Paleontolodzy odkryli w pełnej okazałości „smoczą” skamielinę sprzed 240 milionów lat
To trafne odkrycie z okazji Roku Smoka: Zespół naukowców odkrył pełną skamielinę wodnego gada, który przypomina „chińskiego smoka” ze względu na swój wężowy wygląd i wydłużoną szyję.

Szyja skamieniałości sprzed 240 milionów lat zawiera 32 oddzielne kręgi, dłuższe niż ciało i ogon razem wzięte. Zdjęcie: National Museums of Scotland.
Skamielina Dinocephalosaurus orientalis pochodzi sprzed 240 milionów lat z ery triasu i została znaleziona w prowincji Guizhou w południowych Chinach.
Chociaż gad został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2003 roku, to najnowsze odkrycie jest bardziej kompletne - ma około 4,9 metra długości i pozwoliło naukowcom po raz pierwszy w pełni przedstawić to dziwne, prehistoryczne stworzenie.
„To kolejny przykład dziwnego i cudownego świata triasu, który wciąż zaskakuje paleontologów” - powiedział w piątkowym komunikacie Nick Fraser, dyrektor Departamentu Nauk Przyrodniczych Muzeum Narodowego Szkocji. „Jesteśmy pewni, że przyciągnie on wyobraźnię na całym świecie ze względu na swój uderzający wygląd, podobny do długiego i mitycznego chińskiego smoka.”
Profesor Li Chun z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii powiedział, że znalezisko było międzynarodowym wysiłkiem - naukowcy stojący za odkryciem pochodzą ze Szkocji, Niemiec, Ameryki i Chin.
Zespół badał dziwacznego gada w Instytucie Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w Pekinie. Naukowcy stwierdzili, że jego płetwiaste kończyny i doskonale zachowane ryby w żołądku wskazują, że gad był przystosowany do oceanu.
„Wykorzystaliśmy nowo odkryte okazy przechowywane w Chińskiej Akademii Nauk, aby rozwinąć naszą dotychczasową wiedzę na temat tego zwierzęcia” - powiedział Chun. „Wśród wszystkich niezwykłych znalezisk, których dokonaliśmy w prowincji Guizhou z okresu triasu, Dinocephalosaurus prawdopodobnie wyróżnia się jako najbardziej wyjątkowy”.
Stephan Spiekman, badacz z tytułem doktora w Państwowym Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie, dodał, że zespół ma nadzieję, iż przyszłe badania pomogą odkryć więcej na temat ewolucji tej grupy zwierząt, w szczególności tego, jak funkcjonowała niezwykle długa szyja.
Szyja ma 32 oddzielne kręgi - dłuższe niż ciało i ogon stworzenia razem wzięte - i prawdopodobnie odgrywała kluczową rolę w karmieniu, zgodnie z badaniem opublikowanym przez Cambridge University Press.
Dział: Starożytność
Autor:
Diba Montasham | Tłumaczenie: Eryk Lizurej
Źródło:
https://www.npr.org/2024/02/23/1233468580/dragon-fossil-china-triassic?ft=nprml&f=191676894