało ulubionym miejscem koronacji królewskich, w którym koronowano między innymi Edreda w 946 r. i Ethelreda II Bezradnego w 979 r.; ponadto opowieści mówią, że wszyscy królowie zasiadali na tym samym kamieniu koronacyjnym. Ponieważ nie istnieją żadne dodatkowe zapisy dotyczące Kamienia Koronacyjnego, nie jest pewne, kiedy i dlaczego przestał on być używany. Jednak zachowała się jedna tradycja z Kingston: koronacyjne „ordo” (co oznacza „porządek” po łacinie), skomponowane dla Athlestana przez Athelma (ówczesnego arcybiskupa Canterbury), które jest nadal używane przy koronacjach brytyjskich monarchów, w tym przy koronacji królowej Elżbiety II w 1953 roku, i prawdopodobnie zostanie użyte przy nadchodzącej koronacji króla Karola III.

Spacer po Kingston podczas darmowej wycieczki z przewodnikiem ujawnia historyczny królewski patronat tej dzielnicy. Posągi dawnych królów i królowych zdobią starożytne budynki przy Rynku, a chociaż od koronacji królów saskich w Kingston minęło ponad tysiąclecie, kamień nadal jest wystawiony przed ratuszem miejskim jako ważny symbol przeszłości miasta.

Dzięki tym głęboko zakorzenionym powiązaniom królewskim i temu, że Kingston już od średniowiecza było znane jako nieoficjalna gmina królewska, król Jerzy V w 1927 roku uznał Kingston za gminę królewską. W 1965 r. królowa Elżbieta II wydała kolejny przywilej królewski potwierdzający tytuł Kingston jako „Królewskiej Gminy Kingston upon Thames”.

„Jesteśmy niezwykle dumni, że jesteśmy najstarszą królewską gminą w kraju, miejscem, w którym nie tylko koronowano pierwszych królów saskich, ale również domem dla Kamienia Koronacyjnego, o którym mówi się, że jest miejscem koronacji siedmiu anglosaskich królów i miejscem, w którym rozpoczęła się Anglia”, powiedziała podczas niedawnej uroczystości radna Nicola Nardelli, zastępczyni burmistrza Królewskiej Gminy Kingston upon Thames.

Aby uczcić koronację, 7 maja Kingston upon Thames organizuje paradę koronacyjną na zabytkowym rynku, która rozpocznie się paradą z repliką korony króla Athelstana, po której wystąpi lokalny zespół prezentujący historię Kingston od przeszłości do współczesności.

„Dzięki naszemu bliskiemu związkowi z królewską historią Wielkiej Brytanii, z niecierpliwością czekamy na spotkanie z naszymi wspólnotami w przyszłym miesiącu, aby świętować koronację króla, gdzie duch społeczności Kingston będzie niewątpliwie w centrum obchodów”, dodała Nardelli.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE