2024-06-11 06:44:55 JPM redakcja1 K

Odkryto prawdopodobnie największe ryty naskalne na świecie

Największe na świecie ryty naskalne mogły zostać znalezione w Ameryce Południowej. Monumentalne obrazy mają co najmniej 2000 lat i kilkadziesiąt metrów długości – i mogły służyć jako przestroga.

Ryty zostały wyryte w ścianach skalnych wzdłuż rzeki Orinoko. Źródło: dr Philip Riris/dpa/--

W Ameryce Południowej odkryto prehistoryczne ryty naskalne uważane za największe na świecie. Rysunki wyryte w ścianach skalnych wzdłuż górnego i środkowego Orinoko w Wenezueli i Kolumbii mają kilkadziesiąt metrów długości, a największy ma ponad 40 metrów, podaje zespół badawczy z Bournemouth University, University College London (oba w Anglii) i Universidad de los Andes (Kolumbia) w czasopiśmie „Antiquity”.

Zdaniem badaczy zobrazowanie gigantycznego węża to największy jak dotąd pojedynczy ryt naskalny odnotowany na świecie. Inne tak zwane petroglify – ryty naskalne wykute w kamieniu z czasów prehistorycznych – przedstawiają postacie ludzkie i ogromne stonogi amazońskie.

„Te monumentalne miejsca były naprawdę duże i imponujące i wierzymy, że miały być oglądane z daleka”, powiedział w oświadczeniu Philip Riris, główny autor i wykładowca archeologicznego modelowania środowiska na Uniwersytecie w Bournemouth. Grupy prehistoryczne mogły wykorzystywać ryciny „do oznaczenia swojego terytorium i poinformowania ludzi, że tu mieszkają i oczekuje się od nich odpowiedniego zachowania” – stwierdził Riris. Sztuka naskalna, z których część była już znana, mogła powstać nawet 2000 lat temu. Podobne motywy na ceramice z tego regionu sugerowały, że mogą być one jeszcze starsze.

Ostrzeżenie w postaci węża

Wiele z największych rytów przedstawiało węże, według badaczy prawdopodobnie boa królewskie lub anakondy, które odegrały ważną rolę w mitach i wierzeniach miejscowej rdzennej ludności. „Węże są ogólnie postrzegane jako bardzo groźne, więc lokalizacja sztuki naskalnej mogła być sygnałem, że w tych miejscach należy uważać”, zasugerował Riris.

Według oświadczenia José Oliver z Instytutu Archeologii UCL, ryty znajdują się głównie wzdłuż odcinka rzeki Orinoko, która mogła być ważnym prehistorycznym szlakiem handlowym i podróżniczym. „Oznacza to, że był to ważny punkt kontaktowy i dlatego dawanie przykładu mogło być jeszcze ważniejsze – zaznaczenie swojej lokalnej tożsamości i poinformowanie gości, że tu jesteś".

Dział: Odkrycia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE