Ostatnie poszukiwania ofiar masakry rasowej w Tulsie z 1921 r. zakończyły się znalezieniem 3 kolejnych osób z ranami postrzałowymi
Masakra miała miejsce w ciągu dwóch dni w 1921 roku. Był to długo tłumiony epizod przemocy na tle rasowym, który zniszczył społeczność znaną jako Black Wall Street i zakończył się śmiercią aż 300 czarnoskórych osób.
Badacze i członkini komitetu nadzorującego pochówek Brenda Alford przenoszą pierwszy zestaw szczątków ekshumowanych z ostatniego miejsca wykopalisk na cmentarzu Oaklawn do laboratorium na miejscu w celu dalszych badań w Tulsie w stanie Okla. 13 września 2023 r. Zdjęcie: Mike Simons/AP
MIASTO OKLAHOMA - Ostatnie poszukiwania szczątków ofiar masakry rasowej w Tulsie z 1921 roku zakończyły się odkryciem trzech kolejnych ciał z ranami postrzałowymi, jak poinformowali śledczy.
Te trzy ciała należą do 11 zestawów szczątków, które ekshumowano podczas najnowszych prac wykopaliskowych na cmentarzu Oaklawn, jak przekazała w piątek stanowa archeolog Kary Stackelbeck.
„Dwie z tych ofiar postrzałowych mają ślady amunicji z dwóch różnych broni”, powiedziała Stackelbeck. „Trzecia ofiara, również postrzelona, nosi także ślady spalenia”.
Antropolog sądowy Phoebe Stubblefield, która pozostanie na miejscu, by badać szczątki, poinformowała, że jedna z ofiar doznała ran od kuli i strzału z broni śrutowej, podczas gdy druga została postrzelona pociskami o dwóch różnych kalibrach.
Poszukiwacze szukają prostych drewnianych trumien, ponieważ były one opisywane w ówczesnych artykułach prasowych, aktach zgonów i dokumentach zakładów pogrzebowych jako te, w których pochowano ofiary masakry, jak stwierdziła Stackelbeck.
Ekshumowane szczątki zostaną następnie wysłane do laboratorium Intermountain Forensics w Salt Lake City na badania DNA i genealogiczne w celu ich identyfikacji.
Poszukiwania zakończyły się nieco ponad miesiąc po pierwszej identyfikacji szczątków wcześniej ekshumowanych podczas poszukiwań ofiar masakry. Zidentyfikowano je jako szczątki weterana I wojny światowej C.L. Daniela z Georgii.
Nie było śladów ran postrzałowych u Daniela, jak wtedy powiedziała Stubblefield, zauważając, że jeśli kula nie trafi w kość i przejdzie przez ciało, taka rana prawdopodobnie nie mogłaby zostać wykryta po tylu latach.
To czwarte poszukiwania od czasu, gdy burmistrz Tulski G.T. Bynum rozpoczął projekt w 2018 roku, a dotychczas ekshumowano łącznie 47 ciał.
Bynum, który nie ubiega się o reelekcję, wyraził nadzieję, że poszukiwania ofiar będą kontynuowane.
„Mam nadzieję, że bez względu na to, kto będzie następnym burmistrzem, dostrzeże, jak ważne jest dokończenie tego śledztwa”, powiedział Bynum. „To część procesu, który jest konieczny, aby ostatecznie odnaleźć osoby zamordowane i ukryte ponad wiek temu”.
Stackelbeck poinformowała, że śledczy tworzą mapy grobów, aby ustalić, czy należy przeprowadzić dalsze poszukiwania.
„Co roku bazujemy na wcześniejszych fazach tego śledztwa. Nasze zgromadzone dane potwierdzają, że znajdujemy osoby pasujące do profilu ofiar masakry”, powiedziała Stackelbeck.
„Wszystkie te informacje weźmiemy pod uwagę, formułując nasze rekomendacje dotyczące tego, czy istnieją podstawy do kolejnych wykopalisk”, dodała.
Brenda Nails-Alford, potomkini ocalałych z masakry i członkini komitetu nadzorującego poszukiwania ofiar, wyraziła wdzięczność za starania Bynuma w odnalezieniu szczątków.
„Modlę się, aby te wysiłki były kontynuowane, by przynieść więcej sprawiedliwości i uzdrowienia tym, którzy zostali straceni, oraz ich rodzinom w naszej społeczności”, powiedziała Nails-Alford.
Na początku tego miesiąca Bynum i radna miejska Vanessa Hall-Harper ogłosili powołanie nowego komitetu, który ma zbadać różne możliwości reparacji dla ocalałych, ich potomków oraz dla północnej części Tulski, gdzie doszło do masakry.
Masakra miała miejsce w ciągu dwóch dni w 1921 roku. To długo tłumiony epizod przemocy na tle rasowym, który zniszczył społeczność znaną jako Black Wall Street, doprowadzając do śmierci nawet 300 czarnoskórych osób, przymusowego internowania tysięcy mieszkańców w obozach nadzorowanych przez Gwardię Narodową oraz zniszczenia ponad 1,200 domów, firm, szkół i kościołów.
Dział: Świat
Autor:
The Associated Press | Tłumaczenie: Kacper Dzięgielowski - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/