2024-06-25 12:02:28 JPM redakcja1 K

Nauczyciel znalazł kamień ze starożytnymi zapiskami ogham w ogrodzie Coventry w Irlandii

Kamień z napisami stworzonymi 1600 lat temu zostanie wystawiony w muzeum.

Kamień ogham, o długości 11 cm i wadze 139 gramów, został znaleziony w zarośniętym ogrodzie. Fotografia: The Herbert Art Gallery and Museum

Nauczyciel geografii porządkował swój przerośnięty ogród w swoim domu w Coventry kiedy nagle znalazł kamień z dziwnymi nacięciami. Zaintrygowany, wysłał fotografie lokalnego archeologowi i był w szoku, kiedy usłyszał, że te znaki zostały stworzone ponad 1600 lat temu, a ów artefakt był godzien wystawienia w muzeum.

Prostokątny piaskowiec odkryty przez Grahama Seniora był zapisany w ogham, alfabecie użytym we wczesnym średniowieczu głównie do pisania w języku irlandzkim.

Zanim Irlandczycy zaczęli pisać manuskrypty zrobione z weliny, używali systemu pisania ogham, składającego się z grupy równoległych linii na materiałach takich jak kamienie. Rzadkie odkrycia takich kamieni pozwalają nam zobaczyć język irlandzki przed wdrożeniem łaciny.

55-letni Senior powiedział: „Po prostu czyściłem kwietnik od chwastów i kamieni i zobaczyłem to coś i pomyślałem: „To nie jest naturalne, to nie są zarysy od zwierzęcia. Nie mogło to być poniżej czterech do pięciu cali (10 – 13 centymetrów) pod powierzchnią”.

Umył kamień i skonsultował krewnego archeologa, który polecił mu skontaktować się z Portable Antiquities Scheme, który zaleca notowanie obiektów archeologicznych znalezionych przez ich członków.

Graham Senior, który znalazł kamień z Ali Wells, kuratorem wystaw w Herbert Art Gallery and Museum w Coventry. Fotografia: The Herbert Art Gallery and Museum

Teresa Gilmore, archeolog i oficer łącznikowy Staffordshire oraz West Midlands znajdujących się w Birmingham Museum powiedziała: „To niesamowite odkrycie. Piękno Portable Antiquities Scheme znajduje się w osobach znajdujących rzeczy, które ciągle zmieniają naszą historię”.

„To odkrycie w szczególności dało nam wskazówkę w sprawie aktywności Coventry we wczesnym średniowieczu, co było dla nas trudnością. Każde znalezisko takie jak to dodaje kolejne kawałki puzzli i daje nam nieco więcej informacji”.

Kiedy Senior wysłał jej kilka zdjęć, od razu zauważyła w nich potencjał. Skontaktowała się z Katherine Forsyth, profesorem studiów celtyckich w University of Glasgow, która potwierdziła, że to skrypt ogham, z wczesnego stylu, który prawdopodobnie jest datowany na piąty albo szósty wiek, z możliwością do pochodzenia nawet i z czwartego stulecia.

Gilmore stwierdziła, że takie kamienie „są niezwykle rzadkie i zazwyczaj są znajdywane w Irlandii albo Szkocji... Odkrycie jednego w Midlands jest niespotykane”.

Zasugerowała, że może być to związane z ludźmi migrującymi z Irlandii albo regionalnego klasztoru z wczesnego średniowiecza. „Mnisi i klerycy często przemieszczaliby się między różnymi klasztorami”.

Kamień mierzy 11 centymetrów długości i waży 139 gramów i trzy z czterech stron zawierają napisy.

Gilmowie powiedziała, że nie wiadomo, w jakim celu obrobiono ten kamień. „Mógł być przenośną pamiątką. Nie mamy pojęcia. To bardzo ciekawe odkrycie” - dodała.

Czy te napisy można odczytać? „Maldumcail/ S/ Lass” - odpowiedziała Gilmore. „Pierwsza część oznacza imię osoby, Mael Dumcail. Druga część jest cięższa do odszyfrowania. Nie wiemy co oznacza S/Lass. To prawdopodobnie lokacja. Czyli tekst tłumaczy się na zrobił mnie

Senior powiedział, że był podekscytowany wiadomością, że ten artefakt był czymś ważnym, po czym dodał: „Nie mieszkamy daleko od rzeki Sowe. Myślę, że to musiała być droga handlowa”.

Kamień zostanie wystawiony w Herbert Art and Museum w Coventry, do którego zostanie też permamentnie oddany przez Seniora.

Zostanie częścią nowej wystawy Collecting Coventry, która otworzy się 11 maja.

Ali Wells, kurator muzeum, powiedziała: „Jest to naprawdę niezwykłe. Ten język oryginalnie pochodzi z Irlandii. Żeby znaleźć coś takiego w Coventry, to jest ekscytującą zagadką. Coventry było rozkopywane przez lata, zwłaszcza w centrum miasta, dlatego nie ma tak wiele nowych odkryć. To prawdziwa niespodzianka”.

Autor:
Dalya Alberge | Tłumaczenie: Emilia Krefft - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.theguardian.com/science/article/2024/may/08/teacher-finds-stone-ancient-ogham-writing-ireland-coventry-garden

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE