2023-08-08 20:01:51 JPM redakcja1 K

Kompleks świątynny na greckiej wyspie ujawnia „niezliczone” ofiary pozostawione przez starożytnych wyznawców

ATENY, Grecja (AP) – Archeolodzy prowadzący wykopaliska w sanktuarium na szczycie wzgórza na wyspie Kitnos na Morzu Egejskim odkryli „niezliczone” ceramiczne ofiary pozostawione przez starożytnych wyznawców na przestrzeni wieków, poinformowało w środę greckie Ministerstwo Kultury.

W oświadczeniu ministerstwa stwierdzono, że znaleziska z tegorocznych prac obejmowały ponad 2000 nienaruszonych glinianych figurek, przedstawiających głównie kobiety i dzieci, ale też aktorów płci męskiej, a także żółwie, lwy, świnie i ptaki.

Kilka odkrytych ceremonialnych naczyń ceramicznych jest związanych z kultem Demeter, starożytnej greckiej bogini rolnictwa i jej córki Persefony, której poświęcono wykopany kompleks świątynny.

Nadmorska miejscowość Vryokastro na Kitnos była starożytną stolicą wyspy, zamieszkaną przez przerwy między XII wiekiem przed naszą erą i siódmym rokiem naszej ery, kiedy została opuszczona na rzecz silniejszej pozycji w okresie najazdów piratów.

Artefakty pochodziły ze skąpych ruin dwóch małych świątyń, długiego budynku w pobliżu, który mógł służyć jako magazyn świątynny i pobliskiego dołu, w którym zakopywano starsze ofiary, aby zrobić miejsce na nowe. Sanktuarium było używane przez około tysiąc lat, począwszy od VII wieku przed naszą erą.

Podczas wykopalisk prowadzonych przez grecki Uniwersytet Tesalii i Ministerstwo Kultury znaleziono także luksusową ceramikę importowaną z innych części Grecji, ozdobne lampy i fragmenty rytualnych waz używanych w kulcie Demeter i Persefony w Eleusis, starożytnych przedmieściach Aten.

Nie jest jasne, w jakim stopniu kompleks na Kitnos był związany z Eleusis, jednym z najważniejszych ośrodków religijnych w starożytnej Grecji, gdzie boginie były czczone podczas tajnych rytuałów, które były dostępne tylko dla osób wtajemniczonych, którym zakazano mówić o tym co widzieli. Wiadomo, że sanktuarium w Eleusis posiadało ziemię na wyspie.

Kitnos, w archipelagu Cyklad, została po raz pierwszy zamieszkana około 10 000 lat temu. Jej złoża miedzi wydobywano od III tysiąclecia przed naszą erą, a w czasach rzymskich było to miejsce zsyłki politycznej.

Wykopaliska mają trwać do 2025 roku.

Dział: Odkrycia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE